روسیه آمریکا را به خروج از ایستگاه بین المللی فضایی تهدید کرد

تهران- ایرنا- روسیه پس از امضای لایحه خروج از پیمان آسمان های باز تهدید کرد که در صورت عدم لغو تحریم ها از سوی واشنگتن، مسکو از ایستگاه فضایی بین المللی نیز خارج می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رییس آژانس فضایی روسیه روز دوشنبه افزود که مسکو در سال ۲۰۲۵ از ایستگاه فضایی بین المللی خارج می شود مگر اینکه واشنگتن تحریم های بخش فضایی که مانع پرتاب ماهواره از جانب روسیه شده را لغو کند.

دیمیتری روگوزین رییس آژانس فضایی روسیه گفت که مسکو به علت تحریم های واشنگتن در پرتاب بعضی از ماهواره ها دچار مشکل است به این علت که نمی تواند برخی از ریزتراشه های لازم در برنامه فضایی خود را وارد کند.

وی اعلام کرد که روسیه بیش از اندازه کافی راکت دارد اما هیچ چیزی برای پرتاب آنها ندارد.  

وی ادامه داد : ما فضاپیمایی داریم که تقریبا مونتاژ شده اما فاقد یک ریز تراشه خاص است که به دلیل تحریم ها راهی برای خرید آن نداریم.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی تحریم ها علیه روسیه را به علت الحاق شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ آغاز کردند. اخیرا واشنگتن با ادعای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، انجام حملات سایبری و مسموم کردن الکس ناوالنی منتقد کاخ کرملین تحریم های جدیدی را علیه این کشور اعمال کرده است.

ایستگاه فضایی بین المللی با آغاز به کار در سال ۱۹۹۸ یک پروژه چندگانه است و شامل دو بخش می شود که یک بخش آن متعلق به روسیه و بخش دیگر آن در دست آمریکا و دیگر آژانس های فضایی است.

ناسا تا دست کم سال ۲۰۳۰ از ایستگاه فضایی بین المللی استفاده می کند و بیل نلسون رئیس این آژانس فضایی هفته گذشته به سی ان ان گفت که خروج روسیه می تواند یک رقابت فضایی جدید را با روسیه و چین ایجاد کند.

۱۲ نفر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha