رد تنش احتمالی مسکو و کی‌یف ناشی از طرح جنجالی پیراهن تیم ملی اوکراین

تهران- ایرنا- سخنگوی رسانه‌ای رییس جمهوری روسیه معتقد است که تقابل احتمالی تیم‌های ملی فوتبال روسیه و اوکراین در یورو ۲۰۲۰، بدون هیچ تنش و درگیری غیرفوتبالی برگزار خواهد شد؛ این در حالی است که به زعم بسیاری رونمایی از طراحی جدید پیراهن تیم ملی اوکراین جنجال آفرین خواهد شد.

به گزارش ایرنا، کیت جدید تیم ملی اوکراین که طرح یک نقشه شامل شبه جزیره کریمه و شعارهایی همچون «به افتخار قهرمانان» روی آن به چشم می‌خورد، در محافل ورزشی و سیاسی جنجال به پا کرده است.

باوجود اظهارات «دیمیتری اسویشِف» قائم مقام دومای دولتی مبنی بر اینکه اتحادیه فوتبال اروپا باید در خصوص این لباس «به شدت» واکنش نشان دهد، سازمان‌دهندگان یورو ۲۰۲۰ تایید کرده‌اند که طراحی این لباس با «مقررات تجیهزات کابردی» همخوانی دارد.

«آندری پاولکو» مقام فوتبالی و سیاسی اوکراین در اظهارنظری که می‌توان آن را جنجالی دانست، نقشه نقش‌بسته روی پیراهن تیم ملی این کشور را «تنها وطن یکپارچه» خواند؛ اظهارنظری که ظاهرا بدون توجه به این موضوع مطرح شده که بدنبال برگزاری یک رفراندوم در مورد کریمه و امضای پیمان الحاق در سال ۲۰۱۴ در بحبوحه انقلاب اوکراین، این شبه جزیره به بخشی از روسیه تبدیل شده است.

رد تنش احتمالی مسکو و کی‌یف ناشی از طرح جنجالی پیراهن تیم ملی اوکراین

درحالی که توجه رسانه‌های جهان به سرعت بر طراحی هوشمندانه و ظریف و بحث‌های متعاقب آن معطوف شده، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی رسانه‌ای کرملین اعلام کرده است که دیدار احتمالی این دو کشور در یورو ۲۰۲۰ «هرگز به تیره شدن روابط» منجر نخواهد شد.

وی در این‌باره اظهار داشت: ورزش ورزش است و ما باید متعالی‌تر از آن باشیم که مابین روس‌ها واوکراینی‌ها به نوعی نفرت پراکنی کنیم. همواره مخالف این موضوع بوده‌ایم همان‌طور که طرف مقابل این‌طور است. باور داریم که خانواده هستیم و دست کم در کشور ما، اوکراینی‌ها همواره میهمانانی خوشایند هستند.

اوکراین می‌تواند در آخرین دیدار دوستانه خود برابر قبرس از این پیراهن در زمین بازی رونمایی کند.

هرنوع احتمال رویارویی شاگردان «آندری شوچنکو» با تیم تحت هدایت «چرچسوف» و خودنمایی اوکراینی‌ها با این پیراهن برابر همسایه‌شان که طرح قلمرو روسیه روی آن نقش بسته، به این بستگی دارد که روسیه و اوکراین از گروه‌های دشوار خود صعود کرده و دست کم به یک چهارم برسند.

در آخرین تقابل روسیه با اوکراین که در سال ۱۹۹۹ در مسکو با تساوی یک بر یک به پایان رسید، شوچنکو گل تساوی بخش و دیرهنگام اوکراین را به ثمر رساند.

جام ملت‌های اروپا قرار است از ۱۱ ژوئن تا ۱۱ جولای سال جاری(۲۱ خردادماه تا ۲۰ تیرماه ۱۴۰۰) با حضور ۲۴ تیم در ۱۱ شهر اروپا برگزار شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha