پرونده زلزله زدگان خراسان شمالی روی میز هیات دولت

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: میزان دقیق خسارت، نیازها و دغدغه های مردم در زلزله ۲۷ اردیبهشت ماه جاری برآورد شد و در هفته جاری پرونده زلزله زدگان این استان در هیات دولت بررسی می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری خراسان شمالی، محمد علی شجاعی روز دوشنبه نشست فوق العاده برآورد خسارت زلزله استان اظهار داشت: ساخت مسکن، تامین کانکس، ساخت سرویس بهداشتی، حمام سیار، امهال تسهیلات کشاورزان، تسریع در پرداخت حق بیمه از جمله مواردی هستند که در اولویت رسیدگی قرار دارند.

نماینده عالی دولت در استان خراسان شمالی تامین کانکس را یکی از ضرورت های اولیه برای مردم مناطق زلزله‌زده عنوان کرد و افزود: علاوه بر کمک از سوی دستگاه های ملی،  اعتبارات استانی را هم برای این امر مهم اختصاص خواهیم داد.

شجاعی تصریح کرد: ستاد مدیریت بحران استان در تمام این شرایط باید ضمن آمادگی لازم، از تجهیزات امدادی برای تامین نیازهای  ضروری مردم زلزله زده برخوردار باشد.

تشکیل ۵۹۳ پرونده بازسازی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری نیز در ادامه این نشست در مورد آخرین امدادرسانی به مناطق زلزله زده گفت: تاکنون برای ۵۹۳ واحد مسکونی زلزله زدگان این استان پرونده بازسازی و نوسازی تشکیل شده است.
جواد نظری افزود : در شهرستان جاجرم برای ۲۶۵ واحد مسکونی پرونده بازسازی و نوسازی تشکیل و آوار برداری از ۲۴ واحد مسکومی تخریبی نیز تکمیل و کار برای بازسازی بزودی شروع می شود.
وی اضافه کرد : برای شهرستان گرمه نیز ۲۳۰ پرونده بازسازی و نوسازی تشکیل شد و با آوار برداری از ۷۱ واحد مسکونی، کار بازسازی در مناطق زلزله زده نیز در اسرع وقت شروع خواهد شد.
وی تعداد واحدهای خسارت دیده ناشی از زلزله ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری را ۹۸ واحد مسکونی اعلام کرد.

براثر وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری در سنخواست که در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد به یک هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در ۴۷ روستای شهرستان های جاجرم، گرمه و مانه و سملقان خسارت وارد شد که ۱۲۱ واحد براثر این زمین لرزه تخریب شدند.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha