۱۰ درصد کتابفروشی‌های عضو طرح بهارانه کتاب از قم هستند

قم – ایرنا – رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان قم، با اشاره به آغاز طرح بهارانه کتاب ۱۴۰۰ گفت: ۱۰ در صد از ۸۶۹ کتابفروشی حاضر در این طرح و همچنین ۶ درصد کتاب‌های عرضه شده آن از قم هستند.

حمید خرمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه قم پس از تهران و خراسان رضوی بیشترین کتابفروشی‌های عضو این طرح را دارد،‌افزود: تهران با ۱۳۰، خراسان رضوی با ۱۱۲ و قم با ۸۱ کتابفروشی به ترتیب دارای بیشترین مشارکت در این طرح هستند.

وی ادامه داد: ۸۶۹ کتابفروشی از جمله ۲۰۲ کتابفروشی در شهرستان‌ها و ۶۶۷ کتابفروشی در مراکز استان در سراسر کشور در این طرح مشارکت دارند.

رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان قم، با بیان اینکه این طرح از ۱۷ خرداد ماه جاری آغاز و تا ۲۴ خرداد نیز ادامه دارد، گفت: علاقه‌مندان به مشارکت در این طرح می‌توانند با همراه داشتن کارت ملی خود و مراجعه به کتابفروشی‌های عضو طرح بهارانه کتاب، از ۲۰ درصد یارانه خرید کتاب تا سقف ۲۰۰ هزار تومان بهرمند شوند.

خرمی با اشاره به دستورالعمل‌های اجرایی طرح بهارانه کتاب ۱۴۰۰  گفت: سقف مجاز خرید برای هر خریدار حداکثر ۲ میلیون ریال و سقف یارانه خرید برای هر خریدار نیز ۴۰۰ هزار ریال است ضمن اینکه تخفیف‌های ارائه شده در این طرح تنها شامل کتابهای چاپی است و سایر کالاهای فرهنگی عرضه شده در کتابفروشی را شامل نمی‌شود.

وی افزود: با توجه به شیوع کرونا ولزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، درطرح بهارانه ۱۴۰۰ امکان ثبت خریدهای غیرحضوری نیز فراهم شده‌است که علاقه‌مندان برای مشاهده کتابفروشی های عضو این طرح می توان به آدرس tarh.ketab.ir مراجعه کرد.

رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان قم، خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی با همراه داشتن کار ملی خود و مراجعه به کتابفروشی‌های عضو طرح بهارانه کتاب، می‌توانند از ۲۰ درصد یارانه خرید کتاب تا سقف ۲۰۰ هزار تومان بهرمند شوند.

خرمی، ادامه داد: این طرح شامل کتاب‌های عمومی، دانشگاهی و همچنین کودک و نوجوان می‌شود اما کتاب‌های آموزشی، کمک آموزشی،‌افست،‌فاقد شماره شابک، دارای شابک غلط و کتاب هایی که دربانک اطلاعاتی خانه کتاب وادبیات ایران ثبت نشده اند، مشمول این طرح نمی‌شوند.

یک هزار و ۳۰۰ ناشر دارای مجوز در قم وجود دارد که به دلایل اقتصادی و مشکلات حوزه نشر، تنها حدود نیمی از آنها در این استان مشغول فعالیت هستند.

قم به تنهایی با چاپ بیش از نیمی از کتاب‌های مذهبی، رتبه نخست کشوری را در این زمینه دارد.

خانه کتاب و ادبیات ایران با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی، تسهیلاتی را در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتابفروشی های سراسر کشور، مستقیماً به خریداران کتاب پرداخت می کند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمندکردن یارانه نشر طرح های فصلی فروش کتاب را آغاز کرد؛ در این طرح ها کتابفروشی ها می توانند روی فروش کتاب به خریداران تخفیف بدهند و مبلغ تخفیف داده شده را از وزارت خانه دریافت کنند.در این طرح ها که با نام طرح های فروش فصلی مشهور شده اند، کتابفروشی هایی که شرایط لازم را داشته باشند، پس از ثبت نام، می توانند کتاب های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha