نماینده دامغان: قیام ۱۵ خرداد آغاز حرکت مردم برای انقلاب ۵۷ بود

سمنان- ایرنا- نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ایران بر پایه ارزش های والایی شکل گرفت که آغاز آن قیام خونین ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ بود.

علی‌اکبر علیزاده روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: یوم‌الله ۱۵ خرداد سال ۴۲ آغاز تحولی بزرگ در حیات سیاسی و اجتماعی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) و با همراهی دلسوزان نظام بود.

وی ادامه داد: ماهیت قیام سال ۵۷ جمهوری اسلامی ایران را ملت ایران به رهبری امام خمینی (ره) در قیام ۱۵ خرداد ۴۲ تعین کردند.

علیزاده اظهار داشت: قیام ۱۵ خرداد در ۱۲ محرم رخ داد که این امر نشان دهنده این امر است که ملت ایران با عشق به امام حسین (ع)، اسلام و رهبری امام راحل به خیابان آمدند.

وی افزود: در این روز، بنیانگذار جمهوری اسلامی، مبارزه خود را علیه رژیم ستم‌شاهی با همراهی و حمایت مردم مومن آغاز کرد و امام خمینی (ره) با قیام و انقلاب خود ملت ایران را به اوج عزت، عظمت، اقتدار و پیشرفت در تمامی عرصه ها رساند.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۵ خرداد ۴۲ تا ابد روزی ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که زنده نگه داشتن این روزهای بزرگ یکی از رسالت های مهم ملی و دینی ما است.

به گزارش ایرنا، تظاهرات ۱۵ خرداد مجموعه وقایعی است که در خرداد ۱۳۴۲ خورشیدی به دنبال بازداشت روح‌الله خمینی، در انتقاد به لایحهٔ انجمن‌های ایالتی و ولایتی و انقلاب سفید رخ داد. تظاهرات در شهرهای تهران، قم و ورامین برگزار شد. 

روز ۱۵ خرداد یکی از تعطیلات رسمی جمهوری اسلامی ایران است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha