توقف بورس تحصیلی خارج از کشور در نتیجه ارتقای وضعیت علمی داخلی

تهران- ایرنا- معاون بورس و امور دانشجویان خارج سازمان امور دانشجویان گفت: در نتیجه افزایش تعداد دانش آموختگان دوره دکتری داخل کشور و وضعیت علمی مناسب، تعداد احکام بورس خارج از ۹۶۷ مورد در سال ۹۲ به عدد صفر در سال ۹۹ و تعداد احکام بورس داخل از ۹۶۷ مورد به ۹ مورد در سال ۹۹ کاهش یافته است.

ابراهیم حاجی زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: نتیجه مثبت سیاست های اتخاذشده در این موضوع با هدف استفاده از توانمندی دانش آموختگان داخل، مهمترین دلیل روند کاهشی بورس داخل و خارج است.

وی گفت: افزایش تعداد دانش آموختگان دوره دکتری داخل کشور و وضعیت علمی و عمومی مناسب آن،‌ سبب شد تامین اعضای هیأت علمی به وسیله دانش آموختگان داخل و بهره گیری از دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور در سرلوحه برنامه های تامین نیروی هیأت علمی دانشگاه ها قرار گیرد.

به گفته حاجی زاده، به همین دلیل موضوع اعطای بورس خارج به جز رشته های خاص مورد نیاز دانشگاه ها که امکان ادامه تحصیل در آن رشته ها در داخل کشور فراهم نبود، متوقف شد.

وی با بیان اینکه روند صدور احکام بورس داخل نیز به دلیل افزایش دانش آموختگان دوره دکتری دانشگاه های داخل، به صفر نزدیک می شود، خاطرنشان کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذشده، دانشگاه ها موظف هستند برای تامین اعضای هیأت علمی خود از طریق فراخوان متمرکز عمل کنند.

افت جدی پرداخت ارز دانشجویی

معاون بورس و امور دانشجویان خارج سازمان امور دانشجویان درباره روند پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور، اظهار داشت: بررسی تعداد دانشجویان معرفی شده به بانک ها برای دریافت ارز دانشجویی از روند یکنواختی تبعیت نمی کند. تعداد دانشجویان دریافت کننده ارز تا سال ۹۶ روند کاهشی داشت، در سال ۹۷ این تعداد به ۲ برابر افزایش یافت و دوباره روندی کاهشی یافته است.

حاجی زاده ادامه داد: افزایش شدید قیمت ارز از اواسط سال ۹۷ تاکنون باعث افت جدی متقاضیان و افت پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور شده است.

به گفته این مسوول سازمان امور دانشجویان، در سال ۹۲ تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ نفر، در سال ۹۳ تعداد هزار و ۵۰۰ نفر، در سال ۹۴ تعداد هزار و ۵۰۰ نفر، در سال ۹۵ تعداد ۲ هزار نفر، در سال ۹۶ تعداد هزار و ۵۰۰ نفر، در سال ۹۷ تعداد ۲ هزار نفر، در سال ۹۸ تعداد سه هزار نفر و در سال ۹۹ تعداد ۲ هزار نفر ارز دانشجویی دریافت کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha