از آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت تهران تا شایعه کمبود بنزین

شهرری - ایرنا - آتش‌سوزی ۲ مخزن پالایشگاه تهران در شامگاه چهارشنبه ۱۲ خرداد باعث شد تا شایعاتی در شبکه های مجازی مبنی بر کمبود بنزین منتشر شود و بدنبال آن شماری از شهروندان تحت تاثیر این شایعات در جایگاههای سوخت صف‌های طولانی تشکیل دهند.

به گزارش ایرنا، پس از انتشار این شایعات در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مسئولان امر و دست اندرکاران از شهروندان خواستند که به شایعات توجهی نکنند و تاکید کردند که مشکلی در تولید بنزین و ذخایر پالایشگاه بوجود نیامده است.

این درحالی است که مسئولان مربوطه با حضور در محل حادثه احتمال عمل خرابکارانه را در این حادثه رد و همچنین تاکید کردند که این حادثه عمدی و امنیتی نبوده و علت اصلی آن در دست بررسی است که به محض نظر کارشناسی به اطلاع  مردم خواهد رسید.

حضور همه نیروهای امدادی و خدمات رسان از ابتدای وقوع حادثه در محل، باعث شد تا این حادثه با کمترین آسیب مهار شود به طوری که تنها چند مصدوم به گفته رییس اورژانس تهران در محل و سرپایی مداوا شدند.

هیچ‌گونه اخلالی در تولید فرآورده‌های پالایشی این مجموعه و کشور ایجاد نشده است

رییس پلیس پیشگیری تهران بزرگ نیز از شهروندان خواست شایعاتی که پس از حادثه آتش سوزی در پالایشگاه نفت تهران در فضای مجازی مطرح شده و به هیج عنوان صحت ندارد، توجه نکنند.

سرهنگ جلیل موقوفه ای تاکید کرد: هیچ مشکلی در حوزه سوخت‌رسانی به وجود نیامده است و شهروندان تهرانی از هجوم به پمپ‌بنزین و جایگاه‌های سوخت گاز مایع (CNG) خودداری کنند.

وزیر نفت نیز پس از حضور در محل حادثه گفت: حادثه آتش‌سوزی پالایشگاه نفت تهران تحت کنترل است و هیچ‌گونه اخلالی در تولید فرآورده‌های پالایشی این مجموعه و کشور ایجاد نشده است.

بیژن زنگنه با بیان اینکه آتش سوزی مربوط به نشت ۲ مخزن  بوده که نقشی در فرآیند تولید نداشتند، اظهار داشت: خبرهای مربوط به کمبود بنزین تهران دروغ است و پالایشگاه تهران اساسا برای تهران بنزین تولید نمی‌کند.

وی تاکید کرد:  راه‌اندازی پالایشگاه دوباره آغاز خواهد شد و هیچ اختلالی در تولید فرآورده‌های نفتی کشور ایجاد نخواهد شد،  پالایشگاه آسیبی ندیده است و به اندازه کافی هم ذخایر داریم.  

پالایشگاه تهران هرچه سریعتر در مدار تولید قرار می گیرد

مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران نیز در این باره گفت: تمام تیم آتش نشانی پالایشگاه، شرکت پخش، شهرداری و استانداری به کمک ما آمدند و تمام تلاش ما این بود که اجازه ندهیم آتش به مخازن مجاور سرایت کند که این کار موفق آمیز بوده است.

حامد آرمانفر اظهار داشت: بعد از خاموش کردن مخزن و جمع آوری ضایعات هر چه سریعتر پالایشگاه را در مدار تولید قرار می‌دهیم.
به گفته این مسئول، واحدهای عملیاتی پالایشگاه هیچ آسیبی ندیدند و با تلاش به موقع کارکنان اجازه ندادیم این آتش سوزی به بحران تبدیل شود.

این حادثه عمدی و امنیتی نبوده و احتمال خرابکاری نیز وجود ندارد

غلامرضا نوفرستی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری درخصوص احتمال خرابکاری بودن حادثه پالایشگاه تهران گفت: در این خصوص پیگیری‌های لازم از طریق ضابطان خاص به عمل آمده، اما تاکنون دلایلی در این خصوص وجود ندارد.

وی تصریح کرد: دستورات قضایی لازم درخصوص این حادثه صادر شده است و پرونده قضایی نیز تشکیل خواهد شد.

به گفته معاون امنیتی و انتظامی استاندار تهران نیز حادثه آتش سوزی در پالایشگاه تهران عمدی و یا امنیتی نبوده است.

بنابر اظهارات حمیدگودرزی، علت اصلی این حادثه در دست بررسی است و در روزهای آینده از سوی مدیرعامل پالایشگاه تهران اعلام خواهد شد اما در بررسی های اولیه نشان می دهد که این حادثه بدلیل خطای انسانی و امنیتی و یا حتی عمدی صورت نگرفته است.

این حادثه تلفات جانی نداشت

رییس مرکز اورژانس تهران نیز در خصوص آتش سوزی پالایشگاه تهران گفت: در پی آتش سوزی این پالایشگاه تهران و شعله ور شدن مخازن آن تعداد ۱۰ دستگاه آمبولانس و یک اتوبوس آمبولانس به محل حادثه اعزام شد.

پیمان صابریان افزود: این حادثه هیچ مصدومی نداشت و عوامل اورژانس تنها چند نفر از کارگران که دچار مصدومیت جزیی شده بودند را در محل به صورت سرپایی مداوا کردند.

به گفته وی، تکنسین های اورژانس تا پایان عملیات مهار در محل حادثه حضور داشتند.

شرکت پالایش نفت تهران با ظرفیت پالایش ۲۵۰ هزار بشکه در روز در حدود ۱۷ تا ۲۰ درصد انرژی کشور را تولید می کند، این پالایشگاه سال ۱۳۴۷ تأسیس شده و اینک مشتمل بر ۲ پالایشگاه جنوبی و شمالی است.

به گزارش ایرنا، ساعت ۱۹ و ۱۸ دقیقه عصر امروز، چهارشنبه (۱۲ خردادماه) حادثه آتش‌سوزی وسیعی به دلیل نشتی یکی از مخازن ضایعات نفتی پالایشگاه تهران رخ داد که گروه‌های امدادی و آتش‌نشانی به‌منظور مهار و خاموش کردن آتش به‌سرعت وارد عمل شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha