قیام ۱۵ خرداد به عنوان یک واقعه تاریخی زمینه ساز انقلاب اسلامی شد

همدان-ایرنا- رئیس خانه احزاب استان همدان گفت: پانزده خرداد به عنوان یکی از مقاطع تاریخی کشور از ویژگی های مهم و عبرت آموزی برخوردار است که ضمن زمینه سازی برای پیروزی انقلاب به چراغی پرفروغ در مسیر پر فراز و نشیب رشد و اعتلای ایران اسلامی تبدیل شد.

"حمید خاورزمینی" روز شنبه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای قیام ۱۵ خرداد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این حرکت تاریخی درس های زیادی برای طرح در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد.

به گفته وی، بهترین راه برای هموار کردن مسیر پیشرفت جامعه توجه به نظرات، دل نگرانی ها و ارزش های گروه های مختلف اجتماعی چه در سطح اقلیت و چه اکثریت است.
رئیس خانه احزاب استان همدان تصریح کرد: اهمیت دادن به هر جریان اجتماعی می‌تواند در یک پروسه زمانی از یک حرکت محدود به زمان و مکان به موجی فراگیر و گسترده تبدیل و منبع وقایع اثرگذاری در تاریخ و جغرافیا شود.

خاورزمینی اظهار داشت: یکی از راه های پیشرفت جامعه، باز گذاشتن راه های قانونی طرح مطالبات، انتقادها و پیشنهادات است تا مدیران ضمن اطلاع از خواست عمومی، با شناخت و آگاهی کافی برای پاسخ به خواسته ها و تحقق مطالبات قانونی گام بردارند.

 وی تاکید کرد: تکیه بر توان داخلی به جای چشم‌ داشتن به قدرت‌های خارجی، حرکت در مسیر پیشرفت را تسریع می‌کند چرا که تاریخ نشان داده هیچ ثبات و یا تغییری جز با رای مردم دوام نخواهد داشت.

رئیس خانه احزاب استان همدان خاطرنشان کرد: حکومت دست نشانده پهلوی با سرپوش نهادن بر خواست عمومی جامعه که خواهان تحقق ارزش های والای اسلامی و انسانی بودند، صورت مسئله را پاک کرد تا اینکه در بزنگاهی از تاریخ در سایه رهبری الهی امام راحل مقابل سیل عظیم و خروشان مردم قرار گرفت و نابود شد.

۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ سرآغاز نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) است که در جریان این رویداد مهم تاریخی شمار زیادی از مردم، روحانیان و طلبه‌ها به دست عمال رژیم پهلوی به شهادت رسیدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha