۱۲ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۵۲
کد خبرنگار: 2839
کد خبر: 84352680
۰ نفر

برچسب‌ها

بنیاد اولیه داراکان فسا به دوره ساسانی برمی‌گردد

شیراز-ایرنا-  سرپرست هیات بررسی باستان‌شناسی داراکان در شهرستان فسا از توابع استان فارس گفت: نتایج بررسی باستان شناسی محوطه تاریخی داراکان فسا بیانگر این است که بنیاد اولیه شهر در دوره ساسانی و با نقشه ای نسبتا مستطیل شکل و شبکه بندی داخلی شطرنجی شکل گرفته یا تاسیس شده است.

حامد مهدی علمدارلو  چهارشنبه اظهار داشت: محوطه داراکان شهرستان فسا توسط هیات باستان‌شناسی ایرانی به مدت یک ماه بررسی می‌شود.
وی اضافه کرد: بررسی روشمند محوطه داراکان شهرستان فسا با سه هدف بررسی تطبیقی منابع باستان‌شناختی و تاریخی در ارتباط با محوطه، بررسی نظام شهری آن بر اساس داده‌های باستان‌شناسی و متون تاریخی و شناسایی دوره‌های سکونتی شهر داراکان بر اساس یافته‌های باستان‌شناختی انجام می‌شود.

علمدارلو با اشاره به اینکه شناسایی محوطه شهر دراکان در سال ۱۳۸۸ توسط گروه بررسی شهرستان فسا به سرپرستی احمد علی اسدی انجام شده، اضافه کرد: بررسی حاضر برای شناسایی بهتر محوطه از اردیبهشت ماه آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.
سرپرست هیئت بررسی باستان‌شناسی داراکان گفت: این محوطه در نزدیکی روستای داراکویه از بخش ششده و قره بلاغ شهرستان فسا در جاده قدیم فسا به داراب قرار داردو با توجه به اشاره در متون تاریخی و از جمله ابن حوقل این محوطه یکی از شهرهای ارتباطی بین فسا و داراب در دوره‌های آغاز اسلامی بوده است.
 علمدارلو  بیان کرد: اطلاعات اولیه بررسی نشان می‌دهد که شهر داراکان در دو قسمت شمالی و جنوبی در دو طرف رودخانه شکل گرفته و آثار معماری از دوره های ساسانی و اسلامی و همچنین سه رشته قنات بر روی محوطه قابل مشاهده است.

شهرستان فسا در فاصله ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha