شناسایی مزیت‌های جمهوری اسلامی ایران و افغانستان ضروری است

زاهدان- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: شناسایی مزیت‌های برتر و نسبی۲ کشور افغانستان و جمهوری اسلامی ایران برای اینکه در حوزه اقتصادی و تجاری با یکدیگر همکاری کرده و منافع ۲ملت و دولت تامین شود ضروری است.

به گزارش ایرنا احمدعلی موهبتی روز چهارشنبه در نشست مشترک با سرکنسولگری جمهوری اسلامی افغانستان در زاهدان پیرامون موضوعات ۲کشور اظهارداشت: حضور سرکنسولگری کشور جمهوری اسلامی افغانستان در سیستان و بلوچستان برای تعمیق مباحث فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیت ۲ کشور و ملت  بسیار مفید است.
وی با بیان اینکه حضور کنسولگری افغانستان در زاهدان دارای اهمیت خواهد بود افزود: این مهم  با یک نگاه یکی شده، مطلوب و هماهنگ بین ۲کشور و قاعدتاً توسط مجموعه وزارت امورخارجه و زیر مجموعه‌ها انجام و محقق می‌شود.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه هماهنگی‌ها میان ۲ کشور ایران و افغانستان به روابط بهتر کمک می‌کند خاطرنشان کرد: این مهم تسهیل‌کنندگی بیشتر در مباحث فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی میان این ۲ کشور را به دنبال دارد.
وی با اشاره  به اینکه مجموعه افرادی که در حوزه وزارت امور خارجه ۲ کشور فعال‌اند و همچنین نمایندگی وزارت خارجه در سیستان و بلوچستان از زمانی که فعال شده بسیار موثر بوده و توانسته بستر مناسب گفت‌وگوها در دو سوی مرز با افغانستان و پاکستان را فراهم کند اظهارداشت: به همین نسبت نقش‌آفرینی سرکنسولگری  افغانستان در زاهدان نیز کمک‌کننده و اثرگذار بوده است.
موهبتی با بیان اینکه مجموعه وزارت امورخارجه ۲کشور کار اجرایی انجام نمی دهند بلکه تسهیل‌کننده هستند خاطرنشان کرد: برگزاری اجلاسیه‌های مشترک و رفت‌وآمدهای مسوولان دو سوی مرز  ایران و افغانستان به ویژه در حوزه  محلی و منطقه‌ای اثرگذار است.
وی با بیان اینکه گفت‌وگوهای محلی در بین والیان و استانداران میان ۲کشور می‌تواند تاثیرگذار باشد و  بسیاری از موانع را برطرف کند تصریح کرد: در دنیای امروزی یک کشور به تنهایی نمی‌تواند امورات خود را بگذراند بویژه اینکه امروزه  دانش، علم، صنعت و فناوری به شدت رو به فزونی است و باید از این ابزار فناوری برای رفاه و پیشرفت جامعه و کشور استفاده کرد.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان  اینکه در سال گذشته نزدیک به ۳۶۰ هزار اتباع غیرمجاز وارد مرزهای این استان شدند که متاسفانه گهگاهی در این ورودشان و مسیر جاده ها تصادفات به وجود می‌آید و خبرهای ناگواری شنیده می شود گفت: این مهم نگرانی جدی است که باید به آن پرداخته و آسیب‌ها شناسایی شود.
وی با بیان اینکه چه کار می‌شود کرد که این اتفاقات نیافتد افزود: بخشی از این مباحث کلان شاید در دست من و شما و مجموعه والیان در ۲ سوی مرز نباشد ولی بعضی از اقدامات را می‌توانیم انجام دهیم که بتواند عزت‌مندی مردمان این  ۲ سوی مرز را فراهم کند.
موهبتی با اشاره به اینکه آنچه در قوانین بین‌المللی در مرزها تصویب شده باید محقق شود و  به سمتی برویم که مرزهای رسمی و اقتصادی ۲کشور راه‌اندازی و منافع ۲ملت تامین شود بیان کرد: شرایط مردم دو سوی مرز و توانمندی لازم که نقش آفرینی کنند در قد و قواره تجارت بین المللی وجود ندارد به همین خاطر مردمان مرزنشین با تجارت رسمی در مرزهای رسمی منفعت نمی برند و شرایط مطلوب برایشان حاصل نمی شود بنابراین در مقطعی از زمان با پاکستان توافق شد که بازارچه راه بیفتد.
وی با بیان اینکه حضور والی افغانستان در زاهدان می تواند در تصمیم‌گیری‌های آینده موثر باشد و کمک کند که تجار و فعالان اقتصادی دو سوی مرز بهتر به همدیگر پیوند بخورند و به وظیفه خود عمل کنند گفت:ما خودمان را در کنار دولت و ملت افغانستان می‌بینیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha