موسسات آموزش عالی در طرح ساماندهی دانشگاه‌ها حفظ و الحاق می‌شوند

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی، موسسات موجود حفظ می‌شوند اما با هدف کیفی‌سازی و ماموریت‌گرایی به لحاظ مدیریتی و حمایتی به مجموعه بزرگ‌تر ملحق خواهند شد تا تحت یک مدیریت مرکزی برنامه‌ریزی و هدایت شوند.

به گزارش وزارت علوم، نشست روسای دانشگاه‌های مجری طرح ساماندهی آموزش عالی امروز دوشنبه با هدف هم‌اندیشی و تبادل تجارب دانشگاه‌هایی که الحاق واحدهای کوچک‌تر داشته‌اند با حضور وزیر علوم و برخی معاونان ذی‌ربط به صورت برخط برگزار شد.

منصور غلامی در این نشست به تلاش‌های فراوانی که دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری طی سال‌ها داشته‌اند، اشاره کرد و افزود: امیدوارم مجموعه این فعالیت‌ها و تلاش‌ها مبنای رشد و توسعه کیفی در حوزه علم و فناوری باشد.

وی با بیان این که طرح ساماندهی آموزش عالی مصوبه شماره ۷۷۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی است، اظهار داشت: هدف از اجرای این مصوبه کیفی‌سازی آموزش و ارتقای کیفیت خدمات دانشگاه‌هاست که تقریباً همه بخش‌های آن اجرا شده یا در حال نهایی شدن است.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: این مصوبه جزو معدود مصوباتی است که با جمیع جوانب به صورت کامل اجرا می‌شود. در بخش نهایی آن هم ماموریت‌گرایی دانشگاه‌ها است که به تدریج در حال تحقق است و در راستای پیشبرد برنامه‌های راهبردی حوزه آموزش عالی بسیار موثر خواهد بود.

غلامی ادامه داد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مکلف است با الحاق یا تجمیع موسسات آموزشی کوچک در موسسات آموزشی بزرگ به سمت ساماندهی آموزش عالی حرکت کند. در این طرح موسسات موجود حفظ می‌شوند اما با هدف کیفی‌سازی و ماموریت‌گرایی، به لحاظ مدیریتی و حمایتی به مجموعه بزرگ‌تر ملحق می‌شوند تا تحت یک مدیریت مرکزی برنامه‌ریزی و هدایت شوند.

وی با تاکید بر این که این مسوولیت باید به نحو مطلوب و موثر انجام شود، گفت: صرفه‌جویی در هزینه‌ها و موثر بودن در اجرای برنامه‌های توسعه‌ای از مزایای اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی است و حتماً باید پس از ابلاغ برنامه الحاق هر موسسه، حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم توسط دانشگاه مادر انجام شود.

غلامی با تاکید بر ضرورت تحقق اهداف این طرح تصریح کرد: مسوولان و مدیران محلی نیز انتظار دارند این وعده وزارت علوم که عنوان شده، طرح ساماندهی موجب کیفی‌سازی آموزش و پژوهش و ماموریت‌گرایی خواهد شد، محقق شود و باید در این راستا گزارش اقدامات انجام شده برای تبیین و تنویر افکار عمومی نیز اطلاع‌رسانی عمومی شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تاکید رهبر معظم انقلاب در دیدارهای سال‌های گذشته با مدیران آموزش عالی، مبنی بر کیفی‌سازی و ماموریت‌گرایی اشاره و تصریح کرد: گزارش اقدامات انجام شده در این خصوص محضر معظم له و شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال و مورد تایید قرار گرفته است. همه ما در قبال اجرای کارشناسی‌شده ودقیق این مصوبه مسئول هستیم و باید با جدیت تا پایان زمان مسوولیت اجرایی پیگیر اجرای آن باشیم.

غلامی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این مصوبه از مصوبات مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد اجرایی نقشه علمی کشور است همچنین یک کار قوی و اساسی در حوزه آموزش عالی است، با تغییر دولت دچار تغییر نخواهد شد و اجرای آن با همراهی و پشتیبانی شورای عالی انقلاب فرهنگی تداوم خواهد یافت.

وی همچنین با بیان این که تمرکززدایی و تفویض اختیارات به دانشگاه‌ها از دیگر مزایای اجرای این طرح است، گفت: مدیریت این طرح در سطح استانی انجام می‌شود اما در سطح منطقه‌ای نیز در سطوح مختلف می‌توانند فعالیت کنند. همچنین رتبه‌بندی دانشگاه‌ها نیز که از اهداف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بود در اواخر سال گذشته نهایی و ابلاغ شد و مبنای ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها خواهد بود؛ همچنین به کار بردن عنوان سطح‌بندی به هیچ عنوان وجاهت قانونی ندارد و ممنوع است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که ساماندهی در دیگر دانشگاه‌ها نیز انجام شده است، ادامه داد: این طرح با اجرا در زیرنظام‌های دانشگاه پیام نور و جامع علمی کاربردی نیز به خوبی انجام شده و با تجمیع و ساماندهی مراکز، تعداد مراکز دانشگاه پیام نور از ۵۰۰ واحد به ۳۷۵ واحد و دانشگاه جامع علمی کاربردی از هزار و ۷۴ واحد به ۵۸۵ واحد تغییر یافته‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha