منافع جمعی ملاک گزینش نامزدهای انتخابات باشد

کیش - ایرنا - معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: قومیت، مذهب و نژاد در انتخابات همواره به عنوان سرمایه‌های اجتماعی برخی نامزدها است که انتظار می‌رود این مهم در در راستای منافع حیات جمعی و ملی مورد استفاده قرار بگیرد.

سعید پورعلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: جمهوری اسلامی کشوری شکل گرفته از قومیت های مختلف است که این مساله فرصتی بزرگ برای کشور در شکل گیری رویدادهای اجتماعی و سیاسی است.

وی اضافه کرد: به واسطه اینکه نتیجه انتخابات روی حیات جمعی و سرنوشت جامعه تاثیر گذار است باید سیاست های انتخاباتی به گونه ای تدوین و پیگیری تا امکان حداکثر مشارکت سیاسی جامعه فراهم شود و قانون اساسی جمهوری اسلامی این ظرفیت و قابلیت را با فرصت سازی و امکان حضور همه اقوام بالفعل کرده است.

دانش آموخته دکترای جامعه شناسی سیاسی دانشگاه تهران افزود: در این بین احتمال دارد یکی از سرمایه های اجتماعی یک نامزد قومیت وی باشد و چشم امید به این داشته باشد که بیشترین حمایت ها را از قومیت که به آن منتسب است دریافت بکند اما باید در نظر داشت این مساله باید در طول منافع جمعی و ملی باشد.

وی با بیان اینکه طبق تاکیدات رهبر معظم اولین اولویت مشارکت حداکثری و حضور پرشور مردم در انتخابات است گفت: ما باید عرصه انتخابات را با توجه به این تنوع و تکثر به گونه ای طراحی بکنیم که این تنوع و تکثر منافع ملی توام با انسجام و همدلی کشور را به رخ بکشد.

وی اظهار داشت: تاکید رهبری به این معناست که باید قومیت ها، مذاهب، طبقات، جغرافیاهای متنوع و جنسیت ها متفاوت در بیان و سیاست نیز دیده شوند به گونه ای که مردم مطمئن باشند خواسته ها و مطالباتشان در جامعه تحقق پیدا می کند و به واسطه این اعتماد حس مشارکت حداکثری فراهم شود.

پور علی اضافه کرد: کیش به دلیل اینکه نرخ مهاجرت آن طبق نتایج سرشماری ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ حدود ۹.۹ اعلام شد جامعه‌ای مهاجر پذیر از نقاط مختلف کشور بوده و به جهت حضور  قومیت، مذهب، جنسیت و طبقات مختلف اجتماعی متنوع است که این تنوع و تکثر آنچنان حسن می شود که به آن لقب ایران کوچک داده اند.

معاون فرهنگی و هنری سازمان منطقه آزاد کیش افزود: با توجه به این تنوع و تکثر اکنون در جغرافیا ۹۱ کیلومتری این جزیره از همه اقوام و مذاهب ایرانی را می توان دید به همین دلیل کیش الگوی بسیار خوبی برای سنجش مشارکت، مشروعیت، مقبولیت در انتخابات است.

وی یادآور شد:  چون سیاست های کلان بویژه در حوزه های اجرای می تواند بر سرنوشت مناطق آزاد و بویژه منطقه آزاد کیش تاثیر داشته باشد انتخابات برای فعالان اقتصادی سرمایه گذاران و ساکنان جزیره کیش رنگ و بوی دیگری دارد بدون شک مشارکت آنان آگاهانه و مسوولان تر  خواهد بود و نقش پیشروی در انتخابات می تواند داشته باشد.

خرداد ۱۴۰۰ سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به صورت همزمان با برگزار می‌شود؛ در این دوره از انتخابات مردم جزیره کیش علاوه بر مشارکت در انتخاب رییس جمهوری، پنج عضو شورای شهر و ۶ عضو شورای اسلامی روستاها در جزیره لاوان و هندورابی را راهی پارلمان‌ محلی می کنند.

جزیره کیش با ۹۲ کیلومتر مربع مساحت و ۴۲ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۸ کیلومتری سرزمین اصلی و در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha