۱۵ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۱۹
کد خبرنگار: 1258
کد خبر: 84355849
۰ نفر

برچسب‌ها

گلزار شهدای ۱۵ خرداد در تهران گلباران شد

تهران- ایرنا- همزمان با سالروز قیام خونین ۱۵ خرداد سال ۴۲، گلزار شهدای این قیام خونین در تهران گلباران شد.

به گزارش ایرنا، در پنجاه و هشتمین سالگرد شهدای قیام ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ ، مزار شهدای شهدای این قیام خونین با حضور مسوولان استانی، نظامی و انتظامی و خانواده معظم شهدا گلباران شد.

مسوولان با نثار گل بر مزار شهیدانی که نام و نشانی از قبور آنان باقی نمانده، بر ادامه راه شهدا و امام شهیدان تأکید کردند.

در قیام خونین ۱۵ خرداد مردم دشت ورامین هفت نفر از جوانان این دیار به نام‌های سیدمرتضی طباطبایی، حسن خانی، عزت الله رجبی، امیرهوشنگ معصومشاهی، جعفر عرب مقصودی، مسیب مهابادی و ابوالقاسم اردستانی به دست نیروهای رژیم شاهنشاهی به شهادت رسیدند و پیکر پاک و مطهرشان غریبانه و بدون نام و نشان در گورستان مسگرآباد به خاک سپرده شد.

خانواده شهدای قیام خونین ۱۵ خرداد، به هیچ عنوان اجازه برگزاری مراسم ترحیم نداشتند و تا سال‌ها نمی‌توانستند در گورستان مسگرآباد حضور پیدا کنند و نام و نشانی از شهدای خود نداشتند.

در بین شهدای ۱۵ خرداد دشت ورامین، تنها مزار سیدمرتضی طباطبایی است که توسط خانواده و شبانه از محل دفن خارج و در زادگاه شهید در روستای محمدآباد عرب‌های ورامین به خاک سپرده شد.

برادرزاده این شهید در خصوص نحوه انتقال پیکر شهید به خبرنگار ایرنا گفت : پس از شهادت شهید طباطبایی ، پدرم به اتفاق تنی چند از فامیل در جستجوی پیکرش برآمده و تلاش کردند تا اثری از وی پیدا کنند.

سید علی طباطبایی گفت : دکتر سیدصادق طباطبایی، رئیس وقت پزشک قانونی کشور که اصالتا از اهالی زواره اصفهان بود ، با پدرم آشنایی قدیمی داشت و با استفاده از نفوذ وی و با استفاده از شماره لباس عموی شهیدم موفق می‌شوند تا محل دقیق دفن غریبانه وی در گورستان مسگرآباد را پیدا کنند .

وی افزود : در سال ۱۳۵۵ ، خانواده شهید طباطبایی متوجه می شوند که شاه قصد دارد گورستان مسگرآباد را تخریب و به پارک تبدیل کند لذا خوانده شهید با مراجعه به قم ، مجوز شرعی نبش قبر را دریافت کرده و شبانه به گورستان مسگر آباد می روند و با نبش قبر ، پیکر پاک و مطهر شهید را پس از ۱۳  سال به زادگاهش در روستای محمد آباد منتقل می کنند.

وی اظهار داشت : پیکر شهید در امامزاده این روستا به خاک سپردند و امروز مزار این شهید به عنوان سند افتخاری برای مردم این دیار محسوب می شود.

شهید طباطبایی درسال ۱۳۰۸ در روستای محمد آباد به دنیا آمد و ثمره زندگی وی چهار فرزند به نامهای حسن ، حسین ، محسن و زینب است .

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha