کشاورزان از آتش‌ زدن کاه‌ و کلش در اراضی کشاورزی خودداری کنند

سنندج - ایرنا - معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سقز گفت: با توجه به گرمای هوا و خشک بودن گیاهان مرتعی احتمال آتش سوزی در جنگل ها و مراتع زیاد است بنابراین کشاورزان از آتش‌زدن کاه‌ و کلش در اراضی کشاورزی خودداری کنند.

پیمان صاحبی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: توجه به گرمای هوا و خشک بودن گیاهان مرتعی احتمال بروز آتش سوزی در جنگل ها، مراتع و اراضی کشاورزی به مراتب بیشتر می شود.

وی اضافه کرد: به منظور پیشگیری از فرایند کاهش حریق از همه کشاورزان، دامداران، مرتعداران، دهیاران، اعضای شوراهای اسلامی روستاها، ورزشکاران، انجمن های صنفی، سمن ها و همیاران طبیعت درخواست می شود تا مردم را از خطرات آتش سوزی مطلع کنند.

وی با بیان اینکه کشاورزان از آتش زدن کاه و کلش در اراضی کشاورزی جدا خودداری کنند، افزود: در هوای گرم و زمانی که سطح جنگل‌ها و مراتع پوشیده از برگ ها و علوفه خشک است از آتش روشن کردن خودداری کنند.

صاحبی یادآور شد: همچنین در صورت ضرورت روشن کردن آتش، ابتدا اطراف محل را از برگ ها و علوفه خشک پاک کرده و پس از اتمام کار آتش را کاملا خاموش کنند.

وی پرت کردن ته سیگار، کبریت، بطری های شیشه‌ای یا پلاستیکی در طبیعت را بلای جان محیط زیست و طبیعت دانست و گفت: شهروندان در صورت مشاهده این موارد آنها را جمع آوری کنند تا به طبیعت آسیبی وارد نشود.

معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سقز با اشاره به اینکه در صورت مشاهده کمترین دود یا آتش سوزی در جنگل‌ها یا مراتع با رعایت موارد ایمنی آتش را خاموش کنند، تاکید کرد: در صورت گسترده بودن آتش بلافاصله مراتب را با سامانه ۱۵۰۴ یا شماره‌ ۰۸۷۳۶۲۱۵۶۵۵ اطلاع دهند.

صاحبی ضمن دعوت از طبیعت دوستان، بهره برداران محلی، فعالان منابع طبیعی، و مردم فهیم و با فرهنگ به مشارکت فعالانه در حفاظت از منابع طبیعی زیبا و جنگل های بی‌نظیر زاگرس، خواست گزارشات تخریب و تصرف منابع طبیعی، قطع درختان، بوته کنی و آتش‌سوزی‌ها را از طریق شماره تلفن های ۰۸۷۳۶۲۲۷۸۰۰ و ۰۸۷۳۶۲۱۵۶۵۵ به یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha