پانزدهم خرداد ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

استان ها - ایرنا - شیوع ویروس کرونا به ویژه نوع هندی و انگلیسی در برخی استان های جنوبی کشور طی یک هفته گذشته بسیار گسترده بوده و طبق گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی برخی از این استان ها وضعیت از مرحله بحران فراتر رفته و احتمال وقوع یک فاجعه بزرگ وجود دارد.

به گزارش گروه اخبار استان ها ،  به رغم گذشت چند هفته ای از روند نزولی کرونا در اغلب استان های کشور اما به گفته مسوولان بهداشتی این شرایط شکننده بوده و برای تداوم روند فعلی نیازمند همراهی وتوجه ویژه مردم هستیم.

مسوولان وزارت بهداشت و درمان معتقدند که تا زمانی که پوشش واکسیناسیون علیه کرونا به میزان ۷۰ درصد نرسد، برای رهایی از اثرات مرگبار این ویروس ، چاره‌ای جز رعایت شیوه‌ نامه‌های بهداشتی نداریم.

در همین حال رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از غربالگری و کنترل بهداشتی ۳۴۲ هزار و ۸۹۶ مسافر ورودی به کشور در مبادی مرزی رسمی ایران خبر داد.

مهدی ولی‌پور ضمن تاکید بر تداوم اجرای طرح کنترل بهداشتی مسافران در مبادی مرزی کشور گفت: این طرح با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ٢٠ اسفندماه کلید خورده و تا صبح روز پانزدهم خرداد ماه، ۳۴۲ هزار و ۸۹۶ نفر از مسافران کنترل و غربالگری شده اند.

وی افزود: در این مدت ۴۸ هزار و ۷۳۴ مورد تست فوری و ۲۰ هزار ۵۰۸ مورد تست پی سی آر از مسافران مشکوک به کرونا گرفته شده و ۶۳ نفر از مسافران نیز به صورت موقت قرنطینه شده اند.

ولی پور اضافه کرد: این طرح با مشارکت ۴۷۱ نیروی عملیاتی در ١۶ استان کشور در حال اجرا است.

اما متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته با فوت ۱۲۸ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ ، تعداد جانباختگان این بیماری در ایران به ۸ هزار و ۹۴۱ نفر رسید.

مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از دیروز تا امروز (پانزدهم خرداد ۱۴۰۰) براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۴۴۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۹۷۳ نفر از آنها بستری و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و  ۹۶۰ هزار و ۷۵۱ نفر رسید.

وزارت بهداشت در این اطلاعیه افزود: تاکنون ۲ میلیون و ۵۳۷ هزار و ۹۲ نفر از بیماران بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. هشت هزار و ۸۰۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند و ۲۰ میلیون و ۵۶۴ هزار و ۲۰۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: تاکنون ۴ میلیون و ۱۷۸ هزار و ۱۲۵ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۵۷۹ هزار و ۹۳۴ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده‌اند. بر این اساس مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۴ میلیون و ۷۵۸ هزار و ۵۹ دوز رسید.

پانزدهم خرداد ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

بر اساس گزارش خبرنگار ایرنا ، به گفته مسوولان بهدداشتی استان هرمزگان ،  بیشتر موارد ابتلا به کرونا در این استان از نوع انگلیسی است که احتمال کشندگی و سرایت پذیری آن بسیار بالا می باشد و با توجه به سیر صعودی کرونا در استان، خطر ابتلا به این ویروس در هرمزگان بسیار بالا است و شرایط استان در آستانه یک فاجعه بزرگ کرونایی قرار دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه هرمزگان در یک وضعیت بحرانی شیوع کرونا قرار دارد، گفت: با توجه به در پیش بودن انتخابات و احتمال برگزاری نشست های تبلیغاتی، رعایت نشدن پروتکلهای بهداشتی و انجام سفرهای غیرضروری از سوی مردم در این ایام تعطیلات پیش بینی می کنیم که روند شیوع کرونا در استان همچنان صعودی باشد.

دکتر محمود حسین پور بیان داشت: در حال حاضر روزانه شاهد شناسایی بیش از یک هزار مورد ابتلا به کرونا در هرمزگان هستیم که از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون، این آمار بی سابقه بوده و نشان دهنده وضعیت بحرانی استان و چرخش پرقدرت کووید ۱۹ در هرمزگان است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان نیز در این باره گفت: در پی افزایش بی سابقه موارد ابتلا به کرونای انگلیسی ، هندی و آفریقایی در استان همه تجمع‌ها تا ۱۰ روز آینده ممنوع است.

علی رئوفی افزود: متاسفانه هر روز بر شمار مبتلایان به کرونا در هرمزگان اضافه می شود و اگر شیوه نامه‌های بهداشتی رعایت نشود در دو هفته آینده وضعیت بحرانی برای هرمزگان پیش بینی می‌شود.

از استان فارس نیز گزارش شده که ۹ نفر در روستای بریز لارستان مبتلا به کرونای آفریقایی وانگلیسی شدند، این روستا قرنطینه کامل شده وضعیت در استان های همجوار با شهرهای جنوب فارس قرمز و بسیار شکننده و شمار مبتلایان نیز روی موج فزآینده قرار دارد.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان در همین راستا اعلام کرد:وضعیت در برخی مناطق همچون روستاهای بریز و کرمستج لارستان ، فیشور و هرم قرمز و یا سیاه کرونایی است و شرایط در بسیاری مناطق دیگر نیز ناپایدار و خطرناک پیش می رود.

وحید یگانه اظهار داشت: با وجود این شرایط و همچنین تجربه های تلخ گذشته به همه مردم فهیم لارستان و شهرهای جنوبی فارس هشدار می دهیم که احتمال ورود به موج پنجم کرونایی در منطقه طی روزهای آینده دوراز دسترس نیست و مردم باید همچنان پایبند به رعایت اصول و موازین بهداشتی باشند.

وی با هشدار جدی از مردم لارستان و شهرهای جنوبی فارس خواسته تا از هرگونه سفر به استان های همسایه از جمله هرمزگان حداقل تا عبور از وضعیت هشدار و قرمز آن استان پرهیز کنند.

 از آذربایجان شرقی نیز گزارش شده است که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به روند نزولی شیوع کرونا در آذربایجان‌شرقی گفت: به رغم گذشت چند هفته ای از روند نزولی کرونا در استان، این شرایط شکننده بوده و برای تداوم روند فعلی نیازمند همراهی و توجه کرونایی توجه ویژه مردم هستیم.

روزبه رجایی با تاکید بر ضرورت حفظ فاصله فیزیکی، اظهار کرد: اکنون تعداد بیماران بستری کرونایی بیمارستان آذربایجان شرقی به ۸۵۰ بیمار رسیده است.  

وی افزود: ۲۶۲ بیمار کرونایی در بخش های ویژه بستری هستند و از تعداد نیز ۱۱۵ بیمار زیر دستگاه تنفس مصنوعی قرار دارند.  

رجایی تعداد متوسط بیماران فوت شده بر اثر کرونا در آذربایجان شرقی را ۱۳ نفر در روز اعلام کرد و گفت: ۱۰ نفر از مبتلایان به کرونا در ۲۴ساعت گذشته فوت شدند. 

رییس مرکز بهداشت خوزستان نیز گفت: تاکنون ۱۶۸ هزار خوزستانی معادل حدود ۳.۶ درصد جمعیت این استان تحت پوشش واکسیناسیون کرونا قرار گرفته‌اند. 

دکتر سیدمحمد علوی اظهار داشت: این میزان کم ولی هدفمند واکسیناسیون نیز اثرگذاری خوبی داشته و به کاهش بیش از ۶۰ درصدی مرگ و میر در استان خوزستان منجر شده است.

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد میزان بروز کرونا در افراد بالای ۶۰ سال و دارای بیماری زمینه‌ای است افزود: همچنین بیش از ۷۵ درصد مرگ و میرها در بین سالمندان می باشد.

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: اگر بر اساس برنامه زمان بندی شده، سالمندان را واکسینه کنیم قطعا به کنترل بیماری در استان نزدیک می‌شویم.

وی افزود: همان طور که پیش بینی شد با توجه به درصد پایین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برخی از مناطق خوزستان، برخی از شهرهای این استان مجددا به وضعیت قرمز تغییر رنگ دادند.

از استان اردبیل نیز گزارش شده که روندکاهشی شیوع بیماری کووید.۱۹ در این استان طی شبانه روز گذشته ادامه یافته و برای سومین بار درسال جاری شمار جان‌باختگان کرونا در استان به صفر رسید.

بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، طی شبانه‌روز گذشته هیچ مورد فوتی کرونا در استان ثبت نشده و این آمار همچنان در رقم یک هزار و ۸۰۰ نفر باقی ماند.

با بستری شدن ۲۷ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان اردبیل و بهبودی و ترخیص ۳۱  نفر، مجموع بستری‌ها در مراکز درمانی استان  به ۱۸۴ نفر کاهش یافت که  ۴۲ نفر از این تعداد در بخش‌های ویژه بیمارستانی تحت مراقبت قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل وضعیت کاهشی شیوع کرونا در این استان را همچنان شکننده عنوان کردو  افزود: در صورت بی‌توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، احتمال صعودی شدن دوباره شیوع کرونا در استان وجود دارد.

دکتر حبیب‌زاده خواستار تعطیلی سفرهای غیرضروری و همه دورهمی‌ها مانند شب نشینی، عروسی و مراسم دید و بازدید جمعی، تجمع هخای انتخاباتی شد و گفت: برای مهار این بیماری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت سفت و سخت ضروری است و هر تجمع ضروری حتما باید با زمان بسیار کم و رعایت فاصله ۲ تا سه متری برگزار شود.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز گفت: ۴ شهروند این استان طی شبانه روز گذشته به دلیل ابتلا به کرونا جان باختند و شمار جانباختگان به یکهزار و ۸۶۹ نفر رسید.

دکتر "مریم کوشکی" افزود: ۱۹۳ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته نیز در استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۱۱۷ هزار و ۵۲۰ نفر رسید.
وی ادامه داد: تاکنون ۳۶۵هزار ۸۶۳ نمونه تشخیص کرونا به آزمایشگاه های استان ارسال شده که از این مجموع ۳۶۲هزار و ۲۶۰ مورد پاسخ داده شده و ۲۴۴ هزار و ۷۳۵ نمونه آن منفی بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز با بیان اینکه کرونا همچنان قربانی می گیرد، گفت: کرونا در ۲۴ ساعت جان ۲ ایلامی دیگر را گرفت و مجموع فوتی های استان به  ۷۹۶ نفر افزایش یافت.

دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: ۳۱ ابتلای جدید کرونا در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شده و مجموع مبتلایان استان به ۳۹ هزار و ۲۲ نفر افزایش یافته و تعداد بهبودیافتگان نیز ۳۸ هزار و ۶ نفر است.

وی افزود: ۱۸ بستری جدید ناشی از کرونا نیز بستری شدند و مجموع بستری های موجود در مراکز  استان ۷۹ نفر است.

دکتر کریمیان یادآور شد: ایلام با ۶ بستری جدید و دهلران با پنج نفر بیشترین میزان بستری های جدید را داشتند.

 رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز با اشاره به نداشتن فوتی بر اثر ابتلای به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته گفت: مجموع جانباختگان در این استان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون همان یک هزار و ۸۶۰ نفر است.

«مهدی محمدی»افزود: هم‌اکنون ۳۶۷ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در مراکز درمانی این استان بستری هستند که این تعداد نسبت به روز گذشته یک نفر کمتر است.

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸ مورد بیمار مثبت بستری و ۱۴۳ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز قبل ۳۴ نفر کاهش داشته است.

وی یادآور شد: همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۸۱ نفر در مراکز درمانی استان بستری و ۸۰ بیمار هم بعد از بهبودی از مراکز درمانی ترخیص شده‌اند.

رعایت دقیق محدودیت‌های وضع شده، در خانه ماندن، عمل به شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمعات و هرگونه دورهمی، تعطیلی مجالس عروسی و ترحیم تنها راه برون ‌رفت و گذر از شرایط بحرانی شیوع کرونا موجود است .

کارشناسان بهداشت و درمان از شهروندان خواسته‌اند به محض مشاهده علایم اولیه ابتلای به کرونا از جمله سردرد و بدن درد شدید و نیز ناراحتی‌های تنفسی، به سرعت به مراکز بهداشت و درمان مراجعه کرده و نسبت به اقدامات تشخیصی و درمان اقدام کنند.

 ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

همه ایرانیان می‌توانند به منظور تعیین زمان‌بندی و نوبت‌دهی تزریق واکسن کووید-۱۹ بر اساس سند ملی واکسیناسیون برای گروه های سنی اعلام شده، به «سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا» به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir مراجعه کنند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha