۱۳ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۴:۰۰
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84353551
۲ نفر

برچسب‌ها

واکنش دانمارک به افشای جاسوسی از متحدان اروپایی

تهران - ایرنا - نخست وزیر دانمارک در اولین واکنش به افشای جاسوسی آمریکا از طریق این کشور از متحدان اروپایی گفت: من فکر نمی‌کنم که بگوییم نیازی به برقراری روابط با فرانسه یا آلمان وجود دارد، زیرا ما یک گفت‌وگوی مداوم داریم و این در زمینه اطلاعات نیز هست.

به گزارش ایرنا از یورو نیوز، "مته فردیکسن" نخست وزیر دانمارک پس از گزارش رسانه‌ای مبنی بر جاسوسی آمریکا از رهبران اروپا از طریق کابل‌های اطلاعاتی دانمارک، معتقد نیست که دانمارک نیاز به برقراری روابط با متحدان خود از جمله فرانسه و آلمان دارد.

به دنبال افشای جاسوسی آمریکایی ها از متحدان اروپایی از طریق کانال‌های دانمارک، واشنگتن روز سه شنبه گفت که برای حل مسائل امنیتی با متحدان و شرکای اروپایی همکاری خواهد کرد.

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز گفته اند که استراق سمع متحدان قابل قبول نیست و فرانسه و آلمان هر دو به دنبال شفاف سازی کامل در مورد آنچه اتفاق افتاده است، هستند.

دوشنبه شب مرکز خبری دانمارک (DR) فاش کرد که آژانس امنیتی ایالات متحده از طریق کابل های ارتباطی دانمارک از مرکل صدراعظم آلمان و دیگر مقامات ارشد اروپایی جاسوسی کرده است.

دانمارک با استناد به ۹ منبع ناشناس که دسترسی به تحقیقات داشته اند، گزارش داد که این یافته ها نتیجه تحقیقات داخلی در سرویس اطلاعات دفاعی دانمارک از سال ۲۰۱۵ در مورد نقش آژانس امنیت ملی ایالات متحده در این مشارکت و همکاری بوده است.

طبق تحقیقاتی که سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ را تحت پوشش قرار می دهد، آژانس امنیت ملی ایالات متحده از اهمکاری طلاعاتی دانمارک برای جاسوسی از مقامات ارشد سوئد، نروژ، فرانسه و آلمان از جمله فرانک والتر اشتاین مایر وزیرخارجه سابق آلمان  و پیر اشتین برک رهبر مخالف سابق آلمان استفاده کرده است.

دانمارک متحد نزدیک آمریکا، میزبان چندین ایستگاه اصلی کابل‌های اینترنتی زیر دریا به سوئد، نروژ، آلمان، هلند و انگلیس است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha