آذربایجان غربی مهیای انتخابات پرشور ۲۸ خرداد

ارومیه- ایرنا- فرایند انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، از ماه‌ها پیش نظیر دیگر مناطق کشور در آذربایجان غربی نیز آغاز شده و امروز که ۱۰ روز به انتخابات باقی مانده، این استان مهیای انتخابات پرشور در ۲۸ خرداد است.

به گزارش ایرنا، انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا جمعه هفته آینده همزمان با سراسر کشور در آذربایجان غربی نیز برگزار می شود و علاوه بر اینکه مردم، رییس جمهوری چهار ساله آینده را تعیین می کنند، صدها عضو شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز با رای مردم انتخاب خواهد شد.

فرایند برگزاری مراحل مختلف انتخابات از راه اندازی ستاد انتخابات، ثبت نام کاندیداها، بررسی صلاحیت ها، رسیدگی به اعتراض افراد رد صلاحیت شده و اعلام نتایج نهایی در کشور و آذربایجان غربی طی پنج شش ماه گذشته اجرایی و طی شده است.

البته بخش های مهمی از این فرایند باقی مانده که شامل تبلیغات در هر ۲ بخش ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، برگزاری فرایند رای گیری و شمارش و اعلام نتایج باقی مانده که طبق برنامه ریزی ها در این خصوص نیز برنامه های پیش بینی شده با قدرت اجرایی خواهد شد.

۲.۴ میلیون نفر در آذربایجان‌غربی واجد شرایط رای دادن در انتخابات هستند

رییس ستاد انتخابات آذربایجان غربی گفت: ۲ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۲۷۷ نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات ۲۸ خرداد امسال در استان هستند.

علی مصطفوی افزود: طبق آمار ثبت احوال، سه میلیون و ۴۳۵ هزار و ۷۰۳ نفر ساکن شهرها و روستاهای آذربایجان غربی هستند که از این تعداد، ۷۱ درصد واجد شرایط شرکت در انتخابات آتی هستند.

وی اضافه کرد: ۷۱ درصد جمعیت استان می توانند در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در روز ۲۸ خرداد شرکت کنند.

رییس ستاد انتخابات آذربایجان غربی ادامه داد: از این تعداد نیز ۶۴ هزار و ۹۵۱ نفر رای اولی بوده و برای نخستین بار در انتخابات می توانند حضور یابند.

انتخابات شوراهای اسلامی شهر در ۴۸ نقطه استان برگزار می شود

مصطفوی با بیان این که انتخابات شوراهای اسلامی شهر در ۴۸نقطه استان برگزار می شود، گفت: روند برگزاری انتخابات در استان همچون کشور بر اساس زمانبندی های اعلام شده در حال انجام است.

وی مشارکت حداکثری، قانونمداری، امانتداری و بی‌طرفی را چهار اصل مهم انتخابات در استان عنوان کرد و گفت: مسوولان و مجریان انتخابات در استان باید تلاش کنند با رعایت این اصول و رعایت دستورالعمل های بهداشتی زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کنند.

رییس ستاد انتخابات آذربایجان غربی گفت: تجمع و سخنرانی انتخاباتی در فضای های سربسته ممنوع است و در فضاهای سر باز نیز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی  و استفاده از ماسک و استفاده از ظرفیت ۳۰ درصدی فضای سالن امکان برگزاری تجمع های انتخاباتی نامزدها امکان پذیر خواهد بود.

مصطفوی افزود: جهت رعایت دستورالعمل های بهداشتی و جلوگیری از تجمع رای دهندگان در محل اخذ رای زمان رای گیری از ساعت ۷ صبح روز جمعه ۲۸ خرداد تا ۲ بامداد روز شنبه ۲۹ خرداد ادامه خواهد داشت.

١٠ هزار ناظر امین در آذربایجان‌غربی ساماندهی شدند

رییس هیئت نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری آذربایجان‌غربی هم گفت: در تمامی شهرستان‌های استان شبکه هیئت نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری تشکیل‌شده و بیش از ۱۰ هزار نفر تحت عنوان ناظرین امین آموزش و ساماندهی شده‌اند.

قنبر کریم نژاد اظهار داشت: کلاس‌های توجیهی و آموزشی ناظران هم‌چنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: حضور حداکثری مردم در سر صندوق‌های رأی از اهمیت زیادی برخوردار است لذا دشمنان جمهوری اسلامی ایران در تلاش هستند با ایجاد هجمه‌های مختلف ازجمله زیر سؤال بردن شورای نگهبان و تحریم انتخابات حضور مردم را در سر صندوق‌های رأی کم‌رنگ کنند.

وی اظهار داشت: تاکنون مشکل خاصی در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری در آذربایجان غربی وجود نداشته و تعامل و همفکری خوبی در سطح شهرستان‌ها وجود دارد.

۷۷۲ هزار و ۶۴۱ نفر واجد شرایط رای دادن در ارومیه هستند

فرماندار ارومیه گفت: ۷۷۲ هزار و ۶۴۱ نفر واجد شرایط رای دادن در این شهرستان هستند که مطمئن هستیم در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا حضوری پرشکوه خواهند داشت.

رسول مقابلی افزود: در انتخابات ۲۸ خردادماه جاری، ۶۳۱ شعبه اخذ رای ثابت و سیار در این شهرستان رای مردم را اخذ خواهند کرد.

وی اضافه کرد: از این تعداد صندوق اخذ رای ۳۱۲ صندوق سیار و ثابت در مناطق شهری و ۳۱۹ صندوق سیار و ثابت در روستاهای شهرستان مستقر خواهد شد.

فرماندار ارومیه ادامه داد: انتخابات شوراهای اسلامی در ۴۷۰ روستا و پنج  شهر این شهرستان برگزار خواهد شد.

مقابلی افزود: در این انتخابات، نزدیک به پنج هزار و ۴۰۰ نفر اجرای انتخابات پیش رو را بر عهده ‏خواهند داشت. ‏

وی اضافه کرد: در این شهرستان ۶۴ هزار نفر رای اولی ها هستند.

۳ صندوق الکترونیکی در هر شعبه انتخاباتی شهر ارومیه جاگذاری می‌شود

فرماندار ارومیه گفت: سه صندوق الکترونیکی مختص انتخابات شورای اسلامی شهر در هر شعبه انتخاباتی این شهر جاگذاری می شود.

مقابلی افزود: در شهر ارومیه ۹۰۰ صندوق الکترونیکی آماده شده تا رای مردم ارومیه را در انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی مرکز استان اخذ کنند.

وی ادامه داد: انتخابات الکترونیکی فقط در شورای اسلامی ارومیه خواهد بود و اخذ رای انتخاب ریاست جمهوری، شورای اسلامی روستاها و بخش ها به صورت سنتی خواهد بود.

وی گفت: آموزش های لازم نیز پیش از روز رای گیری از طریق رسانه ها به ویژه صدا و سیما ارائه می شود و بروشورها و کلیپ هایی نیز برای انتشار در فضای مجازی تهیه شده است.

به گزارش ایرنا، انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، ۱۰ روز دیگر برگزار می شود و نزدیک به ۶۰ میلیون نفر در کشور واجد شرایط رای دادن هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha