انتخابات مکزیک؛ پیشتازی ائتلاف حاکم با کاهش حمایت‌ها از دولت

تهران-ایرنا- نتایج اولیه انتخابات روز گذشته مکزیک نشان می‌دهد که مردم این کشور با آرای خود عملا قدرت و اختیارات کابینه رئیس‌جمهوری مکزیک را اندکی کاهش داده اند و همانند سال ۲۰۱۸ دولت از حمایت قاطع مردمی برخوردار نیست، با این حال ائتلاف حاکم همچنان پیشتاز است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، نتایج اولیه انتخابات محلی در مکزیک حاکی از کاهش نسبی اکثریت حزب رئیس‌جمهور و هم پیمانانش بوده که تغییرات گسترده در یکسری سیاستهای دولت را در این کشور سخت تر می کند.

براساس گزارش ها، ائتلاف حاکم مکزیک احتمالا بین ۲۶۵ تا ۲۹۲ کرسی از ۵۰۰ کرسی مجلس را بدست می آورد که دوم - سوم اکثریت لازم برای تصویب تبصره ها به قانون اساسی نخواهد بود و این چالشی جدید برای دولت محسوب می شود.

پیشتر، از این انتخابات میان دوره ای به عنوان همه‌پرسی در مورد سیاستهای رئیس‌جمهوری این کشور و تغییرات وی در نهادهای این کشور یاد شده بود. حدود ۹۳.۵ میلیون نفر در این کشور واجد شرایط رای دادن هستند.

این نتایج نشان می دهد که رای دهندگان خواهان این هستند که لوپز اوبرادور رئیس‌جمهوری مکزیک از شدت طرح هایش برای تغییرات در یکسری سیاستهایش بکاهد.

انتخابات مکزیک؛ پیشتازی ائتلاف حاکم با کاهش حمایت‌ها از دولت

اوبرادور از زمان پیروزی قاطع‌اش در سال ۲۰۱۸، از هزینه‌های دولت با هدف انتقال منابع به فقرا و پروژه های تاسیسات زیربنایی به طور چشمگیری کاست.

مردم مکزیک همچنین در این انتخابات ۱۵ فرماندار ایالتی را برگزیدند. این در حالی است که نظرسنجی ها نشان می دهد حزب اوبرادور اکثریت کرسی این ۱۵ فرماندار ایالتی را بدست خواهد آورد.

این انتخابات بزرک در مکزیک در بحبوحه همه‌گیری کرونا و سطح بالای خشونت‌ها در این کشور برگزار شد به طوریکه ۹۱ سیاستمدار در چرخه انتخابات اخیر مکزیک به دلیل خشونت ها کشته شدند.

با توجه به اینکه حضور نیروهای امنیتی در برخی مناطق پرتنش مکزیک پیش از برگزاری انتخابات تشدید شده بود، این امر نشان می دهد که چالش خشونت و جرائم جنایتکارانه به یک نگرانی مهم برای مقامات و اکثر رای‌دهندگان این کشور تبدیل شده است.

انتخابات مکزیک؛ پیشتازی ائتلاف حاکم با کاهش حمایت‌ها از دولت

حزب رئیس‌جمهوری مکزیک می‌داند که برای تداوم حضورش در قدرت باید سابقه فعالیتهایش را در دو بخش خشونتها و اقتصاد مکزیک بهبود ببخشد. اقتصاد مکزیک در سال گذشته میلادی حدود ۸.۵ درصد کوچک‌تر شد که بالاترین افول از زمان رکود بزرگ سال ۱۹۳۰ محسوب می شود. پیش از این انتقادهایی از عملکرد دولت در اشتغال‌زایی و مقابله با جرائم در این کشور مطرح شده بود.

پس از بسته شدن حوزه های رای گیری، رئیس نهاد انتخابات ملی مکزیک برگزاری این انتخابات را موفقیت آمیز خواند و گفت که فقط ۳۰ مورد از بیش از ۱۳۰ هزار حوزه رای گیری در سراسر مکزیک نتوانستند به دلایلی پذیرای رای‌دهندگان باشند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha