زلزله زدگان خراسان شمالی  ۱۲۰ میلیون تومان تسهیلات می گیرند

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت : براساس توافق با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی زلزله زدگان شهرستان های جاجرم، مانه و سملقان و گرمه برای ساخت هر واحد مسکونی تا سقف ۱۲۰ میلیون تومان تسهیلات می گیرند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی، محمدعلی شجاعی روز سه شنبه در حاشیه دیدار بارییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهارداشت : براساس این توافق  به زلزله زدگان این استان ۲۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض و یک میلیارد ریال نیز وام مسکن با سود پنج درصدی پرداخت می شود.
نماینده عالی دولت در استان خراسان شمالی اظهارداشت : در مجموع ۱۱۸ میلیارد تومان کمک های بلاعوض و تسهیلات کم بهره دولت  برای زلزله زدگان مصوب شد به طوری که ۵۰۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض و ۶۸۰ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به زلزله زدگان استان پرداخت خواهد شد.
براثر زمین لرزه ۵.۵ ریشتری ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری که در عمق ۱۰ کیلومتری شهر سنخواست در استان خراسان شمالی به وقوع پیوست، یکهزار و ۳۰۰ واحد مسکونی بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت دیدند که ۱۲۱ واحد مسکونی تخریب شد.

طبق آخرین گزارش ستاد مدیریت بحران استان خراسان شمالی تاکنون برای ۵۹۳ واحد مسکونی زلزله زدگان این استان پرونده بازسازی و نوسازی تشکیل شد به طوری که  ۲۶۵ واحد مسکونی پرونده بازسازی و نوسازی مربوط به شهرستان جاجرم ۲۳۰ پرونده  برای شهرستان گرمه و حدود98 واحد نیز مربوط به شهرستان مانه و سملقان  است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha