فرماندهان مرزبانی سومار و خانقین عراق با یکدیگر دیدار کردند

قصرشیرین- ایرنا- فرماندهان مرزبانی سومار از توابع شهرستان مرزی قصرشیرین و شهر خانقین استان دیاله عراق روز پنجشنبه در راستای ارتقای تعاملات و ایجاد روابط صمیمانه ۲ طرف با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سرهنگ «غلامرضا فتحی‌زاده» فرمانده هنگ مرزی سومار در رأس هیاتی با همتای خود العمید «بکر شاکر محمود» کلانتر مرزی مندلی و خانقین جمهوری عراق نشست دیپلماتیک با محوریت تعامل و همکاری مشترک مرزی تبادل اطلاعات و مقابله با قاچاق و جرائم مرزی در محل گردان مرزی صلاح‌الدین عراق برگزار کردند.

فرمانده هنگ مرزی سومار در این نشست در سخنانی هدف از تشکیل این ملاقات را در راستای افزایش اقدامات کنترلی، جلوگیری از هرگونه ورود و خروج عابرین غیرمجاز و مبارزه جدی با قاچاق کالا و احشام در مرزهای مشترک ایران و عراق، تبادل اخبار و اطلاعات و همکاری های متقابل در زمینه موضوعات مشترک و جلوگیری از فعالیت قاچاقچیان و عابرین غیرمجاز و سایر تخلفات مرزی اعلام کرد.

سرهنگ فتحی‌زاده افزود: گشت های مرزی مشترک امنیت مرز مشترک را تضمین می کنند و پاسخگو بودن به امورات مرزی به صورت شبانه‌روزی در ۲ طرف مرز یکی از نشانه‌های جدی بودن طرفین در حفظ و حراست از مرز مشترک است و این مهم بایستی تداوم یابد.

او همچنین به پیگیری مصوبات جلسات و ملاقات‌های مرزی قبلی اشاره و عنوان کرد با توجه به قرار داشتن کشورمان در آستانه انتخابات و از طرفی امکان تلاش گروهک های تروریستی در راستای تعرض و نفوذ به خاک جمهوری اسلامی ایران برخورد با تیم های معاند و انسداد نوار مرز به روی متجاوزان مرزی را از کلانتر کشور مقابل خواستار و بر نگهداری از میله‌های مرزی تداوم جلسات کلانتران تبادل اطلاعات در خصوص گروه‌های تکفیری و قاچاقچیان کالا و احشام و مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد.

دیدارها موجب ایجاد امنیت پایدار می‌شود

کلانتر مرزی مندلی و خانقین جمهوری عراق نیز با ابراز خرسندی از این دیدار، همکاری با مرزبانان جمهوری اسلامی ایران را موجب ایجاد امنیت پایدار در مرزهای ۲ کشور دانست.

العمید «بکر شاکر محمود» افزود: امروز ما احتیاج به همکاری و تبادل نظر داریم زیرا که در غیر اینصورت برقراری امنیت به سختی انجام می شود.

وی با ابراز رضایت از پایبندی ۲ طرف به مصوبات جلسات قبلی، موضوع گشت های همزمان را عنوان کرد و آن را راهکاری مناسب در حوزه امنیت دانست و تداوم آن را خواستار شد.

وی افزود: نیروهای مرزبانی کشور عراق در خصوص پایبندی به تعهدات مرزی و همچنین تامین امنیت نوار مرزی در سنگری واحد قرار دارند و با توجه به اشتراکات زیاد بین جمهوری عراق و جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های فی مابین باید بیش از پیش افزایش یابد.

وی اظهار داشت: با تعاملات خوب ۲ طرف و اقدام های صورت گرفته مرزهای ۲ طرف از امنیت خوبی برخوردار است و مشکلی در حوزه مرزی نداریم واین مرهون زحمات مرزبانان و مرزداران ۲ طرف است و امید است با تعامل هر چه بیشتر این امنیت همچنان حفظ شود.

مرز سومار در فاصله ۶۷ کیلومتری گیلانغرب و ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده، در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مَندلی از توابع فرمانداری بلدروز است که ۱۵ کیلومتر با سومار فاصله دارد.

بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاه‌تر کرده و اکنون بیشتر کالاهای صادراتی به استان‌های شرقی عراق از این معبر صادر می‌شود.

گیلانغرب در غرب کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha