شهدای قیام ۱۵ خرداد مجاهدین راستین و آغازگر نهضت انقلاب اسلامی بودند

ساوه - ایرنا - امام جمعه زرندیه گفت:شهدای قیام ۱۵ خرداد به معنای واقعی مجاهدین راستین و آغازگر مقطعی بسیار مهم در شکل گیری انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) بودند.

حجت‌الاسلام «حسین ابراهیمی» در گفت‌ و گو با ایرنا، افزود: شهدای ۱۵ خرداد سر سلسه قافله ایثار، از خود گذشتگی و پیش قراولان مجاهدین حق در برپایی حاکمیت اسلام و برپایی جمهوری اسلامی هستند و به مصداق آیه شریفه ۱۴۸ سوره مبارکه بقره «فاستبقوا الخیرات» و آیه شریفه ۱۰ و ۱۱ سوره مبارکه واقعه «السابقون السابقون اولئک المقربون» از دیگر مجاهدان و شهیدان راه آزادی در عصر حاضر به خداوند نزدیک‌تر و نزد ملت ایران عزیزتر هستند.
وی بیان کرد: در فروردین سال ۱۳۴۲ خیزش‌ها و حرکت‌های مهمی اتفاق افتاد و در جریان این اتفاقات اهانت‌هایی به طلاب و روحانیت و مراجع عالیقدر چون مرحوم آیت‌الله سید محمدرضا گلپایگانی و مرحوم آیت‌الله سید احمد خوانساری از طرف حکومت طاغوت صورت پذیرفت.
امام جمعه زرندیه تصریح کرد: قیام ۱۵ خرداد یک نقطه عطف و مقطع بسیار مهم در آغاز نهضت امام خمینی(ره) بود و ملت در حمایت از دین اسلام، روحانیت و مقام مرجعیت به پا خواست.
حجت‌الاسلام ابراهیمی عنوان کرد: در ۱۳ خرداد ۴۲ که مصادف با روز عاشورا بود حضرت امام خمینی (ره) یک سخنرانی بسیار مهم در محکومیت اسلام ستیزی دستگاه پهلوی و خیانت طاغوت به ملت داشتند در سحرگاه ۱۵ خرداد امام دستگیر شد و سپس انتشار خبر دستگیری امام(ره) خیزش‌های بزرگی در بعضی از شهرهای بزرگ از جمله تهران به دنبال داشت.
وی افزود: رژیم طاغوت با تمام توان در سرکوبی این قیام کوشید غافل از اینکه خون شهید می‌جوشد و کاخ ستم را به ویرانه‌ای تبدیل خواهد کرد و از آنجا که قیام ۱۵ خرداد از پشتوانه، همراهی و حمایت مردمی برخوردار بود به فراموشی سپرده نشد و به ثمر نشست و ثمره آن در ۲۲ بهمن ۵۷ ظاهر شد.
امام جمعه زرندیه گفت: اگر نهضت ۱۵ خرداد با مردم گره نخورده بود، مثل برخی نهضت های بعد از نهضت مشروطه که توسط گروه‌های چپ و ملی گرا به وقوع پیوست به پیروزی و موفقیت نمی‌انجامید.

به گفته او، راز ماندگاری و موفقیت نهضت ۱۵ خرداد و جوشش خون شهیدان این حرکت در همراهی ملت و ایمان راسخ به حقانیت راهی بود که انتخاب کردند.

امام جمعه زرندیه عنوان کرد: اگر نهضت‌های چند ساله اخیر که به بهار عربی معروف شدند یا در میانه راه شکست خوردند یا بعد از پیروزی پابرجا نماندند به فقدان رهبری واحد و همراهی نکردن ملت بر می‌گردد همانطور که ماندگاری و موفقیت نهضت ۱۵ خرداد ۴۲ به پیوستگی با مردم بر می‌گردد.
وی افزود: بقا، پایداری و ایستادگی جمهوری اسلامی در ۴۲ ساله بعد از پیروزی انقلاب با وجود همه ناجوانمردی‌های دنیای استکبار نیز مبتنی بر همراهی، حمایت مردم و پیوستگی با مردم است و تا زمانی که این پیوستگی ملت ادامه پیدا کند مشیت الهی هم بر خواست ملت قرار می گیرد و هیچ قدرتی نمی تواند این انقلاب و این ملت را زمین‌گیر کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha