ناتوانی بایدن در تغییر دیدگاه متحدان اروپایی آمریکا

تهران – ایرنا – واشنگتن نتوانسته تغییری در نگاه تیره و تار همپیمانان غربی به ویژه اتحادیه اروپا به آمریکا در پی در پیش گرفتن راهبرد نادرست برای مهار همه گیری کووید –۱۹ منجر به جان باختن نزدیک به ۶۰۰ هزار شهروند این کشور، ایجاد کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از تارنمای رادیو فرانس انفو؛ نظرسنجی صندوق مارشال آلمان و بنیاد برتلزمان در آستانه سفر بایدن به اروپا،  نشان داده که او با وجود همه تلاش ها، نتوانسته جایگاه کشورش را به دوره پیش از حمله کووید – ۱۹ بازگرداند.  

پژوهش های انتشار یافته در ۲۶ مارس (۱۲ فروردین) نشان می دهد که آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ سلف بایدن، می توانست با در پیش گرفتن راهبرد موثرتری در برابر همه گیری، از مرگ نزدیک به ۴۰۰ هزار شهروند این کشور جلوگیری کند.

بر اساس این بررسی؛ دولت بایدن در دوره سه ماهه نخست، نتوانسته بر دیدگاه های شهروندان فرانسه و آلمان در باره نفوذ واشنگتن در جهان، تاثیر بگذارد. این آمار در راستای نتایج نظرسنجی ۲۰۲۰ است که نسبت به دوره پیش از همه گیری نزدیک به ۱۰ درصد کاهش یافته بود. هر چند براساس این نظرسنجی، تصور ساکنان ایالات متحده چنین است که نفوذ این کشور در جهان افزایش یافته است.

بایدن که از روز چهارشنبه نخستین سفر اروپایی خود را برای حضور در نشست های گروه هفت، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا، آغاز خواهد کرد، با چالش بهبود روابط آسیب دیده دو سوی اقیانوس اطلس (آمریکا و اروپا) در دوره ترامپ روبروست که خروجش از توافقنامه های بین المللی و انتقادهای تندش از ناتو، موجب تضعیف اعتماد اروپا به واشنگتن شده است.

در میان ۱۱ کشوری که نظرسنجی شده، تنها ۵۱ درصد آلمانی ها به ایالات متحده به عنوان شریکی قابل اعتماد می نگرند که این میزان در فرانسه ۶۰ درصد، انگلیس ۶۷ درصد و لهستان ۷۶ درصد برآورد شده است. همچنین تنها یک چهارم شهروندان ترکیه به واشنگتن اعتماد دارند. هر چند بیشتر شهروندان آمریکا، اتحادیه اروپا را شریکی قابل اعتماد می دانند.

بیشتر پرسش شوندگان اروپایی به جز شهروندان سوئد و ترکیه هنوز چنین تصور می کنند که واشنگتن باید در امور دفاعی و امنیتی اروپا مشارکت داشته باشد. این نظرسنجی از ۲۹ مارس تا ۱۳ آوریل (۱۱ – ۲۴ فروردین ماه) در میان یک هزار بزرگسال ساکن ۱۱ کشور کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا، سوئد، ترکیه، انگلیس و آمریکا برگزار شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان