روحانی اهل سنت: امام خمینی(ره) منادی وحدت در جهان اسلام است

مشهد- ایرنا- امام جمعه اهل سنت ارومیه تفرقه بین مذاهب را در سیر تاریخ تمدن اسلامی از مسائل پیچیده و بنیان‌برافکن جوامع مسلمان توصیف وبیان کرد: حضرت امام خمینی (ره) به همین خاطر نگاهی ویژه نسبت به انسجام عملی و اتحاد اسلامی داشته لذا به عنوان منادی وحدت در جهان اسلام شناخته می‌شوند.

ماموستا مامد کلشی‌نژاد روز پنجشنبه در "وبینار تخصصی امام خمینی(ره)، مجدد دین و مذهب در عصر کنونی" به همت آستان قدس رضوی همزمان با سالگرد ارتحال بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران افزود: آغاز نهضت اسلامی امام راحل در سال ۱۳۴۲ و ادامه آن پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ نقطه عطفی در تفکر اسلامی و وحدت شیعه و سنی را به دنبال داشت.

وی افزود: اندیشه وحدت از دیدگاه  امام خمینی (ره)  وسیله نفی سبیل و سلطه غیرمسلمانان بر امت‌ اسلامی و یکی از مظاهر آن اختصاص آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان "روز قدس" در حمایت از حقوق مسلمانان در کشوری دیگر است.

تاثیر حرکت امام خمینی(ره) در عرصه بین‌الملل
یک فعال آرژانتینی امور اجتماعی و فرهنگی در سطح بین‌المللی، دیگر  سخنران همایش ویدیوکنفرانس تخصصی امام خمینی(ره)، مجدد دین و مذهب در عصر کنونی بود که گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تبلیغ مکتب اهل بیت(ع) در بعد بین‌المللی محدود و اطلاعات مردم نسبت به امور دین، تدین، سطح بصیرت مختصر و تعداد متدینان نیز بسیار اندک بود. 

سهل اسعد افزود: کشورهای مختلف آمریکای لاتین همچون برزیل، آرژانتین و کلمبیا نیز تا چهار دهه پیش وضعیت فرهنگی و دینی خوبی نداشته و در سطحی خارج از اسلام قرار گرفته بودند زیرا هیچگونه اثر عملی از باورهای اسلامی در زندگی و رفتار شهروندان این کشورها دیده نمی‌شد. 

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب، امام راحل (ره) تسهیلات و امکاناتی را در اختیار حوزویان، علما و فعالان فرهنگی قرار دادند که یک تحول جدی و چند بعدی در مناطق مختلف دنیا ایجاد شد. به لحاظ امکانات نیز در حال حاضر در بیشتر کشورهای دنیا مساجد، حسینیه‌ها و مراکز فرهنگی و همچنین محل تجمع شیعیان اهل بیت(ع) گسترش یافته است.

 
انکار قدرتهای غیرخدایی، راز محبوبیت امام راحل 
مدیر موسسه الکوثر از کشور ترکیه نیز در "وبینار تخصصی امام خمینی(ره)، مجدد دین و مذهب در عصر کنونی" راز محبوبیت امام خمینی(ره) را در جهان،  معرفت الهی و انکار تمام قدرت‌های غیر از خدا ذکر کرد و گفت: در تاریخ و آیات قرآنی انسان‌هایی بوده‌اند که جان خود را نثار راه خدا کرده و تاریخ را دگرگون کردند.

قدیر آکاراس افزود: این مردان خدا مسیرهای جدیدی را پیش روی بشر قرار داده و عصر جدیدی را مژده داده‌اند. این شخضیت‌های سرنوشت ساز، پیامبران،  اندیشمندان، سیاستمداران و گاهی نیز علمای دین بوده‌اند،  امام خمینی(ره) از جمله این شخصیت‌ها بودند که باعث به وجود آمدن تغییرات مهمی در آینده تاریخ بشر در تلاقی قرون ۲۰ و ۲۱ شده‌اند و انقلابی را رقم زدند که تمام جهان بشریت را تحت تأثیر قرار داد.

وی ادامه داد: پیش از قیام امام خمینی(ره) جهان اسلام در دایره‌ای محدوده به خود و به ظاهر در وضعیتی نازل به سر می‌برد.

این فعال متدین فرهنگی از کشور ترکیه گفت: حرکتی بیدارکننده و تحول‌آفرین با قیام و حضور امام راحل در سطح جهان آغاز شد که هم‌اینک نه تنها در حال گسترشی روزافزون است بلکه در مقابل صهیونیسم و امپریالیسم نیز به عنوان باطل‌کننده برنامه‌ها و اقدامات ضد اسلامی آنها ایستاده است. 

امام خمینی(ره) تغییردهنده مسیر تاریخ 

یک فعال بین‌المللی در امور دینی و فرهنگی از کشور آفریقایی کنیا نیز به عنوان دیگر سخنران "وبینار تخصصی امام خمینی(ره)، مجدد دین و مذهب در عصر کنونی" در این همایش ویدیوکنفرانسی گفت: شخصیت بنیانگذار انقلاب اسلامی دارای جایگاهی بزرگ نزد مستضعفان جهان است.

علامه مرتضی مرتضی افزود: امام خمینی با حرکت و انقلاب خود علیه نظام گذشته ایران توانست مسیر تاریخ را تغییر دهد، انقلابی که همچنان ادامه دارد و هر روز در حال پیشروی است. این انقلاب منحصر به ایران نبوده، بلکه چشم مستضعفان در همه ممالک را باز کرده است.

وی ادامه داد: نسل جوان با صدای امام خمینی (ره) از خواب بیدار شد و توانست با اندیشه اهل بیت(ع) آشنا شود زیرا تا قبل از آن با اهل بیت (ع) آشنایی چندانی نداشتند،  خوشبختانه شاهد شدت استقبال مردم برای آشنایی با فکر و سیره اهل بیت (ع) هستیم و مؤسسات ویژه نشر و اشاعه فرهنگ اهل بیت (ع) شکل گرفت.

"وبینار تخصصی امام خمینی(ره) مجدد دین و مذهب در عصر کنونی" به همت مدیریت زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی با حضور شخصیتها و فعالان فرهنگی جهان اسلام از کشورهای مختلف، در قالب ارتباط ویدیویی همزمان از طریق فضای مجازی تحت وب در آستانه سالگرد ارتحال معمار بزرگ انقلاب اسلامی برگزار شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha