۱۲ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۸:۱۳
کد خبرنگار: 1343
کد خبر: 84352092
۱ نفر

برچسب‌ها

درباره فریدون الهیاری

تهران- ایرنا- فریدون الهیاری به عنوان استاد دانشگاه، دارای مسوولیت‌های اجرایی همچون عضو چند دوره شورای شهر، مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان و ... بود و تحقیقاتی در زمینه تاریخ اجتماعی و فرهنگی ایران انجام داد.

فریدون الهیاری در ۱۴ مهر ۱۳۴۷ خورشیدی در روستای باغناظر از توابع بخش چنارود شهرستان چادگان که آن زمان یکی از روستاهای شهرستان بزرگ فریدن بود در خانواده ای متدین و مورد اعتماد و احترام در جامعه بختیاری به دنیا آمد. البته تاریخ شناسنامه ای تولد او هشتم خرداد ۱۳۴۹ خورشیدی است زیرا در آن زمان صدور شناسنامه در روستاها با مراجعه حضوری مامور ثبت احوال انجام می شد و ظاهراً در سال ۱۳۴۹ خورشیدی یعنی حدود ۲ سال بعد از تولد که شناسنامه او صادر شد، تاریخ تولد را هشتم خرداد ثبت کردند. مهم ترین امتیاز تاریخ تولد شناسنامه ای، یک سال زود تر راهی مدرسه شدن بود.

وی در ۱۳۵۱ خورشیدی با استخدام پدرش در ذوب آهن اصفهان، به همراه خانواده به شهر چمگردان شهرستان لنجان مهاجرت کرد.

تحصیلات

فریدون الهیاری تحصیلات ابتدایی را در دبستان حافظ چمگردان شروع کرد اما پس از پایان کلاس دوم دبستان به همراه خانواده به شهرستان خمینی شهر مهاجرت کرد و ادامه دوره ابتدایی را در دبستان منعم جوی آباد (شهید اکبر حیدری) سپری کرد.

وی تحصیلات دوره راهنمایی را در مدرسه راهنمایی اسلامی و امام جعفر صادق(ع) و دوره متوسطه را در دبیرستان شهدای خمینی شهر و شهید دستغیب گذراند تا اینکه در ۱۳۶۵ خورشیدی در مقطع کارشناسی رشته تاریخ دانشگاه اصفهان پذیرفته شد. پس از پایان دوره کارشناسی در آزمون ورودی کارشناسی ارشد تاریخ دانشگاه تهران پذیرفته شد. در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه تهران فرصت درک کلاس و درس استادانی همچون ابراهیم باستانی پاریزی، شیرین بیانی و احسان اشراقی را یافت و پایان نامه کارشناسی ارشد خود را درباره «روابط اعراب و دولت ساسانی تا پیش از بعثت پیامبر اسلام (ص)» با راهنمایی شیرین بیانی با امتیاز عالی تدوین کرد.

الهیاری در ۱۳۷۳ خورشیدی در دوره دکتری تخصصی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شد و از محضر استادانی همچون عبدالحسین نوایی، فتح الله مجتبایی، شیرین بیانی، رضا شعبانی، اللهیار خلعتبری و علی اصغر مصدق بهره گرفت. رساله دکتری او با عنوان «ساختار حکومت ایلخانی و بازتاب اندیشه ایرانشهری ایران باستان» به نگارش درآمد.

الهیاری در آبان ۱۳۷۸ خورشیدی به عنوان دومین دانش آموخته دکتری تخصصی تاریخ دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شد.

شورای شهر

فریدون الهیاری در ۱۳۷۷ خورشیدی هنگامی که آخرین مراحل تدوین رساله دکتری را سپری می کرد با درخواست معتمدین محلی و فعالان سیاسی اصلاح طلب خمینی شهر وارد عرصه انتخابات نخستین دوره شورای شهر خمینی شهر شد و به عنوان یکی از اعضا انتخاب شد. وی در دومین دوره انتخابات شورای شهر خمینی شهر نیز بار دیگر به عنوان یکی از اعضا انتخاب و عهده دار ریاست شورا شد.

اداره فرهنگ و ارشاد

وی در ۱۳۸۸ خورشیدی به عنوان رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خمینی شهر نیز منصوب شد. پیوند مدیریت شهری و حوزه فرهنگی در این دوره زمینه رونق فعالیت های مختلف فرهنگی و هنری در حوزه  های شعر، سینما، تئاتر و هنرهای تجسمی را فراهم ساخت و تاسیس موسسه سینمای جوان و برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه ها و رویدادهای فرهنگی مهم ترین تجربه اجرایی این دوره بود.

درباره فریدون الهیاری

تدریس در دانشگاه

دکتر الهیاری در ۱۳۷۹ خورشیدی به عنوان عضو هیات علمی به استخدام دانشگاه اصفهان درآمد. در کنار تدریس و ارتباط و تعامل ویژه با دانشجویان در مسوولیت هایی همچون معاون دانشجویی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه اصفهان از تجربیات فرهنگی خود در جهت رونق و نشاط فرهنگی محیط دانشگاه بهره گرفت به گونه ای که دوره مدیریت او در حوزه فرهنگی دانشگاه از دوره های بیادماندنی برای نسل فعال فرهنگی محیط دانشگاه در فاصله سال های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ خورشیدی بود.

مسوولیت های اجرایی دیگر

هشت سال تجربه شورایی فریدون الهیاری در مسوولیت های مختلفی چون رییس شورای شهر، رییس شورای شهرستان، عضو شورای استان و عضو هیات حل اختلاف و رسیدگی به تخلفات شوراهای شهر و روستای استان در کنار فعالیت های علمی و پژوهشی زمینه درک دقیق تری از مسایل اجرایی و اجتماعی را برای او فراهم ساخت.

او در کنار فعالیت های اجرایی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی مراتب علمی در دانشگاه را نیز با پشتکار پیمود و در ۱۳۹۴ خورشیدی به مرتبه استادتمام گروه تاریخ و ایرانشناسی دانشگاه اصفهان رسید.

میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری

 الهیاری در مهر ۱۳۹۳ خورشیدی به عنوان مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان منصوب شد. وی معتقد بود که «برای ایجاد سرمایه گذاری در صنعت گردشگری باید گردشگری داخلی را ساماندهی کرد و به سمت بازارهای بین المللی رفت».

وی در دوره خود در زمینه های مختلف باعث رونق گردشگری و احیای میراث فرهنگی در استان اصفهان شد. به گونه ای که سرمایه گذاری و احیای بناهای تاریخی، همکاری میان دستگاه های اجرایی استان، توجه کامل به اهمیت حفظ و نگهداری از میراث ارزشمند فرهنگی – تاریخی، رشد و توسعه صنایع دستی و گردشگری، بهره گیری از توان تخصصی صاحب نظران، اندیشمندان، کارشناسان خبره و ... در این دوره صورت گرفت.

درباره فریدون الهیاری

تالیفات و پژوهش

الهیاری در کنار مسوولیت های اجرایی از تحقیق و پژوهش هم دور نبود. وی کتاب های «تاریخ حرف، صنایع، تجارت استان اصفهان از دوره باستان تا انقلاب اسلامی، اعراب و راهبرد نظام ساسانی در بین‌النهرین، خلیج فارس و جزیره‌العرب، مبانی تاریخ اجتماعی ایران و نظام ایالات در دوره ایلخانی» را به رشته تحریر درآورد و همچنین مقالات زیادی در رشته تاریخ از خود برجای گذاشت که از جمله آنها می توان به «بررسی تحلیلی روند و راهبرد تکاپوهای سیاسی قراختاییان کرمان در دوران فترت اولیه مغول در ایران (۶۵۶ - ۶۱۹ قمری)، بازتاب مفهوم ایران و اندیشه ایرانی در آثار ناصرالدین منشی کرمانی، فرآیند رسمی شدن آئین زرتشت در آغاز حکومت ساسانی، تأملی بر رویکردهای اساسی در مناسبات احمد تگودار با مصر (۶۸۳ - ۶۸۱)، تأملی بر رویکردهای اساسی در مناسبات احمد تگودار با مصر (۶۸۳-۶۸۱ قمری)، تاریخ ساسانی در شاخص‌های تاریخ نویسی اسلامی (طبری، مسعودی و ابن اثیر) و اصفهان در دوره ایلخان» اشاره کرد.

درگذشت

 الهیاری که به بیماری سرطان خون مبتلا بود، در آخرین مراحل شیمی درمانی در خرداد ۱۴۰۰ خورشیدی به بیماری کرونا مبتلا شد و پس از چند روز که حال جسمانی او وخیم بود، سرانجام در ۱۱ خرداد در بیمارستان الزهرا اصفهان چشم از جهان فروبست.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha