۱۳ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۱۶
کد خبرنگار: 2058
کد خبر: 84354020
۱ نفر

برچسب‌ها

 هفت هزار تن جو برای خوراک دام خراسان رضوی تامین شده است

مشهد ایرنا - معاون امور دامی جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت:در ۴۰ روز گذشته ۱۰۰ هزار تن جو برای کشور تامین شده که سهم استان هفت درصد و حدود هفت هزار تن بوده است.

مجید جعفری  روز پنجشنبه در سی و پنجمین نشست شورای اسلامی استان خراسان رضوی افزود: در تلاش برای جذب ۳۰ هزار تن جو دیگر طی روز های آینده هستیم .

وی ادامه داد:در شرایط خشکسالی 2 راهبرد پیش رو داریم ِکه  یا علوفه دامها را از خارج استان تامین کنیم و یا دامهای کم بازده را کم کنیم که بهترین روش انتخاب روش تلفیقی است.

معاون امور دامی جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در همین راستا خرید 100 هزار راس دام سبک عشایر از قرار کیلویی ۴۵ هزار تومان نیز در دستور کار است و در ازای هر دام خریداری شده نیز سه کیلو جوی رایگان به دامداران داده می شود.

جعفری افزود: مقرر شده است به ازای هر دام روستایی ۳۰ کیلو نهاده تحویل روستاییان شود و تامین ملاس نیشکر هم از دیگر استانها در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: نهاده های طیور خراسان رضوی  نیز صد درصد تامین شده و بیشتر از ۹۹ درصد از واحد های مرغداری استان از این نهاده ها با قیمت مصوب برخوردار هستند  به شرط این که مرغ تولیدی خود را در کانال قانونی عرضه کنند که متاسفانه برخی از مرغداران از این کار امتناع می کنند.

او ادامه داد: با توجه به تغذیه نامناسب دامها و لاغری آنها در بسیاری از شهرستانهای استان امکان طغیان بیماری تب کریمه کنگو وجود دارد که از هم اکنون باید پیش بینی لازم برای سم پاشی مکانهای نگهداری دام و انگل زدایی آنها به عمل بیاید .

محمد رضا فرزانه نماینده بیمه سازمان جهاد کشاورزی نیز گفت: امسال برای پرداخت خسارات دامداران و کشاورزان بیمه شده حدود ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است که این اعلام نظر وی با اعتراض رییس شورای استان خراسان رضوی مواجه شد.

شهناز رمارم افزود:امسال فقط ۴۰۰ هزار کشتزار دیم استان خراسان رضوی سوخته است و کشاورزانی که سالها  امنیت غذایی جامعه را تامین کرده اند حالا متضرر شده اند.

وی ادامه  داد: اکثر کشاورزان و دامداران زیان دیده از خشکسالی توان پرداخت حق بیمه را نداشته و ندارند و دولت باید نقش حمایتی خود را در این راستا ایفا کند.

در پایان این نشست مقرر شد جمع بندی مسایل و مشکلات مطرح شده در این نشست برای پیگری و اقدام به مقامهای استانی و کشوری منعکس شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha