پیشنهاد آنکارا برای پذیرش نقش امنیتی در آینده افغانستان

تهران – ایرنا – ترکیه در آستانه ملاقات سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو"، پیشنهاد کرده که امنیت فرودگاه کابل را پس از بیرون رفتن نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان، برعهده بگیرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ مقام های ترکیه گفته اند که این پیشنهاد نخستین بار در نشست ماه مه ناتو، مطرح شده که واشنگتن و متحدانش در آن با بیرون بردن نیروهایشان از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور ماه) پس از ناکامی تلاش ۲۰ ساله برای شکست نیروهای طالبان، موافقت کرده اند.  

مقام های ایالات متحده در این باره گفته اند که آنکارا پیش شرط هایی مطرح کرده که باید بررسی شود.

به گفته یک مقام ترکیه، آنکارا و واشنگتن الزامات احتمالی اجرای این ماموریت را بررسی کرده اند و آمریکا با برخی از آنها موافقت کرده است. آنکارا در پی تصمیم آمریکا برای بیرون بردن نیروهایش از افغانستان، این پیشنهاد را برای تضمین امنیت فرودگاه بین المللی حامد کرزای کابل، مطرح کرده و در این چارچوب مذاکراتی با ناتو و آمریکا برگزار می شود.

رویترز می افزاید: نقش ترکیه برای حفظ امنیت فرودگاه کابل برای پروازهای بین المللی، ممکن است به بهبود روابط آنکارا با غرب کمک کند که در پی تصمیم آنکارا برای خرید سامانه های پدافندی از روسیه و اختلافات و درگیری هایش با کشورهای اروپایی به ویژه یونان بر سر حقوق حفاری در بستر دریای مدیترانه، تیره شده است.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه اجرای این پیشنهاد را به پشتیبانی سیاسی، مالی و تدارکاتی متحدان مشروط کرد.

مقام های آمریکا که می خواستند ناشناس بمانند، گفته اند که با وجود درخواست پیش شرط های بسیار توسط آنکارا، برای اجرای این ماموریت، از این پیشنهاد استبقال کرده اند. این مقام ها هچنین با توجه به اختلافات دیگر، به چند نگرانی واشنگتن در باره اعتمادپذیری ترکیه اشاره کردند، اما گفتند آمریکا راهی برای فعال سازی این طرح خواهد یافت.

سران ناتو در نشست دوشنبه آینده در باره آینده افغانستان نیز مذاکره خواهند کرد که در آن رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای نخستین بار از هنگام به قدرت رسیدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، با او ملاقات خواهد کرد.

رویترز با توجه به تلاش ها برای از میان برداشتن اختلافات آنکارا و ناتو به ویژه آمریکا بر سر خرید سامانه های پدافند موشکی اس – ۴۰۰ از روسیه که منجر به اعمال تحریم های سال گذشته (۲۰۲۰) واشنگتن بر صنایع تسلیحاتی ترکیه شد، طرح بر عهده گرفتن امنیت فرودگاه کابل را فرصت کمیابی برای ایجاد دوباره حسن نیت میان آنکارا و واشنگتن می داند. دو کشور برسر حمایت واشنگتن از جنگجویان کرد سوریه (قسد)، منازعه اسرائیل و فلسطینیان و پرونده مطرح در دادگاه آمریکا علیه یک بانک دولتی ترکیه نیز اختلافاتی دارند.

این پیشنهاد تنها سه ماه مانده به زمان بیرون رفتن نیروهای ناتو از افغانستان و هم زمان با اوج گیری درگیری های داخلی این کشور مطرح شده است. یک مقام بلندپایه دولت افغانستان گفت که دستکم ۱۵۰ نیروی امنیتی و ارتش این کشور تنها در ۲۴ ساعت پیش از روز دوشنبه، در حملات طالبان زخمی یا کشته شده اند.

بر عهده گرفتن امنیت فرودگاه کابل توسط نیروهای ترکیه ممکن است برخی کشورها را به ادامه حضور دیپلماتیک در افغانستان ترغیب کند. استرالیا ماه گذشته (مه) سفارتخانه خود را در کابل به علت نگرانی های امنیتی تعطیل کرد.

بیش از ۵۰۰ نظامی ترکیه به عنوان بخشی از ماموریت ناتو برای آموزش نیروهای امنیتی در افغانستان مستقر هستند و به گفته این مقام ترکیه، برای اجرای ماموریت امنیتی فرودگاه به ورود نیروهای اضافی نیاز وجود دارد.

موضع طالبان درباره پذیرش گسترش ماموریت نیروهای ترکیه در افغانستان هنوز مشخص نیست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان