۲۰۰ نفر از زلزله‌زدگان خراسان شمالی از حمایت‌های روانی بهره‌مند شدند

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: پس از وقوع زلزله ۵.۵ و ۵.۴ ریشتری بامداد دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه امسال ۲۰۰ نفر از زلزله‌زدگان شهرستان‌های گرمه و جاجرم استان از حمایت‌های روانی بهره‌مند شدند.

ابوالفضل محبان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به همین منظور چهارتیم «سحر» (حمایت روانی و اجتماعی) این جمعیت به روستاهای زلزله‌زده شهرستان‌های گرمه و جاجرم اعزام شدند.

محبان اظهار داشت: خدمات اعضای تیم سحر در قالب فعالیت های مددکاری، اجتماعی و حمایت های روانی در راستای تسکین آلام و ایجاد محیطی شاد و مفرح برای کودکان مناطق زلزله زده و افزایش شور و نشاط در میان خانوارهای آسیب دیده از زلزله بوده و در این زمینه خدمات متعددی اعم از توزیع لوازم التحریر، اسباب بازی، نقاشی روی کاغذ، اهدای جوایز، اجرای سرود و آموزش های پناه گیری و بانوان آسیب دیده ارائه شد.

وی گفت: آغاز فعالیت و حضور این تیم های حمایت روانی و اجتماعی پس از به پایان رسیدن سلسله عملیات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری انجام شده است.
 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی در ادامه با بیان اینکه خدمات و کمک رسانی به مناطق زلزله زده همچنان ادامه دارد،اظهار داشت: در صورت وقوع پس لرزه و یا زمین لرزه اگر خانواده‌ای دچار آسیب شود باید با شماره ۱۱۲ تماس بگیرند تا تیم های امدادی بلافاصله برای ارزیابی و ارائه خدمات متناسب با آسیب دیدگان اعزام می شوند. 

توزیع ۳۷۸ چادردر مناطق زلزله زده

۲۰۰ نفر از زلزله‌زدگان خراسان شمالی از حمایت‌های روانی بهره‌مند شدند
 مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان شمالی گفت: تاکنون ۳۷۸ چادر امدادی از زمان وقوع زمین لرزه  ۵.۵ ریشتری در روستاهای زلزله‌زده شهرستان‌های گرمه، جاجرم و مانه و سملقان توزیع شده است.

محبان افزود: ۸۷ چراغ والور در روستاهای بالادست شهرستان گرمه به دلیل کوهستانی بودن و کاهش دما در نیمه  شب بین زلزله زدگان آسیب دیده توزیع شده است.

وی گفت: باتوجه به نزدیک شدن فصل تابستان و افزایش دما در خصوص  وسایل سرمایشی مورد نیاز نیز برای آسیب دیدگان زلزله زده از طریق جمعیت هلال احمر کشور در حال پیگیری و تهیه آن هستیم.

وی افزود: همچنین تا کنون ۳۰ تخته پتو و ۱۶۶ تخته موکت و حدود پنج هزار قوطی انواع کنسرو و ۱۲۰ بسته بهداشتی نیز بین حادثه دیدگان زلزله زده توزیع شده است.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمرخراسان شمالی  در حادثه زلزله به ۲۳ روستای آسیب دیده استان امداد رسانی و خدمات دهی کرده است گفت: روستاهای بالادست، قزل حصار بالا و پایین، برزنه، شورک، کرکی، چهارچوبه و مشما در شهرستان های گرمه، و روستاهای بخش شوقان شهرستان جاجرم بیشترین آسیب را دیده اند که خدمات جمعیت هلال احمر بیشتر در این مناطق ارایه شده است.

براساس گزارش مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران، از زمان وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری بامداد روز دوشنبه تاکنون بیش از ۴۰ پس لرزه با بزرگی ۲.۵ تا بیش از چهار ریشتر شهرستان های گرمه و جاجرم خراسان شمالی را لرزانده است.

براثر این زمین لرزه به بیش از یک هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی ۱۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت وارد شد و ۱۲۱ واحد مسکونی تخریب شد.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha