جمعی از زرتشتیان یزد: مشارکت در انتخابات جلوه حقوق شهروندی است

یزد - ایرنا - مشارکت اقلیت‌ها در رویدادهای مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از جنبه‌های مختلفی اهمیت دارد، مهمترین بعد آن را شاید بتوان جلوگیری از به حاشیه رفتن و قرارگرفتن آنها در متن تحولات دانست، یزد با بیشترین آمار اقلیت زرتشتی از دیرباز به عنوان کانون همزیستی اقلیت‌ها در کشور شناخته می‌شود.

یکی از عواملی که باعث ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد از سوی یونسکو شده است، علاوه بر سازگاری ساکنان این شهر کویری در طور تاریخ با طبیعت گرم و خشک کویر مرکزی ایران، همزیستی پیروان ادیان مختلف و تعاملات مطلوب میان آنان در این استان است، به گونه ای که یکی از اعضای شورای اسلامی شهر یزد در دوره چهارم و پنجم از میان اقلیت زرتشتی انتخاب شد که بیشترین رای این عضو زرتشتی از سوی رای دهندگان مسلمان در صندوق ریخته شده بود.

هم اکنون که در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا قرار داریم، تعدادی از شهروندان زرتشتی استان یزد نیز در گفت و گو با ایرنا با اعلام مشارکت در این انتخابات، بر استفاده از این حق شهروندی خود تاکید کردند. 

یکی از اعضای انجمن زرتشتیان استان یزد در این زمینه به گزارگر ایرنا گفت: وظیفه هر ایرانی است که به مملکت خود خدمت کند و این وظیفه در همه ادیان و قانونی به صراحت بیان شده از این رو  از سوی بزرگان و موبدان به پیروان اشو زرتشت تاکید شده که این وظیفه شرعی و اخلاقی به جا آورده و از این حق قانونی و شهروندی خود استفاده کنند.

سهراب فیروزفر ادامه داد: لذا زرتشتیان مانند سایر هموطنان این آمادگی را دارند که در رویداد مهمی مانند انتخابات مشارکت کنند و در نظرخواهی که از زرتشتیان انجام شده اکثر پیران این آیین در انتخابات 28 خرداد شرکت می کنند. 

وی ادامه داد: ما نیز مانند سایر هموطنان عزیزمان برای دفاع از کیان ایران شهید داده ایم و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در رویدادهای مهم و تصمیم ساز مشارکت کرده ایم، رابطه میان زرتشتیان و مسلمان در یزد مثال زدنی است و همه به دنبال سربلندی این آب و خاک هستیم بنابر این از حقی که قانون جمهوری اسلامی برای ما مانند مسلمانان فراهم ساخته استفاده می کنیم.

فیروزفر یادآور شد: تفاوت ادیان و اقوام در ایران مانع اتحاد ملت نبوده و همواره ایرانیان با هر زبان، نژاد و دینی نسبت به کشور خود احساس وظیفه می کنند و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در همراه با انقلاب و مشارکت در در امور مختلف سیاسی و اجتماعی و مسائل خیری، همواره زرتشتیان پای کار بوده‌اند.

این شهروند زرتشتی با تبیین نمونه هایی از مشارکت های پیران آشو زرتشت در امور خیریه و اجتماعی که سابقه تاریخی در استان یزد دارد، ادامه داد: وقف های متعددی که از سوی زرتشتیان در استان یزد و سراسر کشور صورت گرفته مانند آب انبارها، مدارس و بیمارستان‌های خیریه که تمامی شهروندان استان جدای کیش و آیینی که به آن اعتقاد دارند، از این موقوفه ها استفاده می کنند، همگی نشان دهنده مشارکت جویی جامعه زرتشتیان در امور جامعه است و همراهی و همگامی آ«ان ماست.

یک پزشک فوق تخصص جراحی قلب و عروق که از زرتشتیان استان یزد است، نیز به ایرنا گفت: وظیفه فرد فرد  ایرانیان است که در انتخابات حضور یابد، فرقی هم نمی کند که مسلمان، زرتشتی یا پیرو هر آیین دیگری باشند، چراکه همه ما را وطنی به نام ایران گرد هم آورده است.

دکتر شهریار مالی ادامه داد: با توجه به تحولاتی که در سطح بین المللی در حال شکل گیری است، انتخابات این دوره کشور از حساسیت زیادی برخوردار است و زرتشتیان نیز مانند سایر ایرانی ها آماده مشارکت در این رویداد  مهم سیاسی هستند.

وی تصریح کرد: زرتشتیان همیشه در امور جامعه مشارکت کرده اند و در انتخابات متعددی که از ابتدای شکل گیری جمهوری اسلامی برگزار شده حضور چشمگیری در انتخابات داشته و در انتخابات امسال نیز مشارکت خواهند داشت. 

رییس انجمن "همازور" زرتشتیان یزد نیز به گزارشگر ایرنا گفت: احزاب و ادیان و گروه‌های مردمی در آگاهی بخشی به افکار عمومی جامعه نقش موثری  دارند و در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراها می تواند مشارکت حداکثری را رقم بزند. 

منوچهر ارغوانی اظهار داشت: مشارکت گسترده مردم در رویداد مهم  سیاسی مانند انتخابات نشانگر توجه مردم به اوضاع جامعه و تلاش برای بهتر شدن آن است، تا دولتی با پشتوانه قوی تشکیل و مشکلات را از مقابل روی مردم بردارد .

وی یادآور شد: اثرگذاری مشارکت مردم در هیچ رویدادی به اندازه انتخابات ملموس و محسوس نیست و انتخابات نماد حضور همه ملت در یک صحنه مهم است و حتی مشارکت همه ایرانیان خارج از کشور را هم در بر می گیرد و لذا این حقی است که هم شهروندان ایران جدای از تعلقات دینی و قومی باید از آن برخوردار شوند.

ارغوانی تصریح کرد: زرتشتیان نیز هر جا که پای آبرو، استقلال و سرافرازی ایران در میان است در صف اول هستند و در انتخابات پیش رو جامعه زرتشتیان استان یزد مشارکت حداکثری خواهند داشت تا سرنوشت ایران زمین به نیکی رقم زده شود.

یک موبد زرتشتیان یزد نیز اظهار داشت: ما زرتشتیان باخرد خود به تمام موارد زندگیمان فکر می کنیم و هرچه به صلاح است بر می‌گزینیم و  انتخابات، امری بسیار مهم و سازنده است؛ انتخاب حق هر شهروند است و ما زرتشتیان مقید هستیم باید اول انسان باشیم بعد ایرانی و لذا وظیفه هر ایرانی شرکت در انتخابات و انتخاب فرد صالح است.

رستم کاوسیان زاده تصریح کرد: وظیفه ملی و میهنی ماست که به صورت جدی و فراگیر در انتخابات شرکت کنیم، ضمن آنکه ما زرتشتیان در تمام مواردی تا کنون لازم بوده مشارکت در امور کشور داشته ایم و هم اکنون نیز نسبت به رهنمودهای رهبرمان این آمادگی را داریم که در پای صندوق های رای حضور داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما به تعهد و پیمانی که با ایران و نظام جمهوری اسلامی بسته ایم، پایبندیم و آرمان انقلاب را پاس می داریم و برای سربلندی ایران به عنوان عضوی از این جامعه هر آنچه که در توان داریم به کار خواهیم بست و در عرصه های مختلف به خصوص انتخابات مشارکت فعالانه خواهیم داشت.

استان یزد با حدود 6 هزار نفر زرتشتی بیشترین تعداد پیروان آشو زرتشت را در خود جای داده و زرتشتیان این استان در زمینه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی مشارکت چشمگیری در امور دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha