۸۰ درصد کانون‌های فرهنگی در جشنواره رویش حضور یافته‌اند
عکس آرشیوی است

تهران-ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: فعالیت دانشجویان در کانون‌های فرهنگی چشم‌گیر است چنان که ۸۰ درصد از این کانون‌ها فعالیت خود را در نهمین جشنواره ملی رویش ثبت کرده‌اند.

غلامرضا غفاری امروز دوشنبه درآیین افتتاح نهمین جشنواره ملی رویش که به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: امروزه آنچه در عرصه فرهنگی و اجتماعی تعیین‌کننده است، هنر "حضور" است. این حضور باید مبتنی بر کنش‌گری داوطلبانه و مسئولانه باشد و کانون‌های فرهنگی‌به خوبی توانسته‌اند این موضوع را نهادینه و بازتعریف کنند.
وی با اشاره به مجموعه کانون‌های فرهنگی بیان کرد: وقتی مجموعه ای به این وسعت شکل گرفته و وظایفی را برای خود تعیین کرده است، درواقع به معنی نهادسازی فرهنگی است. طبیعتاً مجموعه‌هایی که دارای نهادسازی فرهنگی هستند، کنش‌گری بیشتری در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی خواهند داشت.

به گفته او باتوجه به اینکه بیشتر فعالیت فرهنگی و تشکیلاتی دانشجویان در مقطع کارشناسی انجام می‌شود، باید بررسی شود که چه چیزی کمیت این دوره را تعیین می‌کند.

غفاری اظهار داشت: تمام این دوره منحصر در کلاس، کارگاه و آزمایشگاه نیست بلکه علاوه بر این ها، زمان‌های بیشتری را در اختیار داریم که کیفیت این دوره را مشخص می‌کند.
او افزود: آنچه که موجب طراوت، بالندگی و ایجاد نشاط در دوره تحصیلی می شود، ناشی از کنش‌گری دانشجویان در حوزه فرهنگی و اجتماعی است که کانون‌های فرهنگی کلیدی ترین بخش این دوره محسوب می‌شوند.

* کانون‌های دانشجویی؛ مهم‌ترین بستر برای نهادسازی فرهنگی
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه کانون‌های دانشجویی مهم‌ترین بستر برای نهادسازی فرهنگی هستند، یادآور شد: در سال‌های گذشته به لحاظ تشکیلاتی و اقدام و عمل، شاهد فعالیت‌های دانشجویی با محوریت کانون‌ها در عرصه‌های مختلف بوده‌ایم. این خود دستاوردی بسیار مهم برای نظام آموزش عالی محسوب می شود.
غفاری تاکید کرد: بدون تردید فضای فعلی کشور، در فضای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها تاثیر گذار است. درحالی که امروزه شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه نشان می‌دهد که در غیاب فعالیت‌های دانشجویی به صورت فیزیکی، شاهد کنشگری خاصی نیستیم.
وی افزود: طبیعتاً اهتمام کانون‌های دانشجویی به صورت مستمر ادامه خواهد داشت زیرا آن‌ها نقش کلیدی در شکل‌گیری فضای با نشاط و پرطراوت در فضای دانشجویی دارند.
او خاطرنشان کرد: اساساً وقتی به دنبال وسعت نظر، بصیرت و بینش عمیق هستیم، باید برای رسیدن به آن‌ها تلاش و فعالیت داشته باشیم. طبیعی است که اگر این تلاش به صورت تشکیلاتی انجام شود، اثرگذاری بیشتری خواهد داشت؛ به همین دلیل کانون‌های دانشجویی می توانند بستر تشکیلاتی مناسبی برای این تلاش‌ها باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha