لوح ثبت ملی مولودی خوانی مسجد جامع پاوه رونمایی شد

کرمانشاه- ایرنا- لوح ثبت ملی آیین مولودی خوانی میلاد حضرت محمد (ص) مسجد جامع شهر پاوه روز چهارشنبه با حضور ماموستا مُلا «قادر قادری» امام جمعه این شهر، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه و جمعی از علمای منطقه رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، سرپرست اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان کرمانشاه در این مراسم  گفت: ثبت ملی شناسنامه هر اثر و شناساندن آن به آیندگان است.

«جبار گوهری» در خصوص ثبت ملی مراسم مولودی خوانی مسجد جامع پاوه افزود: امیدواریم با این اتفاق علاوه بر معرفی و ماندگاری این رویداد بزرگ از این پس همه دستگاه‌ها حضوری فعال‌تر در هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این رویداد داشته باشند.

او گفت: با تهیه تقویم زمانی برگزاری این رویداد بزرگ مذهبی در بستر زمان شاهد تداوم آن خواهیم بود.

گوهری، ضمن تقدیر از زحمات و حمایت‌های امام جمعه پاوه برای به سرانجام رسیدن این پرونده ثبتی، تصریح کرد: امیدواریم همه ما بتوانیم در کنار هم به تداوم این رویداد کمک کنیم.

۵۸ اثر شهرستان پاوه ثبت ملی شده است

سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه، در بخش دیگری از سخنان خود به ثبت ملی ۵۸ اثر از شهرستان پاوه در سالیان گذشته خبر داد و گفت: با توجه به اینکه بخش عمده این آثار ثبتی در حوزه میراث ناملموس و با محوریت فرهنگی بوده‌اند، نشان از غنای فرهنگی، مذهبی و تنوع آداب و رسوم منطقه است.

گوهری افزود: بسیاری از گردشگران به خاطر جذابیت‌های فرهنگی هورامان به این منطقه سفر می‌کنند، پس باید ضمن معرفی مناسب این داشته‌های ارزشمند فرهنگی در راستای صیانت و حفاظت از آن نیز کوشا باشیم.

وی تصریح کرد: وقتی که فرهنگ به ملاکی برای جذب گردشگر تبدیل می‌شود، باید با برنامه‌ریزی مناسب ضمن شناسایی این توانمندی‌های فرهنگی از غلبه فرهنگ مهمان بر فرهنگ میزبان نیز جلوگیری شود.

آیین مولودی‌خوانی نمادی از وحدت است

امام جمعه نیز در این مراسم با تقدیر از مدیران کل فعلی و سابق میراث‌ فرهنگی، زحمتکشان میراث‌ فرهنگی استان و مدیر و پرسنل شهرستان برای ثبت آیین مولودی خوانی میلاد پیامبر مسجد جامع پاوه، اظهار داشت: آیین مولودی خوانی میلاد پیامبر در شهر پاوه نمادی از ایجاد وحدت و برادری در غرب کشور است.

ماموستا مُلا «قادر قادری» افزود: از سال ۵۵، جشن میلاد را برگزار و از سال ۱۳۶۰ در پاوه به آن رسمیت عمومی دادیم و در این راه متحمل رنج‌های فراوانی شده‌ایم.

او ادامه داد: از سال ۱۳۶۰ تا سال ۱۳۹۸ این مراسم در پاوه به شیوه‌ای خاص و منظم در جلسات سه تا چهار هزار نفری برگزار می‌شد.

امام جمعه پاوه افزود: از سراسر ایران و حتی کشور عراق مهمان‌هایی از علما و عامه مردم برای شرکت در این مراسم هرساله به پاوه سفر می‌کنند.

او ادامه داد: ثبت ملی این مراسم در فهرست آثار ملی ناملموس کشور برای شهر پاوه و اهل دین و پیروان عرفان آبرو و عزت و مایه وحدت است.

ماموستا قادری تصریح کرد: در سراسر کشور آیین های متعددی برای میلاد حضرت محمد (ص) برگزار می‌شود، اما مراسم مولودی خوانی مسجد جامع پاوه ثبت شده و این نشان از اهمیت و بزرگی این مراسم دارد.

او گفت: اینکه صلوات در وصف حضرت محمد (ص) به نام پاوه ثبت شده است، اهمیت زیادی برای علما و مردم پاوه دارد.

پاوه در حوزه گردشگری نیازمند نگاه ویژه ای است

امام جمعه پاوه عنوان کرد: امیدواریم محبان پیامبر اسلام سال‌های سال شاهد تداوم برگزاری این مراسم و رونق بیشتر آن در این شهر باشند.

ماموستا قادری در بخش دیگری از سخنان خود به پرونده ثبت جهانی هورامان اشاره کرد و گفت: امیدواریم در ماه‌های آینده این ثبت جهانی به سرانجام برسد.

او با بیان اینکه باید نگاه ویژه‌تری به شهرستان پاوه در پرونده ثبت جهانی هورامان انجام شود، تصریح کرد: این اتفاق بزرگ ظرفیت‌های اقتصادی متعددی در منطقه برای مردم ایجاد خواهد کرد.

امام جمعه پاوه در خاتمه تاکید کرد: گردشگری منطقه در چندسال گذشته‌ دچار تحولات زیادی شده‌ است که باید ضمن فراهم سازی زیرساخت‌های مناسب، نظارت‌ها را برای پرهیز  از آسیب‌های احتمالی فرهنگی در منطقه بیشتر کرد.

شهرستان مرزی پاوه با ۶۰ هزار نفر جمعیت در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی استان کرمانشاه واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha