نماینده پیشین دوما: امام خمینی حاضر به سازش با زورگویان نبود

مسکو - ایرنا - «شامیل سلطانف» نماینده پیشین مجلس دومای روسیه و رئیس مرکز دیدگاه‌های راهبردی روسیه و جهان اسلام گفت: امام خمینی (ره) یک فیلسوف عالیقدر و رهبر سیاسی مقتدر بود و تحت هیچ شرایطی حاضر به سازش با زورگویان و قدرت‌های بزرگ نبود.

سلطانف روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اکثریت مسلمانان جهان برای اندیشه‌های امام خمینی (ره) اهمیت فراوان قائلند و دیدگاه‌های او را مطالعه و مورد توجه قرار می‌دهند.

نماینده پیشین دومای روسیه با بیان اینکه امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی به صلاح امت اسلامی توجه داشت، گفت: رهبر فقید انقلاب اسلامی بارها اعلام کرده بود که مسلمانان با یکدیگر برادرند و باید همکاری و تعامل کنند.

امام خمینی منادی وحدت 

سلطانف در ادامه مصاحبه گفت: امام خمینی (ره) به وحدت مسلمانان جهان توجه فراوان داشت و همواره بر پرهیز از فرقه گرایی و ایجاد تفرقه میان مسلمانان تاکید داشت.

این نماینده سه دوره مجلس دومای روسیه بر این باور است که بسیاری از مشکلات جهان اسلام با وحدت و همبستگی حل شدنی است و به همین دلیل باید از تفرقه جویی پرهیز کرد.

رئیس مرکز دیدگاه‌های راهبردی روسیه و جهان اسلام تصریح کرد: امروز هر کس که در میان مسلمانان جهان تفرقه می‌اندازد در واقع آب در آسیاب دشمنان اسلام بویژه اسراییل می‌ریزد و در واقع به امت اسلامی ضربه می زند.

به گفته سلطانف، به همین دلیل مسلمانان باید مراقب حرکت‌های تفرقه جویانه باشند و با این گونه تلاش‌ها و شیطنت‌ها مبارزه و مقابله کنند.

وی که چند بار در همایش‌های اسلامی بین‌المللی از جمله در ایران شرکت کرده بود، خاطرنشان کرد: اگر مسلمانان وحدت داشتند امروز مساله فلسطین وجود نداشت و از مدتها پیش حل شده بود و امام خمینی (ره) بر این نکته تاکید کرده و مسلمانان را به یکپارچگی و انسجام صفوف خود  دعوت می کرد.

اندیشه های امام الهام بخش حرکت‌های آزادیبخش 

سلطانف گفت: اندیشه‌های انقلابی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران، الهام بخش حرکت‌های آزادیبخش در جهان است و خیزش‌های مردمی در کشورهای عربی نیز از انقلاب اسلامی به رهبری امام (ره ) نشات گرفته است.
این کارشناس مسلمان روس یادآور شد: امام خمینی (ره) یک مصلح و رهبر خیراندیش بود که به بهروزی، کمال و بویژه تعالی بشریت توجه خاص داشت.
 رئیس مرکز دیدگاه های راهبردی روسیه و جهان اسلام در ادامه به تشریح ابعاد شخصیت حضرت امام خمینی (ره ) پرداخت و گفت: امام (ره ) یک فیلسوف عالیقدر و رهبر سیاسی مقتدر بود و تحت هیچ شرایطی حاضر به سازش با زورگویان و قدرتهای بزرگ نبود.
وی گفت: رهبر کبیر انقلاب در حالی که می توانست امکانات فراوان برای زندگی در رفاه را فراهم آورد، هیچگاه از ساده زیستی و زندگی با قناعت منصرف نشد و همواره با مردم زیست از این رو  می تواند الگوی عالی برای یک رهبر متقی و صالح در جهان شد.

به گفته سلطانف، امام راحل (ره) الگوی یک رهبر اسلامی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز از آن پیروی می‌کند و جهان اسلام به چنین الگویی برای رهبری برای تعالی و پیشرفت خود نیاز دارند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha