کسب مجوز نخستین پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی

تهران - ایرنا - رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از کسب مجوز نخستین پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی در استان البرز با هدف تقویت شرکت‌های دانش بنیان، توسعه فناوری و تسهیل فرآیند تولید در این بخش خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « کامبیز بازرگان» افزود: با موفقیت در کسب مجوز نخستین پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی از سوی شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در فاز نخست نزدیک به ۶۰ هکتار زمین در کرج به صورت اجاره با قیمت ارزان تر از قیمت کارشناسی در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار می گیرد.

وی راه اندازی پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی را گامی مهم در راستای  مانع زدایی در افزایش تولید، توسعه کشاورزی و مشارکت و اشتغالزایی فارغ التحصیلان کشاورزی عنوان کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، فرآیند کسب این مجوز را سخت و پیچیده خواند و افزود: با گذشت بیش از دو سال پی گیری و برگزاری جلسات مختلف در کمیته های تخصصی، سرانجام در ۵ اردیبهشت امسال، درخواست سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای اخذ مجوز پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی در کرج مصوب و در ۹ خرداد سال جاری، نامه این مجوز ابلاغ شد.

وی با این پیش بینی که در فاز دوم نیز نزدیک به ۱۲۰ هکتار زمین در استان البرز به صورت اجاره در قالب پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار می گیرد، اظهار داشت: این سازمان در همه استان های کشور دارای ایستگاه ها و مراکز تحقیقاتی و زمین است و در بند (۴) این مجوز قید شده که ۱۰ درصد از اراضی که در کشور در اختیار داریم باید به پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی اختصاص دهیم.

بازرگان ادامه داد: در کل کشور بیش از ۵۰ هزار هکتار زمین در مراکز آموزشی داریم که می توان ۱۰ درصد آن معادل ۵ هزار هکتار را با تخفیف به صورت اجاره برای حداقل یکسال و حداکثر ۱۰ سال در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار داد.

وی با بیان این که در بخش کشاورزی و منابع طبیعی تعداد شرکت های دانش بنیان نسبت به سایر بخش های اقتصادی، کم است، گفت:  یکی از دلایل کم توفیق بودن بخش کشاورزی در عرصه های فناوری، این است که تعداد این شرکت ها کم است و از این رو ما می خواهیم با تسهیل در شرایط و ایجاد فضای مناسب به تقویت و گسترش شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی کمک کنیم.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: بر اساس برنامه و نقشه ای که تهیه و ارایه داده ایم در نخستین پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی، هم فضا برای استقرار شرکت های دانش بنیان و هم برای تاسیس سوله، کارگاه و زمین کشاورزی پیش بینی شده است.

وی تسهیل در صدور مجوزها را از مزیت های فعالیت در پارک های علم و فناوری عنوان کرد و گفت: کار در حوزه های فناوری بخش کشاورزی و عرضه محصولات نهایی در زمینه های مختلف همچون گلخانه، دام و بذر نیاز به مجوز دارد و با توجه به این که بخش اعظم این مجوز ها در وزارت جهاد کشاورزی متمرکز است، این موارد تسهیل خواهد شد.

بازرگان، مشوق های مالیاتی را از دیگر مزیت های فعالیت شرکت های دانش بنیان در قالب پارک های علم و فناوری دانست و  اذعان داشت: بر اساس قانون پارک علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان از مشوق های مالیاتی برخوردار خواهند شد و با کسب مجوزهای صادراتی نیز می توانند محصولاتی را که تولید کرده اند، صادر کنند.

وی درباره اولویت های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در اجاره زمین های کشاورزی در قالب این پارک تخصصی نیز چنین توضیح داد: اولویت ما با شرکت های دانش بنیانی است که در حوزه های که وابستگی داریم مانند بذر، سموم کشاورزی، کود، نهاده های دامی و طیور، واکسن ها و  مکانیزاسیون فعالیت می کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: شرکت هایی که در زمینه فراوری و ایجاد ارزش افزوده در گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی، غنی سازی  و بسته بندی بذور، هوشمند سازی بخش کشاورزی از جمله در حوزه سنجش از راه دور، تجهیزات آبیاری و پرورش ماهی در قفس فعالیت می کنند در اولویت هستند.

وی گفت: پارک تخصصی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی در استان البرز همکاری ویژه با پارک های علم و فناوری سایر استان های کشور خواهد داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha