عملکرد فرهنگی دانشگاه‌ها مبتنی بر اسناد بالادستی و برنامه‌های ملی باشد

تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: عملکرد فرهنگی دانشگاه‌ها باید همواره مبتنی بر اسناد بالادستی و برنامه‌های کلان ملی، همچون مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.

به گزارش روز سه شنبه  اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، منصور غلامی در پنجاه و پنجمین نشست معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که به صورت برخط و حضوری برگزار شد، افزود: حوزه امور فرهنگی با توجه به ظرافت و حساسیتی که دارد، نیازمند تلاش و وقت‌گذاری مستمر است و البته در سال‌های اخیر کارهای ارزشمندی در این حوزه انجام شده که قابل ملاحظه و شایسته تقدیر است.

وی با یادآوری نزدیکی ایام انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: باید در حوزه فرهنگی در دانشگاه‌ها بر روی اموری متمرکز شویم که موجب مشارکت گسترده دانشجویان در عرصه انتخابات شده و توجه به این تکلیف ملی در اولویت قرار گیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ظرفیت بسیار بالایی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی برای انجام اقدامات فرهنگی وجود دارد، اظهار داشت: دانشگاه‌های بزرگ در این عرصه دارای تجارب ارزشمندی هستند و جمع‌آوری و تلفیق و تدوین این تجارب و به اشتراک گذاشتن آن در بین دانشگاه‌های جوان که با انرژی هستند، بسیار مفید و موثر خواهد بود.

 غلامی خاطرنشان رد: مبنای عملکرد دانشگاه‌ها در حوزه فرهنگی، باید توجه به اسناد بالادستی و کلان ملی همچون سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها باشد. البته برنامه‌های کلان نیز پس از مدتی نیاز به بازنگری دارند، اما در مقیاس ملی باید مورد توجه قرار گرفته و بر مدار آن اقدامات برنامه‌ریزی و مدون شوند.

وی تصریح کرد: به فعالیت‌های فرهنگی باید به عنوان فعالیت‌های تربیتی توجه داشته باشیم؛ چرا که ویژگی‌های اخلاقی و حرفه‌ای دوران تحصیلات آموزش عالی در شخصیت دانشجویان بسیار اثرگذار است و این مهم بخش مهمی از تربیت نسل تحصیل‌کرده است که البته بعضاً در مورد آن غفلت شده است.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری افزود: تربیت دانشگاهی و اسلامی ما به ویژه در دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، افتخارآمیز بوده است و برای رسیدن به شرایط مطلوب و بهبود وضع موجود باید از تمام ظرفیت‌ها و امکانات بهره جست.

 غلامی همچنین با یادآوری دستاوردها و تجربیات کسب شده ارزشمند در برگزاری امور فرهنگی در دوران کرونا، خاطرنشان کرد: این دستاوردها را نباید کنار گذاشته و یا به فراموشی بسپاریم؛ چرا که ظرفیت بسیار خوبی ایجاد شده است تا مشارکت همه دانشجویان چه به صورت مجازی و چه به صورت حضوری مورد استفاده قرار گیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان سخنان خود تاکید کرد: اعتقاد دارم در طراحی و فعال‌سازی سامانه‌های فرهنگی، باید از پلتفرم‌های داخلی استفاده شود؛ چرا که این دانش و فناوری بومی جزو سرمایه‌های ملی است و حتماً باید مورد حمایت قرار گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha