ارتقا تعاملات ایران و تاجیکستان برای تامین امنیت مرزها ضروری است

تهران - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی گفت: جرایم سازمان یافته، کشورهای منطقه را نگران کرده، ضمن اینکه بسیاری از گروه‌های مافیایی نیز به دنبال ضربه زدن به نظم و امنیت ایران و تاجیکستان هستند، از این رو ارتقاء تعاملات بین دو کشور برای تامین امنیت در مرزها ضروری است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سردار حسین اشتری در دیدار با سردار «رحیم زاده رمضان» وزیر کشور تاجیکستان ضمن خیر مقدم و خوشامدگویی به وی و هیات همراه افزود: مردم، مسئولان و تجار جمهوری اسلامی ایران به واسطه مذهب و زبان، ارتباط دوستانه و برادرانه با کشور تاجیکستان دارند؛ امید است طی چند روزی که به ایران سفر کرده اید و بازدیدهایی که از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران داشته اید به اهداف مدنظر خود رسیده باشید.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران نیز طی سال های گذشته در همایش ها و گردهمایی هایی که توسط پلیس و یا وزارت کشور تاجیکستان برگزار شده شرکت کرده است؛ ارتباطات و تعاملات بین دو کشور از سنوات گذشته تاکنون دو جانبه و مطلوب بوده است.

فرمانده نیروی انتظامی همچنین عنوان کرد: بسیار خرسندیم که امروز در خدمت شما و هیئت همراه هستیم امید است این دیدار باعث ارتقاء تعاملات و استفاده از ظرفیت های هر دو کشور برای برقراری امنیت در مرزها، رسیدگی به جرایم سازمان یافته، برخورد با گروه های تروریستی و داعشی، مبارزه با قاچاق سلاح و مواد مخدر و ... شود.

وی ادامه داد: جرایم سازمان یافته، کشورهای منطقه را نگران کرده، ضمن اینکه بسیاری از گروه های مافیایی نیز به دنبال ضربه زدن به نظم و امنیت هر دو کشور هستند، از این رو ارتقاء تعاملات بین ایران و تاجیکستان از ضروریات است.

سردار اشتری عنوان کرد: با توجه به امنیتی که در تاجیکستان و ایران وجود دارد، هر دو کشور توانسته اند مبارزات مطلوب و رضایت بخشی با جرایم سازمان یافته داشته باشند.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه ظرفیت های مطلوبی در اختیار پلیس جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، تصریح کرد: اگر از همه پلیس های تخصصی ایران بازدید کنید قطعا متوجه این امر خواهید شد که پلیس ایران دارای ظرفیت ها و امکانات مطلوبی است.

وی با تاکید بر اینکه این دیدارها باعث ارتقاء تعاملات، انتقال و تبادل اطلاعات و تجربیات خواهد شد، گفت: همه ظرفیت ها و امکاناتی که در جمهوری اسلامی ایران و دولت تاجیکستان وجود دارد می تواند باعث ارتقاء امنیت بیشتر در هر دو کشور و مرزها شود.

سردار اشتری همچنین عنوان کرد: به واسطه توطئه های دشمنان خصوصا استکبار جهانی ناامنی ها در منطقه روبه افزایش است، از این رو باید با انتقال تجربیات و اطلاعات و تعاملات هر چه بیشتر ایران و تاجیکستان در جهت برخورد و مبارزه با گروه های تروریستی که تحت عنوان اسلام و مذهب در حال ضربه زدن به امنیت منطقه هستند، برخورد کنیم.

وی به ظرفیت مطلوب و رضایت بخش دانشکده افسری پلیس جمهوری اسلامی ایران نیز اشاره کرد و گفت: در این خصوص برای انتقال تجربیات، تبادل مربیان و اساتید در راستای انتقال موضوعات آموزشی اعلام آمادگی می کنیم.

این مقام ارشد انتظامی به موضوع فضای مجازی و اهمیت امنیت در این فضا نیز اشاره کرد و ادامه داد: فضای مجازی برای ما هم فرصت و هم تهدید است، از این رو باید به درستی مدیریت شود و در خدمت مردم، دولت ها، اقتصاد و ... قرار بگیرد.

سردار اشتری همچنین عنوان کرد: از این رو به شما پیشنهاد می کنیم طی روزهای آتی از پلیس فتای جمهوری اسلامی ایران و ظرفیت های آن در راستای رفع موانع و مشکلات خود بازدید کنید؛ این پلیس به دلیل امکانات و ظرفیت هایی که دارد قطعا آماده همراهی و انتقال تجربیات به کشور تاجیکستان نیز است.

سردار اشتری تاکید کرد: به واسطه تجربیات رضایت بخش و مطلوب پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را داریم تا در راستای برخورد با باندها و قاچاقچیان مواد مخدر با پلیس تاجیکستان همکاری کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: لازم است که برای پیگیری مصوبات و ارتقاء تعاملات و همکاری ها یک کارگروه مشترک و همچنین یک تفاهم نامه  بین دو کشور امضاء شود.

وی همچنین گفت: پیشنهاد می کنم برای انتقال تجربیات در راستای برخورد با قاچاق مواد مخدر، سلاح و گروه های تکفیری افسران رابط پلیس ایران و تاجیکستان مستقر شوند.

سردار اشتری به نقش نیروی انتظامی در دوران دفاع مقدس نیز اشاره و عنوان کرد: پلیس جمهوری اسلامی ایران در آن دوران نقش تاثیرگذاری داشت، به طوری که در دوران دفاع مقدس هشت هزار شهید و بعد از آن دوران تاکنون، پنج هزار شهید در راه مبارزه با مواد مخدر، اشرار و ... تقدیم انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به واسطه گستردگی مرزهای ایران ماموریت های سنگین و خطیری بر عهده دارد که در راستای برقراری نظم و امنیت در کشور خصوصا مرزها به خوبی ایفای وظیفه کرده است.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه تاکید کرد: با همت و یاری کشور دوست و برادر تاجیکستان بتوانیم با استفاده از ظرفیت های موجود تا جایی که می توانیم از ایجاد ناامنی ها جلوگیری کنیم.

سردار اشتری همچنین به تشریح تجهیزات و امکانات موجود در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: با وجود تحریم ها بیش از ۹۰ درصد از نیازمندی های ما با حمایت وزارت دفاع، ستاد کل نیروهای مسلح در داخل تولید می شود؛ در واقع تحریم ها علیه ایران باعث خودکفایی ما شده به طوری که در حوزه دفاعی و انتظامی ظرفیت های خوبی ایجاد کرده ایم.

فرمانده نیروی انتظامی به انتخابات ۱۴۰۰ نیز اشاره کرد و گفت: مسئولیت امنیت صندوق های اخذ رأی و همچنین برقراری امنیت به عهده نیروی انتظامی است، از این رو حدود ۳۰۰ هزار نفر از نیروهای پلیس برای امنیت صندوق های اخذ رأی به کارگیری می شوند.

سردار اشتری همچنین به موضوع شیوع ویروس کرونا در کشور و نقش ناجا در این رابطه اشاره و عنوان کرد: بعد از کادر درمان، پلیس در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا  نقش پررنگ و تاثیرگذاری داشته است.

وی ادامه تاکید کرد: با وجود ماموریت های گسترده، نیروی انتظامی در انجام وظایف محوله به خوبی عمل کرده، به گونه ای که مورد اقبال مردم قرار دارد و براساس نظرسنجی های انجام شده امروز پلیس نزد مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است زیرا به صورت شبانه روزی در حال خدمت رسانی به مردم است.

فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: پلیس ایران آماده هرگونه همکاری و انتقال تجربیات به تاجیکستان است و برای برقراری امنیت و مقابله و مبارزه با اشرار و قاچاق مواد مخدر و سلاح از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

ادامه دارد...

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha