اجرای آیین حسنه خون صلح آرامش را به ۲ طایفه در سلسله لرستان بازگرداند

خرم‌آباد - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب سلسله گفت: در راستای اجرای سند تحول قوه قضاییه و رویکرد مسامحه و حبس زدایی، به عنوان یک رویکرد مهم و مورد توجه دستگاه قضا، برگزاری آیین خون صلح در سلسله آرامش را به ۲ طایفه بازگرداند.

یونس آزادپور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: سال ۸۸، وقوع اختلاف و درگیری بین ۲ طایفه منجر به کشته شدن یک نفر شده و وقوع این اختلاف سبب کوچ اجباری چند خانواده شده و خانوارهای هر دو طایفه را تحت تاثیر این اختلافات قرار می دهد.

وی افزود: بر این اساس، به منظور بازگرداندن آرامش به این ۲ طایفه، بزرگان، ریش سفیدان شهرستان های سلسله و دلفان، معتمدان محلی و دادگستری استان با محوریت خود مردم وارد عمل شدند و با برگزاری جلساتی با هر ۲ طایفه تلاش کردند تا بین آنها صلح ایجاد کنند و به کینه ها و کدورت ها خاتمه دهند که خوشبختانه این امر مهم اتفاق افتاد و طی مراسمی این ۲ طایفه اختلافات خود را کنار گذاشتند.

آزادپور با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۶‌ قتل در لرستان با پیگیری های هیات صلح و سازش منجر به صلح و سازش و بخشش مقتول شده است، ادامه داد: امروز در مراسمی که در روستای شینه قلایی با حضور مردم و مسوولانی از دادگستری استان، نیروی انتظامی، اعضای شورای تامین شهرستان و نماینده سلسله و دلفان در مجلس شورای صورت گرفت، مطابق رسوم گذشته(کفن پوش کردن قاتل، گذاشتن قرآن و یک سلاح سرد در یک طبق و حرکت به سمت خانواده مقتول جهت بخشش) صورت گرفت، این سنت نیکو بار دیگر در لرستان اجرا گردید.

دادستان سلسله با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی رویکرد مسامحه و حبس زدایی را به عنوان یکی از رویکردهای مهم خود مورد توجه قرار داده، اظهار کرد: با وجود تاکید دستگاه قضایی روی این رویکرد، اما به افرادی هم که نظم و امنیت عمومی و امنیت روحی و روانی مردم را به هم می زنند، به شدت هشدار می دهیم و تاکید می کنیم که این مسامحه و بخشش شامل آنها نمی شود.

وی تاکید کرد: برخوردی که دستگاه قضایی با این افراد خواهد داشت، قاطع، بازدارنده و عبرت آموز خواهد بود و از هیچکدام از نهادهای ارفاقی در قانون برخوردار نمی شوند.

روستای شینه متعلق به منطقه قلایی از بخش فیروزآباد لرستان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha