ناکامی دولت بایدن برای بازگرداندن کودکان پناهجو به خانواده هایشان

تهران – ایرنا – بر اساس گزارش وزارت امنیت داخلی آمریکا "دی اچ اس" که روز سه شنبه انتشار یافت، روند تلاش های دولت جو بایدن رئیس جمهوری این کشور برای بازگرداندن فرزندان بی سرپرست پناهجویان به خانواده هایشان، به کندی پیشرفت می کند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ این کارگروه که اندکی پس از به قدرت رسیدن بایدن در ۲۰ ژانویه (اول بهمن ماه)، آغاز به کار کرده، تاکنون توانسته تنها هفت کودک بی سرپرست را به خانواده اش ملحق کند و قرار است ۲۹ خانواده دیگر نیز در هفته های آینده فرزندانشان را دریافت کنند.

بر اساس فرمان اجرایی بایدن پس از به قدرت رسیدن در باره بازگرداندن فرزندان خانواده هایی که در دوره دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین در مرز ایالات متحده و مکزیک جدا شده بودند، یک کارگروه تشکیل شده است. هزاران خانوار پناهجو از بهار ۲۰۱۸ بر اساس سیاست تحمل صفر دولت ترامپ و پیگرد قضایی پناهجویان غیرمجازی که از مرز گذشته اند، از هم پاشیده شده است. بر اساس یافته های نهادهای نظارتی آمریکا و مدافعان حقوق پناهجویان، جداسازی و از هم پاشی خانواده ها حتی پیش از این تاریخ آغاز شده بوده و پس از آن نیز ادامه یافته است.

بر اساس اطلاعات گردآوری شده توسط کارگروه بایدن از مدافعان حقوق پناهجویان و دادخواست های جاری، نزدیک به ۳۹۰۰ کودک از والدین در مرز جداشده و ۱۷۰۰ پرونده در این باره تشکیل شده که از این شمار نزدیک به ۱۸۰۰ کودک به نزد خانواده هایشان بازگردانده شده اند. جالب توجه است که تقریبا همه این موارد پیش از ایجاد این کارگروه رخ داده است.

با اینکه شمار کلی فرزندان جدا شده از خانواده نامشخص است، اما گزارش وزارت امور داخلی آمریکا این شمار را بیش از ۲ هزار تن برآورد کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان