المپیک توکیو؛ رقابت برای صید یک هزار و ۵۸ مدال با چاشنی کرونا

تهران- ایرنا- سی‌ودومین دوره بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ که از اول مردادماه امسال برگزار می‌شود ورزشکاران ۲۰۶ کشور جهان برای کسب یک هزار و ۵۸ مدال به مصاف هم می روند.

به گزارش ایرنا؛ حدود ۱۱ هزار ورزشکار در المپیک توکیو در ۳۳۹ رویداد در ۳۳ رشته شرکت می کنند که در ریودوژانرو برزیل ۱۰ هزار و ۵۰۰ ورزشکار در ۲۸ رشته رقابت کردند هرچند هنوز تعداد دقیق شرکت کنندگان در توکیو اعلام نشده است اما رکورد ماده ها و رشته ها در توکیو شکسته شده است.

از طرفی در المپیک توکیو نمایندگان در ۳۳۹ ماده رقابت می کنند که در ریو در  ۳۰۶ رویداد به مصاف هم رفتند و در مجموع در این دوره ۳۳ماده اضافه شده است. هر چند در این دوره پنج رشته کاراته، اسکیت برد، صخره نوردی، موج سواری، بیس بال/سافتبال اضافه شده اما شمار ورزشکاران به ۱۴۸ نفر کاهش یافته است.  

در المپیک توکیو یک‌هزار و ۵۸ مدال  طلا، نقره و برنز توزیع می شود که از بین مجموع مدال ها ۳۳۹ مدال طلا، ۳۳۹ نقره و ۳۸۰ برنز است. اما در ریو  ۹۷۲ مدال توزیع شد که ۳۰۷ مدال آن طلا، ۳۰۶ نقره و ۳۵۹ برنز بود.  حال در این دوره هم تعداد توزیع مدال ها افزایش یافته و هم سهم نشان طلا که از ۳۰۶ طلا در ریو به ۳۳۹ طلا در توکیو رسید.

اما در المپیک توکیو  ۴۸.۵ درصد شرکت کنندگان زن هستند که در مقایسه با المپیک ریو ۲.۵ درصد افزایش یافته است. در ریو شمار مشارکت زنان ۴۶ درصد بوده است.

در این رویداد ۶ هزار عکاس و خبرنگار از کشورهای شرکت کننده این بازی‌ها را به جهان مخابره می کنند.  

در زمینه اقتصادی نیز کمیته بین المللی المپیک ۱۳ حامی مالی دارد که  شرکت کوکا کولا از سال ۱۹۲۸ تا به االمپیک توکیو ۲۱ دوره حامی مالی مسابقات المپیک بوده و در این زمینه رکورددار است.  

اما مهمترین وجه اشتراک المپیک ریو و توکیو شیوع ویروس است که از این حیث المپیک ریو با طعم زیکا برگزار شد و المپیک توکیو با چاشنی کرونا خواهد بود.

با تعویق یک ساله المپیک ۲۰۲۰ توکیو به دلیل شیوع ویروس کرونا، این تورنمنت از ۲۳ جولای تا ۸ آگوست ۲۰۲۱، (اول تا ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰) و پاراالمپیک نیز از ۲۴ آگوست تا پنجم سپتامبر ۲۰۲۱ (دوم تا چهاردهم شهریورماه ۱۴۰۰) در پایتخت ژاپن برگزار خواهد شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha