نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری طرح‌های خود را در حوزه سلامت بیان کنند

تهران - ایرنا - سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای از هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواست ضمن ارائه راهکار برای عبور کشور از چالش کووید۱۹، طرح و برنامه‌های خود را برای رفع موانع حوزه سلامت بیان کنند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، در این بیانیه که روز سه شنبه خطاب به سعید جلیلی، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، علیرضا زاکانی، امیر حسین قاضی زاده هاشمی، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی منتشر کرده، آمده است: از مهمترین مباحث مورد انتظار در برنامه های نامزدهای ریاست جمهوری در همه کشورها پاسخگویی به مطالبات حوزه سلامت و تامین شرایط مطلوب برای مردم و صاحبان فرایند در این بخش است. در این دوره علاوه بر این بحث مهم و اساسی جهان و کشور ما نیز با چالشی پرخطر و بی سابقه به نام همه­ گیری کووید-۱۹ مواجه است. حدود ۲۰۰ میلیون مبتلا و چهار میلیون مرگ از یک سو و بیکاری، فقر، تعطیلی بسیاری از کسب و کارها و آسیب های اقتصادی، اجتماعی و روانی از سوی دیگر گریبان­گیر بسیاری از مردم و دولت های جهان شده است.

در این بیانیه تصریح شده است: در این میان کشورمان ایران هم از گزندهای این بیماری در امان نبوده است. ابتلای میلیون­ها شهروند، مرگ بیش از ۸۰ هزار هموطن و گذر از چهار موج شکننده برای مردم و کادر درمان و انتظار برای امواج دیگر و واکسیناسیون کمتر از چهار درصد جمعیت کشور، شرایطی است که جامعه و حاکمیت را به شدت به خود مشغول کرده است.

سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی افزود:‌ انتظار دوری نیست که جامعه عمومی و خواص در مناظرات آینده و برنامه های نامزدهای ریاست جمهوری مطالبه ­گر برنامه ای مدون، محکم و به دور از شعارهای رایج در حوزه سلامت باشند. سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی بزرگترین نهاد صنفی جامعه ایثارگر و فرهیخته سلامت ایران انتظار دارد در این احوال خاص، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری حین ارائه برنامه های خود به سوالات زیر پاسخ لازم و شایسته بدهند:

۱ - قاعده نظام سلامت هر جامعه و از جمله ایران بر پایه و اساس سه ضلع یک مثلث قرار گرفته است. ساختار سلامت. نیروی انسانی و اقتصاد سلامت.

مطالبه جامعه پزشکی و بلکه بسیاری از سلامت اندیشان منطقه و جهان و مردم شریف ایران از نامزدهای رئیس جمهوری این است که نگرش و برنامه شخص شما برای استحکام و ارتقاء و اصلاح نقاط ضعف این مبانی مهم، چیست؟

۲ - در مورد ساختار نظام سلامت با توجه به مباحث پزشک خانواده، نظام ارجاع و سطح بندی خدمات سلامت که سال هاست در برنامه های توسعه کشور مطرح اما متاسفانه در دولت­های مختلف با توفیق عملیاتی کمتری روبرو بوده است چه نگرشی دارید؟ مشکل کجاست؟ و راهکار شما برای برون رفت از چند دهه انتقال و عدم وصول به مطلوب در این زمینه چیست؟

۳ - هم­ راستا با موضوع ساختار نظام سلامت، برای مباحث پرونده الکترونیک و نسخه الکترونیک که از الزامات قانونی نظام سلامت محسوب می شود برنامه عملیاتی شما چیست؟

۴ - یکی از شاخص های پیشرفت هر جامعه، سهم سلامت آن جامعه از تولید ناخالص ملی (GDP) همان کشور است. سهم فعلی سلامت از سبد تولید ناخالص را چگونه ارزیابی می کنید و برنامه مدون حضرت عالی برای اصلاح یا ارتقای این سهم چیست؟

۵ - نیروی انسانی در نظام سلامت بسیار با ارزش و نتیجه بیش از یک دهه تلاش و سرمایه­ گذاری است. از دست دادن این نیروهای ارزشمند به طرق مختلف از جمله مهیا نبودن شرایط مناسب کسب و کار، مهاجرت و جذب آنها به نظامات سلامت دیگر کشورها از مصائب امروز سیستم بهداشت و درمان کشور است. راهکار شما برای به حداقل رساندن این نابسامانی ها چیست؟

۶ - برای تسهیل امور دستیاران رشته های مختلف پزشکی و کاهش فشارهای مضاعفی که این روزها شاهد عیان سازی بخشی از آن هستیم و می دانید که آینده و امید به عاقبت تحصیل در سلامت را در هاله ای از ابهام و تردید فرو می برد چه برنامه ای دارید؟

۷ - برای کاهش فشارهای مضاعف و غیرمعمول وارد بر فارغ التحصیلان جوان رشته های پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی از قبیل طرح­ های خارج از مرکز که در مقاطع مختلف بر آنها تحمیل شده و مانع بزرگی برای تشکیل زندگی و خانواده  و مانع ثبات و امنیت شغلی محسوب می شود چه برنامه ای دارید؟

۸ - برای مقابله با سهمیه های رایج مختلفی که عدالت آموزشی و امید و انگیزه دانش آموزان و دانشجویان را هدف قرارداده و آینده علمی کشور را با معضلات زیادی روبرو خواهد ساخت و همچنین باعث شده است افراد دارای استعداد و رتبه بالا از ورود به عرصه های دلخواه و آینددار خود باز بمانند چه راهبرد موثری را پیشنهاد و پیگیری می فرمایید؟

۹ - می دانید که هزینه تمام شده خدمات سلامت با نرخ تعرفه اعلامی آن فاصله چشمگیری دارد، برنامه شما برای واقعی شدن تعرفه ­ها و هزینه تمام شده خدمات سلامت، تامین کیفیت مناسب خدمات در شان ملت ایران و نحوه قیمت گذاری این خدمات چیست؟

۱۰ - برای تقویت بیمه ­های درمانی و تشخیصی و صد البته کاهش هزینه ­های پرداخت از جیب مردم در بیماری­ ها با حفظ و حراست جدی از کیفیت مناسب خدمات سلامت چه راهکارهایی پیشنهاد می کنید؟

۱۱ - با توجه به اینکه در همه گیری کرونا اکثریت جامعه ایران همچنان از امکان واکسیناسیون برخوردار نبوده و بیم تلفات بیشتر اجتماعی متصور است راهکار حضرت عالی برای پیشگیری از بروز امواج بعدی، واکسیناسیون موثر، واردات واکسن خارجی، تهیه دارو و حمایت از تولید داخلی چیست؟

۱۲ - جایگاه بخش خصوصی در سیستم و نظام سلامت کشور در منظر حضرت عالی چگونه است؟ برای حمایت از این بخش در تعیین تعرفه ها مطابق با نرخ تورم و واقعیت های اقتصادی، چه راهکاری را پیشنهاد می­ کنید؟

۱۳ - می دانید که پژوهش در سلامت در کنار رکن آموزش، بهداشت و درمان از جایگاه ویژه ای برخوردار است. راهکار تیم حضرت عالی برای ارتقای پژوهش های کاربردی و موثر در سلامت همپای سایر کشورهای جهان چیست؟

۱۴ - در همه­ گیری کرونا و حتی قبل از آن در طرح تحول سلامت روشن شد که زیرساخت های بیمارستانی امروز نظیر تعداد تخت های آی سی یو، سی سی یو، ان آی سی یو، اکسیژن، آی تی، تجهیزات حیاتی دارویی، تشخیصی و درمانی تکافوی خدمت رسانی لازم و کافی را ندارد. با نیم نگاهی به بحث تحریم های ظالمانه و هزینه های ارزی گریبانگیر این بخش ها چه در مراکز دولتی و چه خصوصی نظریه های اجرایی شما برای سامان­بخشی به این معضلات چیست؟

۱۵ - و اما می دانید که یک روی بسیار موثر در مبارزه با همه گیری کووید ۱۹، در جهان و از جمله کشور ما که نقش منفی در کنترل این معطل و دیگر بیماری ها داشت شیوع و بروز قوی تر خرافات و در یک کلام شبه علم بود. لطفاً صریحاً نظریه خود را در این خصوص و راهکارهای مبارزه با این دست هجمه ها و مداخلات غیر علمی بیان فرمایید.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری همزمان با انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در ۶ حوزه، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در سه حوزه انتخاباتی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک هزار و ۳۷۲ شهر و چهل هزار و ۶۲۰ روستا و تیره عشایری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha