بیانات مقام معظم رهبری در صدر پربازدیدهای  شبکه‌های اجتماعی

تهران- ایرنا- داده کاوی ایرنا از شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد: بیانات روز ۱۴ خرداد مقام معظم رهبری علاوه بر بازتاب گسترده در کانال‌های تلگرامی، در صدر توییت‌های پربازدید مرتبط با انتخابات در توییتر فارسی قرار گرفت.

به گزارش گروه داده کاوی ایرنا، فضای مجازی در هفته‌های منتهی به انتخابات به یکی از اصلی‌ترین عرصه‌های فعالیت نامزدها، رسانه‌ها و کاربران برای اعلام نظر در خصوص انتخابات ۱۴۰۰ تبدیل شده است. کاربران در فضای مجازی به اظهار نظر در خصوص مسایلی چون مشارکت در انتخابات می‌پردازند و چهره‌های مختلف جریان‌های سیاسی در شبکه‌هایی نظیر توییتر و کلاب هاوس به صریح‌ترین شکل مورد نقد و تحلیل قرار می‌گیرند.

گروه داده کاوی ایرنا در گزارش‌های مستمر خود و در فاصله ۱۳ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری، پربازدیدترین محورهای مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی را مورد رصد قرار می‌دهد. این گزارش بر اساس رصد پست‌های پر بازدید تلگرامی و توییت‌های پرلایک در بازه زمانی ۱۱ صبح پنجشنبه سیزدهم خرداد تا ۱۱ صبح شنبه پانزدهم خرداد ماه جمع بندی شده است.

تلگرام و بازتاب بیانات مقام معظم رهبری

بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در ارتباط با انتخابات در صدر اخبار پربازدید و پربازنشر کانال های تلگرامی قرار گرفت. به نوشته یک کانال تلگرامی مهمترین محورهای بیانات ایشان عبارتند از:

🔺️راه حل مشکلات، انتخاب درست است نه رای ندادن. گفته می شود برخی بخاطر مشکلات معیشتی مردد هستن در انتخابات شرکت نکنند. نبایستی این چیزها ما را دلسرد کنه درباره انتخابات. اگر نابسامانی و ناکارآمدی وجود دارد باید آنرا با انتخاب درست و خوب جبران کنیم نه با عدم انتخاب. اگر ضعفی در مدیریتها وجود دارد راه چاره آن چیست؟ که ما در مدیریتها دخالت نکنیم؟ یا نه، یک مدیریت به معنای واقعی کلمه اسلامی و مردمی انتخاب کنیم.

🔺️در انتخاب باید دقت کرد. به وعده و حرف نمی شود اعتماد کرد. حرف آسان است. باید نگاه کرد این وعده را که این فرد میدهد آیا در گذشته این فرد عملی وجود دارد که این وعده را تصدیق کند یانه.

🔺️نامزدها وعده هایی را که مطئن نیستند میتوانند انجام بدهند را ندهند. این وعده ها به ضرر کشور است. اگر چنانچه به ریاست جمهوری رسیدید و نتوانستید انجام دهید مردم را نسبت به نظام دلسرد می کنید. وعده هایی را که اهل فن تایید میکنند قابل تحقق است ، بدهید، اما این وعده هایی  را که پشتوانه عملی ندارد ، این وعده ها را نباید داد چون موجب دلسردی مردم خواهد شد و این گناه است.

🔺️امام در وصیت‌نامه خود گفته‌اند که عدم حضور در انتخابات در بعضی مقاطع چه بسا گناهی باشد در راس گناهان کبیره.

🔺️محیط انتخابات در حال گرم شدن است. اما بعضی ها هستند با بهانه های واهی می خواهند مشارکت در انتخابات کم رنگ شود. این خواست دشمنان است: گفته می شود که برخی به خاطر فشارهای معیشتی مردد هستند که آیا در انتخابات شرکت کنند یا نه. یا بعضی میگویند در انتخابات با شوق به برخی رای دادیم و منجر شد به دلخوری. این استدلال‌ها، استدلال‌های درستی نیست.

بیانات مقام معظم رهبری در صدر پربازدیدهای  شبکه‌های اجتماعی

پس از بیانات مقام معظم رهبری یک کانال تلگرامی اصولگرا در پستی با عنوان «هشتگ معنادار حساب توییتری رهبر انقلاب» نوشت: حساب رسمی مقام معظم رهبری‌ در توییتر با انتشار بخش مهمی از سخنان امروز حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، واژه «جبران» را هشتگ کرد.

پیش از سخنان ایشان، سخنان یکی از اعضای شورای نگهبان در باره «تغییر نظر این نهاد در خصوص تایید صلاحیت یک یا چند نامزد ریاست جمهوری»  بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی پیدا کرد. یک کانال تلگرامی در این ارتباط به نقل از محمدرضا مدرسی یزدی عضو فقهای شورای نگهبان نوشت: اگر هر نامزدی که تایید صلاحیت شده است تا انتخابات اظهار نظری را بیان کند که خلاف باشد و نشان بدهد که صلاحیت‌ها را نداشته است در مورد این فرد ممکن است نظر شورای نگهبان عوض شود و یک یا چند نامزد از دور انتخابات خارج شوند.  

بیانات مقام معظم رهبری در صدر پربازدیدهای  شبکه‌های اجتماعی

در ادامه مهمترین و برجسته ترین بخش های سخنان نامزدها که در بازه زمانی ۴۸ ساعته اخیر در کانال های تلگرامی پربازدید شدند، رصد و ارائه شده است:

سید ابراهیم رئیسی: آقایان ادعا می‌کنند که ما از حقوق زنان دفاع می‌کنیم بدون اینکه قدمی در این زمینه بردارند و دیدیم که حتی یک خانم در کابینه آنها نبود. آنها می‌گفتند خانم‌ها برای دیدن مسابقات آقایان به ورزشگاه بروند اما آیا این مشکلی را از خود خانم‌ها حل می‌کند؟ پس ورزش خانم‌ها و سهم آنان از بازار کار چه می‌شود؟  در روزهای ابتدایی مسئولیت، پایان رانت‌خواری را در کشور اعلام خواهیم کرد.

عبدالناصر همتی: با افزایش قیمت بنزین مخالف بودم. بحث واکسیناسیون عمومی، اولین برنامه من در صورت پیروزی در انتخابات خواهد بود، هم با واردات واکسن، هم تولید واکسن داخلی. پنج نامزد دیگر انتخابات، کاری نداشتند که اجرایی محسوب می شود. نتیجه کار میدان و دیپلماسی باید توسعه اقتصادی باشد، یعنی باید نتیجه اش به جیب مردم برود. جناب اقای ظریف از دوستان خوب من و دیپلماتی قوی و وطن پرست است. ظریف حتی اگر نخواهد با دولت من همکاری کند از رهنمون ها و مشاوره‌های او استفاده خواهم کرد.

محسن مهرعلیزاده: ارز ۴۲۰۰ تومانی باید حذف شود زیرا باعث رانت می‌شود. گوشت را به نرخ آزاد دنیا به مردم عرضه می‌کنیم بعد منت آن را هم می‌گذاریم! تولید یعنی ضد تورم و کمبود، این تولید است که قیمت‌ها را پایین می‌آورد.  برجام که برخاسته از خرد جمعی و اراده همه تصمیم‌گیران آینده‌نگر و دلسوز نظام جمهوری اسلامی است، یک قرارداد یک روزه یا چند ساعته نیست. برجام توافقی چند دهه‌ای است و باید از این دستاورد بزرگ دیپلماسی حراست کرد.

علیرضا زاکانی: به شما قول می‌دهم که مشکل مسکن را حل کنم. در وهله اول باید اسکان موقت برای زوج‌های جوان و کسانی که در معرض مشکلات هستند، فراهم کنیم. مکلف هستیم برای کسانی که دهک‌های پایین جامعه هستند تأمین مسکن کنیم. بازار ارز باید کارشناسی اداره شود. کشور را نمی‌شود با کار غیرعلمی اداره کرد. نوع مواجهه با موضوع ارز نیز می‌توانست موجب کاهش اتکای کشور به ارز شود. اکنون ۵۰ کشور با ارزهای ملی خود مبادلات تجاری فی‌مابین را انجام می‌دهند. چرا ما انجام ندهیم. زاکانی ارز ۴۲۰۰ تومانی را رانت دانست که آن را حتماً حذف خواهد کرد و بر سر سفره مردم خواهد آورد.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی: اصلی ترین هدف برای تنظیم بازار کالاهای اساسی، حفاظت از مصرف کننده نهایی است. باید هزینه خانوار را کاهش و قدرت خرید خانواده ها را افزایش دهیم. بسته های ویژه معیشتی به منظور تامین مواد غذایی مردم در نظر گرفتیم.  برای ایرانیان خارج از کشور آرامش ذهنی ایجاد می کنیم. رییس جمهور شخصیتی استراتژیک است و به همه موضوعات باید نگاهی جامع داشته باشد و این‌که انتظار داشته باشیم فردی که کاندیدای ریاست جمهوری می‌شود باید در همه حوزه‌ها متخصص باشد اشتباه است.

محسن رضایی: دو برنامه برای احیای بورس دارم نامزد انتخابات ریاست جمهوری: تشکیل صندوق جبران زیان‌های مالباختگان. تشویق تولید و سرمایه گذاری و ایجاد ارتباط میان لوکوموتیو تولید و واگن‌ها بازار سرمایه.  نام کوچک بنده تا اوایل جوانی «سبزوار» بود و امام نام «محسن» را برایم برگزید. همه مشخصات یک رئیس جمهور را دارم. در طرح نهضت مسکن، متقاضیان تنها ۱۰ درصد آورده خواهند داشت. کشورهای اروپایی و آمریکایی طرح مسکن انجام می شود و ما از تجارب دنیا استفاده می کنیم.

سعید جلیلی: ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود گویای این است که کشور مستعد یک جهش بزرگ است.  سهم ۳ درصدی اختصاص استخدام‌ها به معلولین باید محقق شود. ما باید سازوکاری داشته باشیم که مردم سایه خود را بر سر دولت داشته باشند و سایه به سایه دولت را دنبال کنند. اگر می گوییم تنظیم بازار؛ لازمه آن این است که دولت هم برای تولید هم برای مصرف و هم برای توزیع، پیش بینی و برنامه داشته باشد. بازکردن درهای واردات با توجیه استفاده از کالاهای باکیفیت؛ لطمه به تولید، اشتغال و ارزآوری است. جمهوریت فقط سیاسی نیست، جمهوریت در اقتصاد هم هست.

بیانات مقام معظم رهبری در صدر پربازدیدهای  شبکه‌های اجتماعی

توییتر و درج هشتگ های مختلف از بیانات مقام معظم رهبری

حساب توییتری منتسب به مقام معظم رهبری با گزینش هشتگ #انتخاب_درست_کار_درست نوشت: گفته میشود که برخی بخاطر فشارهای معیشتی یا دلخوری از نتیجه رأی در دوره‌های قبل، برای شرکت در انتخابات مرددند. نباید این چیزها ما را دلسرد کند. اگر نابسامانی و ناکارآمدی وجود دارد ما باید آن را با انتخاب درست جبران کنیم، نه با عدم انتخاب. #انتخاب_درست_کار_درست

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی با درج هشتگ #جهاد_دعوت توییت زد: امروز لبیک به ندای رهبر فرزانه انقلاب در خصوص دعوت کردن از همۀ مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو، یک وظیفۀ ملی و انقلابی و مجاهدتی برای ساختن آیندۀ کشور است. نظام جمهوری اسلامی از مردم و برای مردم است و مشارکت هرچه بیشتر، به نفع همۀ علاقه‌مندان به ایران خواهد بود. #جهاد_دعوت

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha