فارس در تیررس موج پنجم کرونا

شیراز - ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به خطر اوج گیری دوباره کروناویروس و مواجهه با موج پنجم بیماری کووید۱۹ در صورت بی توجهی به پروتکل های بهداشتی، به ویژه در تعطیلات پیش رو هشدار داد.

مهرزاد لطفی روز چهارشنبه در سیصد و سی و پنجمین نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه تنها راه کنترل بیماری کووید۱۹ را مشارکت عمومی در رعایت پروتکل های بهداشتی دانست و از مردم خواست تا در تعطیلات پیش رو با پرهیز از دورهمی های خانوادگی و سفر، در حفظ سلامت خود و عزیزانشان سهیم شوند.

او با تاکید بر رعایت توصیه های بهداشتی نظیر استفاده مداوم از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، پرهیز از حضور در تجمعات به ویژه دورهمی های خانوادگی، از مردم خواست تا در تعطیلات پیش رو، حامی سلامت سالمندان باشیم، چراکه این عزیزان در مواجهه با این بیماری، آسیب پذیرتر هستند.

لطفی گفت: آن دسته از سالمندانی که واکسن کووید۱۹ دریافت کرده اند، باید همچنان نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی جدی باشند، چراکه انجام واکسیناسیون به معنای مصونیت قطعی از کرونا نیست و باید تا ایمن سازی عمومی و دریافت واکسن همه مردم، همچنان نسبت به رعایت جدی شیوه نامه های بهداشتی و پرهیز از ساده انگاری پایبند باشیم.

 رییس دانشگاه  علو پزشکی شیراز با اشاره به شروع موج چهارم بیماری کووید۱۹ از ابتدای امسال، روزهای سخت پیش آمده را نتیجه بی توجهی و سهل انگاری نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی، به ویژه دید و بازدیدهای خانوادگی و سفرهای نوروزی دانست و از مردم خواست تا از مواجهه دوباره با چنین خطری پیشگیری کنند.

وخامت وضعیت جسمی ۱۶۴ بیمار مبتلا به کرونا در بخش های ICU بیمارستان های فارس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آخرین وضعیت کروناویروس در بیمارستان های استان فارس را از ابتدای شیوع تا امروز، دوازدهم خرداد، اعلام کرد.

دکتر عبدالرسول همتی گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۹۱۱ هزار و ۶۹۴ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۲۶۳ هزار و ۷۷ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۱۰۵ هزار و ۱۹۹ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۱۵ هزار و ۸۰۸ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۲۷۸ هزار و ۸۸۵ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

او مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را نیز هزار و ۹۴ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۱۶۴ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

همتی با اعلام جان باختن ۶ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، این آمار را کمترین آمار فوت ناشی از کرونا در موج چهارم کرونا در استان دانست و گفت: مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون، چهار هزار و ۶۰۴ نفر بوده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین گفت:‌۲۵۵ هزار و ۶۷ نفر از ابتدا تاکنون در فارس بهبود یافتند که از بیمارستان ها ترخیص و یا از ایزوله خانگی خارج شدند.

همتی با اشاره به راه اندازی سایت واکسیناسیون در صفحه نخست سایت دانشگاه به نشانی اینترنتی https://covidvaccine.sums.ac.ir/ با هدف اعلام آخرین اطلاعات واکسیناسیون اعم از مکان، زمان و دسترسی آسان به مراکز واکسیناسیون، اظهار کرد: در حال حاضر تنها برای افراد بالای ۷۰ سال که در سایت https://salamat.gov.ir/ نام نویسی کرده و پیامک دریافت کرده اند، تزریق واکسن کووید۱۹ انجام می شود؛ همچنین در سامانه https://covidvaccine.sums.ac.ir، امکان دسترسی به موقعیت جغرافیایی مراکز واکسیناسیون شیراز در مسیریاب «نشان»، فراهم شده است.

او با اعلام اینکه تا کنون ۳۲۷ هزار و ۶۲۰ دوز واکسن در استان فارس تزریق شده که از این تعداد، ۲۷۹ هزار و ۲۰۰ مورد مربوط به دوز مرحله نخست و ۴۸ هزار و ۴۲۰ نفر نیز علاوه بر دریافت دوز نخست، دوز مرحله دوم نیز دریافت کرده اند، از مردم خواست تا ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی در تعطیلات آخر هفته، از حضور در دورهمی های خانوادگی و هرگونه مسافرت، خودداری کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha