رییس سازمان جنگل‌ها: کاداستر اراضی منابع طبیعی تا شهریور تکمیل می‌شود

کاشان - ایرنا - معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: اجرای کامل کاداستر (حدنگاری) اراضی ملی در راستای جلوگیری از زمین‌خواری و مدیریت بهینه بر منابع، بر پایه هدف‌گذاری این سازمان، تا پایان شهریور امسال تکمیل می‌شود.

مسعود منصور روز سه‌شنبه در حاشیه آیین بهره‌برداری از ۲ طرح آبخیزداری در کاشان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از کاداستر اراضی ملی در ۶ ماهه نخست امسال، ۶ ماهه دوم نیز صرف تدقیق، بازنگری و اصلاح عرصه‌های کوچک باقی‌مانده خواهد شد.

وی با تاکید بر فعالیت‌های انجام شده در سال ۹۹ و ۲ ماه ابتدایی امسال در حوزه کاداستر اراضی ملی ادامه داد: کاداستر جنگل‌ها و اراضی ساحلی نیز که برای کشور مهم است به پایان رسید و باقی مانده آن در ۶ ماهه نخست امسال انجام می‌شود.

۱۲۵ میلیون هکتار عرصه نیازمند آبخیزداری 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه نزدیک ۱۲۵ میلیون هکتار از عرصه کشور نیازمند عملیات آبخیزداری برای مهار فرسایش آبی است، اظهار داشت: تاکنون نزدیک ۳۱ میلیون هکتار عملیات انجام شده است.

منصور با بیان اینکه منابع طبیعی با روند موجود و انجام سالانه حداکثر ۲ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری نیازمند تقویت و سرعت بیشتر در این عرصه است، افزود: منابع اعتباری چند سال از صندوق توسعه ملی تامین شده که امید است در بودجه‌های سنواتی نیز جبران شود تا انجام  عملیات آبخیزداری دست‌کم در دو و نیم میلیون هکتار اراضی به ۲ برابر افزایش یابد.

وی یادآور شد: در صورتی که منابع طبیعی دست‌کم سالی پنج تا ۱۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام دهد می‌توان زودتر به نقطه مطلوب رسید.

طرح زراعت چوب 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، اجرای طرح زراعت چوب از جمله صنایع سبز را از دیگر برنامه‌های این سازمان اعلام و اضافه کرد: اجرای این طرح افزون بر تامین نیاز صنایع چوبی کشور و تقویت و توسعه این صنعت در تولید و اشتغال موثر نیز است.

منصور ادامه داد: اجرای طرح زراعت چوب با توجه به ممنوع بودن وارادت چوب با پوست به صورت غیرمستقیم در جلوگیری از قاچاق چوب و قطع درختان تاثیر دارد.

وی با تاکید بر افزایش کشفیات در حوزه قاچاق چوب اما با میزان کمتر چوب مکشوفه گفت: دلیل آن تقویت چتر حفاظتی منابع طبیعی است.

به گفته وی، نیاز صنایع چوب نزدیک ۷ میلیون متر مکعب در سال هست که باید با وارادت یا زراعت چوب تامین شود.

اجرای ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار زراعت چوب 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر جهش انجام شده در اجرای طرح زراعت چوب کشور که پارسال ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار آن انجام شد، اضافه کرد: امسال اجرای ۴۰ هزار هکتار طرح زراعت چوب هدف‌گذاری  شده‌است.

وی همچنین با اشاره به اعطای نهال رایگان برای اجرای طرح زراعت چوب به افرادی که در اراضی خودشان و دیمزارهای کم بازده اجرا می‌کنند، ادامه داد: هشت میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره به ازای هر هکتار برای طرح زراعت چوب به مجریان آن اعطا می‌شود.

منصور توافق با صاحبان صنایع چوب برای خرید تضمینی تدریجی ضمن تامین نهال رایگان در یک دوره پنج تا ۶ ساله رشد نهال و  بهره‌برداری طرح زراعت چوب را یادآور شد و گفت: صاحبان توافق کرده صنایع چوب به صورت تدریجی در ابتدا خرید تضمینی را انجام می‌دهند تا زارع متضرر نشود.

وی آمادگی سازمان بر اجرای طرح زراعت چوب در اراضی ملی را نیز به همین ترتیب در مناطقی با میزان بارندگی مناسب یا جایی که آب قابل تامین برای متقاضیان باشد با قرار گرفتن عرصه در اختیار آنان و اعطای تسهیلات را تاکید کرد و گفت: استفاده از آب‌های غیر متعارف و پساب برای زراعت چوب یک کار مثبتی است که از سال قبل در حال انجام است و ادامه دارد.

به گفته منصور اجرای عرصه ۲۰۰ هکتاری اجرا