برنامه دوسالانه سلامت در منطقه اکو با پیشنهاد ایران تصویب شد

تهران - ایرنا - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تصویب برنامه دوسالانه سلامت در منطقه اکو که از سوی جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد شده بود، خبر داد.

به گزارش ایرنا از وبدا، سعید نمکی روز چهارشنبه در حاشیه چهارمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای اکو که به میزبانی مجازی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اظهار داشت: نشست وزرای بهداشت کشورهای عضو اکو شامل افغانستان، آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و پس از پنج سال که آخرین بار آن در ژنو بود، با دعوت ایران و ریاست وزیر بهداشت ایران تشکیل شد.

وی ادامه داد: امروز یک بیانیه با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار تصویب شد و برنامه دوسالانه سلامت در منطقه اکو برای اولین بار به تصویب رسید.  

نمکی افزود: مهمترین محورهای این بیانیه شامل اهداف توسعه پایدار، تقویت سیستم سلامت در دستیابی به پوشش همگانی سلامت، پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر دار و بیماری های غیرواگیر، شرایط اضطراری در حوزه سلامت به ویژه امروز که با کووید۱۹ روبرو هستیم، بود.  

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در این نشست بحث های مختلفی از جمله همکاری در زمینه رفت و آمدهای مرزی، کنترل بیماری کووید۱۹ و بیماری های نوپدید و واگیردار، تقویت کشورها، تبادل اطلاعات در زمینه ساخت واکسن، دارو، تجهیزات پزشکی و دسترسی بیشتر به خدمات بهداشتی و درمانی مطرح شد که می تواند هم در زمینه ارتقای سلامت و هم در زمینه ارتقای اقتصاد کشورهای اکو موثر باشد.  

نمکی یادآور شد: امیدواریم که این همکاری بین کشورهای اکو در زمینه سلامت بتواند راهکارهای تازه ای را برای همکاری بین بخشی و بین کشوری ایجاد کند و بتوانیم در مورد کنترل بیماری کووید۱۹ گام های موثرتری را در کنار همدیگر برداریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha