مشارکت حداکثری در انتخابات، امنیت عمومی و منافع ملی را تامین می‌کند

قزوین -ایرنا- یک فعال سیاسی اصلاح طلب در استان قزوین معتقد است مردم باید در انتخابات پیش رو مشارکت حداکثری داشته باشند چون تحقق این امر، تامین کننده امنیت عمومی و منافع ملی است.

به گزارش ایرنا، تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به عنوان مهمترین رویداد سیاسی کشور که نقش مهمی در تعیین سرنوشت مردم و نظام دارد بیش از ۱۰ روز باقی مانده است.
با اعلام نتایج تایید صلاحیت های داوطلبان ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، ستادهای انتخاباتی نامزدها یکی پس از دیگری در سطح استان شروع به فعالیت کردند و تنور انتخابات بیش از پیش داغ شد.
انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز با اعلام تایید صلاحیت‌ها وارد فاز جدیدی شده و شور و نشاط خاصی در ۲۸ شهر و  ۶۷۹ روستای واجد شرایط استان دمیده شده است.
در این میان احزاب و جناح ها نیز از مدت ها پیش با گمانه زنی ها، برگزاری نشست های هم اندیشی و محفل های گفت و گوی سیاسی زمینه را برای برگزاری انتخابات پرشور و با نشاط در سطح استان فراهم کرده اند.
خبرنگار ایرنا دراین باره به سراغ یوسف کرمی فعال اصلاح طلب و دبیر حزب اتحاد ملت ایران در استان قزوین رفته و از او در باب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و مولفه‌های آن پرسیده است.

ایرنا. مولفه‌های تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو چیست؟
مشارکت حداکثری ملزومات خاص خود را دارد، یکی از مهمترین این الزامات، فراهم ساختن شرایطی است که همه احساس اثرگذاری داشته باشند.
تنها ظهور و بروز این احساس است که شرایط را برای حضور همه در کنار هم فراهم می سازد اما اگر به هر دلیلی بنا باشد که در گروهی این باور ایجاد شود که مشارکت ما تاثیر آزادانه و رقابتی در نتیجه نخواهد داشت طبیعی است که احساس و باور مشارکت هم تضعیف خواهد شد.
مهمترین عامل در جلوگیری از پیدایش و تقویت این احساس، حاکمیت قانون و به سویه بودن همه در برابر آن است.

مشارکت حداکثری در انتخابات، امنیت عمومی و منافع ملی را تامین می‌کندایرنا. تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات چه نقشی در تامین امنیت و شکست توطئه های دشمنان دارد؟
با توجه به اینکه دشمن هرکسی در درون خود آن فرد است در جامعه هم به همین شکل می‌باشد و دشمن هر جامعه‌ای را باید در درون خود آن جامعه جست و جو کرد.
ما وقتی که تلاش داشته باشیم که برابری و برادری را به شکل ممکن ترویج و گسترش دهیم یقینا در تعامل با خود و دیگران با کمترین مشکل مواجه خواهیم بود.
اگر قانون برای همه یکسان و بدون دخالت های پیدا و پنهان جاری و ساری باشد، نتیجه اش همدلی و همکاری خواهد بود.
در جامعه ای که همدلی و همکاری پر رنگ باشد امنیت عمومی و منافع ملی به نحو عالی تامین خواهد شد و دیگر صحبت از خطر دشمن خیلی معنایی ندارد.

ایرنا. احزاب و جریان های سیاسی برای تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات چگونه می توانند نقش آفرینی کنند؟ نسبت احزاب و جریانات سیاسی در همه جوامع با قدرت تعریف می شود.
اگر جایگاه احزاب و جریانات سیاسی صوری و تشریفاتی باشد، دیگر نقشی نمی توان برایشان قایل شد اما اگر جایگاه احزاب و جریانات به معنای واقعی نمایندگی بخشی از لایه های اجتماعی باشد، آن موقع حتما نقش کارآمد و موثری خواهند داشت.

ایرنا. تشکیل خانه احزاب را در افزایش مشارکت انتخاباتی موثر ارزیابی می‌کنید؟
احزاب جزء ارکان جوامع مدرن محسوب می شوند و از جایگاه انتزاعی خاصی برخوردارند.
بدیهی است که چنین احزابی با هماهنگی و رایزنی بیشتر و با تبادل تجارب خویش تاثیرگذاری بهتری در جامعه خواهند داشت اما متاسفانه احزاب در جامعه ما از چنین جایگاهی برخوردار نیستند.
بدیهی است که چنین احزابی حتی اگر در خانه احزاب هم مجتمع باشند خیلی در افزایش مشارکت موثر نخواهند بود. پس اگر می خواهیم احزاب، مرجع موثر برای جامعه باشند باید به تقویت ماهیت واقعی احزاب همت بگماریم.

ایرنا. برای رسانه‌ها به خصوص فضای مجازی چه جایگاهی در تحقق مشارکت حداکثری قایل هستید؟
فضای مجازی در واقع یک فرصت و یک تهدید بالقوه است. باید دید هر جامعه چقدر آمادگی استفاده بهینه از فرصت های آن و حتی تبدیل تهدیدهای آن به فرصت را دارد که این هم به قابلیت خود جامعه بر می گردد.

مشارکت حداکثری در انتخابات، امنیت عمومی و منافع ملی را تامین می‌کند
اگر جامعه از تعاملات مثبت و سازنده بالای برخوردار باشد نه تنها فرصت ها را به خدمت خواهد گرفت بلکه تهدیدها را هم به نحو مطلوب مدیریت خواهد کرد.
فقط در این صورت می توان فضای مجازی را یک سرمایه بی بدیل برای پیشبرد اهداف دانست.

ایرنا. زنان و جوانان در ۲ انتخابات مهم پیش رو چه جایگاهی دارند؟
کشور ما از نظر نیروی انسانی یک کشور جوان است.
پتانسیل جوانی نیروی انسانی هرکشور یک سرمایه عظیم و بی بدیل است که می تواند نهایت بهره وری را در همه حوزه ها نصیب کشور نماید و همینطور زنان جامعه که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند در همه حوزه ها نقش مستقیم و بالایی را دارند اما سهم مشارکت واقعی این دو قشر بزرگ در رابطه با حقوق شهروندی شان مسئله مهمی است.

مشارکت حداکثری در انتخابات، امنیت عمومی و منافع ملی را تامین می‌کندجامعه تا نسبت به تامین تام و تمام این حقوق مُصر و مومن نباشد انتظار حضور پررنگ و تاثیر گذاری بالا یک انتظار غیر واقعی خواهد بود.

ایرنا. با توجه به شیوع کرونا چه تمهیداتی باید برای افزایش مشارکت انتخاباتی اتخاذ شود؟
به هر حال فعلا مهمترین و آشناترین راه مقابله با بلای کرونا همان رعایت فاصله ها و امور بهداشتی است. به نظر می رسد با توجه به شرایط موجود بهتر است انتخابات به صورت مکانیزه با نهایت بهره گیری از فناوری و مدت زمان بیشتر برگزار شود تا نگرانی مردم نسبت به خطرات آن به حداقل تقلیل یابد.

مشارکت حداکثری در انتخابات، امنیت عمومی و منافع ملی را تامین می‌کند

ایرنا. آیا احزاب فقط نقش انتخاباتی و سیاسی دارند؟
احزاب وقتی می توانند کارکرد واقعی خود را داشته باشند که منشا و منبع قدرت جامعه یعنی مردم باشند.
در جوامعی که قدرت از بالا به پایین دیکته می شود، طبیعتا احزاب تشریفاتی بوده و صرفا نقش نمایشی داشته و در واقع محلی از اعراب نخواهند داشت.
اگر احزاب در یک جامعه تنها در فصل انتخابات رویت شوند مطمئن باشید که آن جامعه نه طالب احزاب است و نه احزاب آن واقعی هستند.

ایرنا. مشارکت کمتر در انتخابات چه آفات و آسیب‌هایی در پی دارد؟
میزان مشارکت مردم در هر انتخابات بیانگر پهنه باند ارتباط و اعتماد مردم و حکومت است.
هرچه این ارتباط وسیعتر باشد نشانگر مردمی بودن حکومت است و به تبع تصمیمات و برنامه‌ها مقبول‌تر و موثرتر خواهد بود.

در ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر استان قزوین ۹۵۲ داوطلب در سطح ۲۸ شهر استان به رقابت خواهند پرداخت که ۸۶ درصد داوطلبان مرد و ۱۴ درصد آنها زن هستند.

استان قزوین دارای ۶۷۹ روستای واجد شرایط برگزاری انتخابات شوراهای روستایی است که در این دوره چهار هزار و ۶۳۳ نفر داوطلب ثبت نام کردند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha