آشنایی با گروه A یورو ۲۰۲۰؛ مصاف آتزوری با بیل، ترکیه و صلیب سرخی‌ها

تهران- ایرنا- در گروه اول رقابت‌های جام ملت‌های اروپا چهار تیم ایتالیا، ترکیه، ولز و سوئیس حضور دارند.

به گزارش ایرنا، شانزدهمین دوره رقابت های جام ملت های اروپا از ۲۱ خرداد می شود و ۲۴ تیم حاضر در این مسابقات باید با یکدیگر رقابت جذابی را داشته باشند. در این گزارش به معرفی تیم های حاضر در گروه یک خواهیم پرداخت.

در این گروه چهار تیم ایتالیا، ترکیه، سوییس و ولز حضور دارند. ایتالیا و سوییس به عنوان سرگروه به دور نهایی رسیدند و تیم های ترکیه و ولز به عنوان تیم دوم راهی مسابقات شدند. قرار است بازی های این گروه در ۲ شهر رم و باکو به انجام برسد.

ترکیه:

آشنایی با گروه A یورو ۲۰۲۰؛ مصاف آتزوری با بیل، ترکیه و صلیب سرخی‌ها

تیم فوتبال ترکیه با هدایت سنول گونس موفق شد دوباره احیا شود. ترکیب جوانی و تجربه به کار آمد تا این تیم دوست داشتنی برای اولین بار طعم دو حضور متوالی در جام ملت های اروپا را بچشد. آنها پیش از این در جام های ۱۹۹۶، ۲۰۰۰، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۶ شرکت داشتند که بهترین عملکرد آنها به سال ۲۰۰۸ برمی گردد که راهی دور نیمه نهایی شدند. ترکیه در مجموع ۱۵ بازی در یورو انجام داده که ماحصل آن چهار برد، ۲ مساوی و ۹ باخت بوده است.

شاگردان گونش در آخرین رده بندی فیفا رتبه ۲۹ را به خود اختصاص داده بودند. آنها با ستاره هایی چون چالار سویونجو، مریح دمیرال، هاکان چالان اوغلو، جنگیز اوندر، یوسف یزیچی و بوراک ایلماز به صعود می اندیشند.

ایتالیا:

آشنایی با گروه A یورو ۲۰۲۰؛ مصاف آتزوری با بیل، ترکیه و صلیب سرخی‌ها

ایتالیا بعد از ناکامی در صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ سرمربی خود را تغییر داد و روبرتو مانچینی هدایت آتزوری ها را به عهده گرفت. او موفق شد در زمانی نزدیک به سه سال، یک ایتالیای جدید را بسازد و آنها را به ششمین تیم منحصر به فرد تاریخ تبدیل کند که با آمار ۱۰۰ درصد پیروزی به دور نهایی یورو می رسد.

تیم جوان و جذاب روبرتو مانچینی حالا یکی از امیدهای اصلی قهرمانی به حساب می آید. اتفاقی که پیش از این و در ۹ حضور قبلی یک بار، آن هم در سال ۱۹۶۸ رخ داده است. البته که آبی ها ۲ بار دیگر هم به فینال رسیدند اما فرانسه و اسپانیا در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۲ از آنها سبقت گرفتند و جام قهرمانی را بالای سر بردند. ایتالیا در مجموع ۳۸ بازی در تاریخ یورو انجام داده که نتیجه آن ۱۶ برد، ۱۶ مساوی و ۶ باخت بوده است.

در تیم کنونی مانچینیِ ۵۶ ساله نفراتی چون جی جی دوناروما، لئوناردو بونوچی، مارکو وراتی، لورنزو اینسینیه، چیرو ایموبیله و فدریکو کیه زا جزو ستاره های اصلی محسوب می شوند.

ولز:

آشنایی با گروه A یورو ۲۰۲۰؛ مصاف آتزوری با بیل، ترکیه و صلیب سرخی‌ها

اخراج رایان گیگز، شوک بزرگی برای ولزی ها بوده اما آنها باید با راب پیج ادامه دهند. مربی موقتی که در ۶ حضورش روی نیمکت ولز به چهار برد، یک تساوی و یک باخت رسیده است. ولز در دور مقدماتی با ۱۴ امتیاز پس از کرواسی به عنوان تیم دوم به یورو ۲۰۲۰ صعود کرد.

این دومین حضور اژدهاها در این تورنمنت خواهد بود. آنها در دوره قبلی به حسرت خود پایان دادند و موفق شدند با صعود به مرحله نیمه نهایی شگفتی ساز بزرگ جام لقب بگیرند و حالا بار دیگر کاپیتان گرث بیل و هم تیمی هایش به خلق چنین اتفاق بزرگی می اندیشند.

در تیم ولز به جز بیل بازیکنان شناخته شده ای چون وین هنسی، بن دیویس، نکو ویلیامز، آرون رمزی، جو آلن، هری ویلسون ودنیل جیمز حضور دارند.

سوییس:

آشنایی با گروه A یورو ۲۰۲۰؛ مصاف آتزوری با بیل، ترکیه و صلیب سرخی‌ها

اما سوییس. تیمی که در دوره قبلی تا مرحله یک هشتم نهایی بالا آمد و طلسم عدم صعود از دور گروهی را شکست و اجازه نداد اتفاقی که در سه حضور قبلی برایش رخ داده بود تکرار شود.

سوییس با هدایت سرمربی یوگوسلاو خود یعنی ولادیمیر پتکوویچ در قامت تیم صدرنشین و با تحمل تنها یک شکست در صدر جدول گروهی قرار گرفت که دانمارک، ایسلند، گرجستان و جبل الطارق درش حضور داشتند. این سرمربی ۵۷ ساله در هفتمین سال سرمربیگری اش در تیم ملی سوییس به اوج پختگی و شناخت رسیده است. سوویس به طور کلی ۱۳ بازی را در جام ملت های اروپا انجام داده که ماحصل آن ۲ برد، ۵ مساوی و ۶ باخت بوده است.

در ترکیب صلیب سرخی ها بازیکنان نامداری چون گرانیت ژاکا، ژردان شکیری، یان سومر، ریکاردو رودریگز، مانوئل آکانجی، هریس صفروویچ و بریل امبولو حضور دارند که باید دید در نهایت چه کار خواهند کرد.

برنامه مسابقات گروه یک:

ترکیه - ایتالیا

ولز- سوئیس

ترکیه- ولز

سوئیس- ایتالیا

ایتالیا- ولز

سوئیس- ترکیه

گفتنی است تیم های اول و دوم هر ۶ گروه به همراه چهار تیم برتری که رتبه سوم را به خود اختصاص دادند راهی مرحله یک هشتم نهایی می شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha