نه به کرونا در انتخابات ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

اراک - ایرنا - چهارده ماه است که میهمان ناخوانده‌ای به نام کرونا با دامنه وسیع مخاطراتش بر بخش‌های مختلف جامعه سایه افکنده و زندگی مردم را با چالش‌هایی مواجه کرده است و اکنون در آستانه انتخابات سرنوشت ساز ۱۴۰۰ باز هم حضور این ویروس مهلک نگرانی‌هایی را دامن می‌زند.

واقعیت این است که با وجود ویروس کرونا نمی‌توان زندگی را تعطیل کرد و تنها راه برای پیشبرد امور روزمره و برنامه‌های جاری رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و اکنون که فصل انتخابات از راه رسیده نیز مردم باید در سایه رعایت پروتکل‌های بهداشتی به تکلیف سیاسی و شرعی خود عمل کرده و نباید اجازه داد که این تهدید سلامت پنجه بر سرنوشت کشور بزند و در این راستا اجتناب از برپایی اجتماعات انتخاباتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در اولویت است و رای دهندگان و نامزدها باید ادبیات رفتاری ایمن را در تبلیغاتشان سرلوحه قرار دهند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا و میان دوره‌ای مجلس یازدهم  با وجود شیوع ویروس کرونا امسال در حوزه ستادی و تصمیم سازی ، دست‌اندرکاران اجرایی، نظارتی و بازرسی انتخابات و رفتارهای تبلیغی و آرایش و چینش شعب رای گیری تمایز جدی با انتخابات گذشته کشور دارد و این گامی به جلو است که در هر شرایطی باید قدرت انعطاف پذیری در رویه‌های مختلف وجود داشته باشد تا هیچ تهدید و بحرانی نتواند مانع از تحقق راهبردهای ترسیمی در جامعه باشد.

برگزارکنندگان انتخابات باید علاوه بر دستورالعملی‌های انتخاباتی شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای ایمن‌سازی محل، تجهیزات و رای دهندگان را نیز لحاظ کنند و این مهم از سوی ناظران دانشگاه علوم پزشکی در هر شهر، منطقه و روستا رصد می‌شود که نبود رعایت نکات بهداشتی ویژه بیماری کرونا ناظران می‌توانند شعبه اخذ رای را ملزم به انجام دستورات بهداشتی کنند.

بر همین اساس سخنگوی وزارت بهداشت درباره برگزاری تجمعات گفت: در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها فعالان این حوزه برای موضوعات و فعالیت‌های انتخاباتی دور هم جمع می‌شوند که باید از اینگونه فعالیت‌های جمعی پرهیز شود زیرا تجمع در دوره شیوع کرونا خطرآفرین است.

«سیما سادات لاری» افزود: در موج قبلی ویروس جهش یافته انگلیسی همه مناسبات را به هم ریخت و نوع تظاهرات ویروس به‌گونه‌ای بود که نیاز به الگوی جدید در برخورد داشت و با توجه به اینکه ممکن است انواع جدید جهش یافته کرونا در راه باشد باید همواره مراقبت‌های لازم صورت گرفته و ضمن پرهیز از تجمع انسانی ، زدن ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سرلوحه رفتار همگان قرار گیرد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور نیز گفت: یکی از نگرانی‌های جدی در این حوزه موضوع کروناست که در این عرصه دستورالعمل‌های بهداشتی لازم برای حفظ سلامت جان شهروندان به اتفاق همکاران وزارت بهداشت و درمان  و شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی تهیه شده است.

سید« اسماعیل موسوی» با تشریح مقدمات برای برگزاری انتخابات خرداد ماه سال جاری، افزود: موضوع کرونا از یک سال گذشته در کشور وجود دارد و در این خصوص پیش‌بینی های بهداشتی انجام شده و تلاش بر این است حضور مردم همراه با سلامت آنان باشد به‌همین دلیل امسال با عطف به موضوع کرونا شعبه‌های اخذ رای افزایش یافته و  اپلیکیشن شعبه‌یاب با هدف یافتن شعبه خلوت تعبیه شده و  افزایش ساعات رای‌گیری نیز مطرح شده است.

نه به کرونا در انتخابات ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

اولویت در انتخابات حفظ جان مردم است

استاندار مرکزی گفت: اولویت در انتخابات پیش‌رو حفظ جان مردم است و مشارکت حداکثری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

سید«علی آقازاده» افزود: حفظ جان مردم در برگزاری انتخابات وظیفه اصلی و مشارکت حداکثری مسئولیت دوم است و با شکننده بودن وضعیت کرونا رعایت پروتکل‌ها و حفظ سبک زندگی ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه تجمعات عمومی در فضای بسته ممنوع است، گفت: برگزاری این تجمعات در فضای بسته به شیوع مجدد بیماری و آغاز موج جدید منجر خواهد شد.

استاندار مرکزی گفت: از مردم استان انتظار می‌رود که با رعایت جدی دستورالعمل‌ها و دوری از تجمعات بتوان زنجیره انتقال کرونا را قطع کرد.

آقازاده با تاکید بر  مشارکت حداکثری ، افزود: این مهم به معنای وجود  ازدحام نیست بلکه باید در سایه برنامه‌ریزی در ایام کرونا به گونه‌ای رفتار شود که حجم مراجعان در شعب تقسیم شود و تجمع بالا ایجاد نشود چرا که ازدحام عامل انتقال ویروس کرونا است و اگر اتفاق بیفتد احتمال موج پنجم را قوت می‌دهد.

وی بیان کرد: مشارکت مردم تعیین کننده است و رعایت فاصله اجتماعی در تجمعات ضروری است بنابراین مردم باید برای انداختن رای خود از رفتن به شعب شلوغ خودداری کنند و این مهم به سهولت انجام می‌شود.

نه به کرونا در انتخابات ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

تدارک یک‌هزار و ۲۰۰ شعبه اخذ رأی در استان مرکزی تدارک 

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی گفت: یک‌هزار و ۲۰۰ شعبه اخذ رای برای تسهیل در امر انتخابات و مشارکت مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این استان تدارک شده است.

«بهروز اکرمی» افزود: با توجه به تداوم شیوع ویروس کرونا در کشور و استان، تمام تمهیدات لازم در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی درتمام شعب اخذ رأی اندیشیده شده است.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط خاص کشور با کرونا، امکان اخذ رأی از تمام بیماران کرونایی پیش‌بینی شده و در این خصوص، تعدادی شعب سیار در سطح تمامی شهرستان‌های استان مرکزی در نظر گرفته شده و بیماران بستری و قرنطینه شده می‌توانند در این امر مهم و سرنوشت ساز سهیم باشند.

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی اظهار داشت:  با توجه به پیگیری و رایزنی‌ صورت گرفته و عرضه واکسن‌های ایرانی در چرخه واکسیناسیون کشور، اعضای شعب اخذ رأی نیز قبل از انتخابات واکسینه می‌شوند.

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی گفت: شعب اخذ رای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در این استان به دلیل شیوع ویروس کرونا افزایش پیدا می‌کند.

اکرمی افزود: برنامه‌ریزی‌ مبنی بر افزایش پنج درصدی شعب اخذ رای در انتخابات انجام شده اما، نتیجه نهایی در زمان مشخص اطلاع‌رسانی می‌شود. 

وی ادامه داد: با وجود شیوع ویروس کرونا باید تدابیری در استان مرکزی اتخاذ شود که حتی یک رای روی زمین نماند و هر فردی که اراده شرکت در انتخابات را داشت در هر نقطه استان بتواند رایش را در صندوق بیندازد. 

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و بهره‌گیری هر چه بیشتر از فضای مجازی در راستای تبلیغات انتخاباتی مسایل مربوط به آی تی و فیبرنوری در تمامی نقاط مختلف استان باید به‌زودی با فعالیت مخابرات و دیگر نهادهای مسئول حل شود.

وی اضافه کرد: آموزش عوامل برگزارکننده انتخابات نیز یکی از مسایل مهم در برگزاری هر چه باشکوهتر این فرآیند ملی است که باید مورد توجه تمامی برگزارکنندگان قرار گیرد و این مهم باید زیرنظر فرمانداران و بخشداران قرار داشته باشد. 

نه به کرونا در انتخابات ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

۶۰ ناظر بهداشتی انتخابات در استان مرکزی را رصد می‌کنند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: ۶۰ ناظر بهداشتی انتخابات با هدف رعایت جدی و حتمی شیوه نامه‌های بهداشتی روز ۲۸ خرداد در استان مرکزی فعالیت می‌کنند.

دکتر«علی علیمحمدی» افزود: دستورالعمل‌های بهداشتی انتخابات از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و به دبیرخانه انتخابات و فرمانداری‌ها ابلاغ شده است.

وی اظهار داشت: رای دهندگان در روز انتخابات ملزم به داشتن ماسک، رعایت فاصله یک و نیم تا ۲ متر، سرویس بهداشتی مناسب، محیط عاری از هر گونه آلودگی،تامین تجهیزات بهداشتی از جمله مواد ضدعفونی کننده و گندزدایی مکان از شرایط هر شعبه اخذ رای است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: ناظران بهداشتی انتخابات با مراجعه به شعب اخذ نسبت به اجرای جدی دستوالعمل‌ها نظارت دارند و در صورت رعایت نشدن دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغی به مدیر شعبه اخذ رای تذکر لازم و اجرای صحیح اعلام می‌شود.

دکتر علیمحمدی افزود: شعب اخذ رای برای رای دهندگان با هدف فراهم بودن مکانی ایمن و به دور از تجمع برای جلوگیری از انتقال بیماری کووید ۱۹ در مراکز شعب اخذ را تدارک شده است.

در استان مرکزی علاوه بر برگزاری این ۲ فرآیند، انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی نیز برای انتخاب نماینده سه شهرستان فراهان، تفرش و آشتیان نیز همزمان با این انتخابات برگزار می‌شود. 

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خردادماه جاری برگزار می‌شود. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha