۱۷ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱:۰۰
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 84356422
۰ نفر

برچسب‌ها

یمن: عربستان سعودی از مبادله اسرا جلوگیری می‌کند

تهران – ایرنا – رییس کمیته ملی امور اسرای دولت نجات ملی یمن روز یکشنبه گفت که عربستان سعودی از اجرای توافق محلی مبادله اسرا جلوگیری می‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از المسیره، عبدالقادر المرتضی گفت: عربستان سعودی به تازگی از مزدوران خود خواسته که مبادله اسرا را که بر سر آن با طرف های محلی توافق شده بود، متوقف کنند.

وی افزود: دستورات عربستان سعودی منجر به تعلیق ۷ عملیات مبادله اسرا در چند جبهه شامل ۴۰۰ اسیر از دو طرف شده است.

بر اساس این گزارش، عربستان سعودی در حالی موانعی را بر سر راه اجرای توافق نامه های تبادل زندانیان قرار می دهد که مدعی است بر مسائل مربوط به امور بشردوستانه تأکید دارد.

مذاکرات تبادل زندانیان بین انصارالله و نیروهای متجاوز ائتلاف در دسامبر ۲۰۱۸ در استکهلم سوئد برگزار شد و در آن دو طرف توافق کردند که ۱۵ هزار اسیر را مبادله کنند، اما این موضوع با شکست مواجه شد.

پس از آن، مذاکرات مجدداً در امان پایتخت اردن برگزار و به آزادی حدود یک هزار و ۱۰۰ اسیر از هر دو طرف منجر شد، اما پس از آن تاکنون در زمینه اسیران دو طرف به جز ده‌ها مبادله کوچک که از طریق میانجیگری محلی و بدون دخالت خارجی و نیروهای ائتلاف در داخل یمن انجام شده، هیچ مبادله‌ای انجام نشده است.  

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha