سفر نمایندگان اتحادیه جنوب شرق آسیا به میانمار با هدف دستیابی به صلح

تهران-ایرنا- نمایندگان اتحادیه جنوب شرق آسیا (آسه آن) و همچنین رییس صلیب سرخ جهانی روز پنجشنبه به میانمار سفر کردند تا برای پایان به بحران و ناآرامی‌های این کشور با فرمانده ارتش میانمار گفت و گو کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری محلی "دلتا"، ایروان یوسف معاون وزیر امور خارجه برونئی و لم جاک هوی دبیرکل آسه آن که او هم اهل کشور برونئی می‌باشد، قرار است فردا (جمعه) با مین اونگ لاینگ فرمانده ارتش میانمار دیدار کند.  
در همین حال، رییس صلیب سرخ جهانی امروز با فرمانده ارتش میانمار دیدار و گفت و گو کرد.  
پیتر مورر رییس صلیب سرخ جهانی بالاترین مقام خارجی است که پس از کودتای نظامی ارتش، با فرمانده این نیرو در شهر نایپیدا پایتخت میانمار دیدار می‌کند.  
وی ر بیانیه‌ای گفت: مردم میانمار به کمک و محافظت فوری نیاز دارند.  
اتحادیه جنوب شرق آسیا ماه گذشته برای کاهش خشونت‌ها در میانمار و همچنین سفر نمایندگان این اتحادیه به میانمار به توافق رسیدند. اما برخلاف وعده فرمانده ارتش میانمار، خشونت‌ها علیه معترضان میانماری ادامه داشته است و ارتش میانمار معترضان به حکومت خود را تروریست خوانده است.  
در همین حال اتحادیه اروپا میانمار را به تحریم‌های بیشتر تهدید کرده است.  
جوزف بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفت: تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه میانمار در چند روز آینده تایید خواهند شد.  
حدود چهار ماه از کودتای نظامی میانمارمی گذرد. در این مدت میانمار هر روز شاهد خشونت و اعتراض بوده است و ارتش با روش‌های مختلف سعی کرده است تا اعتراضات به حکومت خود را سرکوب کند.  
با توجه به گزارش گروه‌های محلی، ارتش میانمار ۸۳۰ معترض را در شهرهای مختلف این کشور به قتل رسانده و هزاران نفر را بازداشت کرده است.  
ارتش این آمار را قبول ندارد و می‌گوید آمار واقعی کشته شدگان ۳۰۰ نفر است که در میان آن‌ها ۴۷ نیروی پلیس وجود دارد.  
کودتای میانمار در اولین روز از ماه فوریه سال جاری زمانی که آنگ سان سو چی مشاور دولت و رئیس‌جمهور وین میینت و سایر رهبران حزب حاکم توسط ارتش میانمار تاتماداو بازداشت شدند، آغاز شد.  
نظامیان بعد از شکست در انتخابات پارلمانی اخیر، دولت را به تقلب در انتخابات متهم کردند. ارتش که اکنون کنترل را در میانمار به دست دارد دست کم برای یک سال وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده‌ است.  
کودتای نظامی میانمار با وکنش جهان مواجه شد و تحریم‌های کشورهای غربی علیه فرماندهان نظامی میانمار را به دنبال داشت.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha