مقام روس: ظرفیت ایران برای تولید نفت بعد از لغو تحریم ها بسیار بالاست

مسکو - ایرنا - لئونید فدون، معاون شرکت نفتی لوک‌اویل روسیه با بیان اینکه در صورت لغو تحریم ها، ایران قادر به روانه کردن ۱.۵ میلیون بشکه در روز به بازار نفت خواهد بود، در عین حال اظهار داشت: ظرفیت جمهوری اسلامی ایران برای تولید نفت بسیار بالاست.

به گزارش ایرنا از مسکو، فدون روز پنجشنبه در حاشیه نشست بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ (SPIEF) گفت که در صورت لغو تحریم ها، ایران قادر خواهد بود تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز به بازار نفت عرضه کند.

به گفته وی، این حجم می تواند به سرعت وارد بازار شود. در عین حال ، فدون تأکید کرد که پتانسیل افزایش تولید در جمهوری اسلامی بسیار بیشتر است.

 وی به رسانه های حاضر در این نشست بین المللی گفت: "من نمی دانم اکنون در ایران اوضاع چگونه است، آنها تا چه اندازه آماده بازسازی تمام زمینه های خود هستند، اما پتانسیل در آنجا بسیار زیاد است.

 معاون شرکت لوک اویل اضافه کرد که باید به این واقعیت توجه داشت که عامل ایران برای اوپک کلیدی است و از اهمیت بیشتری نسبت به تقاضا در بازار جهانی نفت برخوردار است.
 

پیشتر نیز الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه و سرپرست بخش انرژی این کشور گفته بود: بخشی از نفت ایران در تابستان امسال با بازگشت به برجام، ممکن است وارد بازار شود.

به گزارش ایرنا از مسکو نواک روز پنجشنبه در حاشیه مجمع اقتصادی بین المللی سنت پترزبورگ یادآور شد که این موضوع از بسیاری جهات مستقیماً به خود ایران  از جمله توانایی های فنی و آمادگی اش بستگی دارد.

وی با بیان اینکه بازگشت نفت ایران به بازار در تابستان ۲۰۲۱ امکان پذیر است، تصریح کرد:  این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد ما باید این را ارزیابی کنیم که میزان حضور نفتی ایران پس از احیای برجام چگونه بر بازار تأثیر می گذارد.

به گفته وی، در صورت امضای توافق برجام ، «یعنی بازگشت ایران و ایالات متحده به توافق» این اتفاق خواهد افتاد.

نواک تصریح کرد: در این صورت، البته، ایران این فرصت را خواهد داشت که با لغو تحریم ها  تولید و صادرات نفت خود را افزایش دهد.

جلسه دوم از پنجمین دور کمیسیون مشترک برجام به دنبال بیش از یک هفته گفت‌وگوهای فشرده در قالب های دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف،  چهارشنبه شب در گراندهتل وین تشکیل جلسه داد.

در این نشست روسای هیات های کشورهای عضو برجام به ارزیابی آخرین وضعیت گفتگوها پرداختند.

  همه هیات ها ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های صورت گرفته تا این مرحله، یک بار دیگر بر عزم و جدیت خود برای پیگیری روند گفتگوها در روزهای آتی با هدف یافتن راه حل هایی برای چند موضوعی که هنوز حل و فصل نشده اند تاکید کردند.

در نشست کمیسیون مشترک مقرر شد ضمن تداوم تماس ها و گفتگوها در سطح کارشناسی، روسای هیات ها به مدت چند روز برای رایزنی و مشورت به پایتخت ها عزیمت کرده و مذاکرات ظرف روزهای آتی مجددا از سر گرفته شود.

بر اساس این گزارش جلسه بعدی کمیسیون توافق هسته ای ایران قرار است در ۱۱ ژوئن ( ۲۱ خرداد) برگزار شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha