بانوان پایتخت در مورد انتخابات چه می‌گویند؟

تهران- ایرنا- زنان ایرانی از حقی برابر با مردان در رای دادن برخوردارند با این وجود رسانه های معاند با پیش کشیدن بعضی مشکلات حوزه بانوان، سعی دارند تا آنان را از شرکت در پای صندوق انتخابات منصرف کنند؛ اما بانوان پایتخت نشین در مورد انتخابات چیز دیگری می‌گویند.

به گزارش ایرنا، روزشمار دوره چهار ساله دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران به لحظه‌های پایانی خود نزدیک شده و چند صباحی بیشتر به آغاز دوره جدید و انتخابات در کشور باقی نمانده است.

۲۸ خرداد امسال سیزدهمین دوره از انتخابات در حالی برگزار می‌شود که سیل اخبار منفی مبنی بر درصد پایین مشارکت مردم در انتخابات از سوی رسانه‌های بیگانه بی‌امان در حال بازنشر در فضای مجازی و رسانه‌هایشان است و در این بین این رسانه ها و برخی افراد خاص، قشر زنان یعنی حداقل نیمی از جامعه را هدف قرار داده است.

یکی از حقوق اساسی زنان، حضور در عرصه مشارکت‌های سیاسی - اجتماعی و احراز مدیریت‌های خرد و کلان است؛ خوشبختانه در نظام جمهوری اسلامی ایران، زنان توانسته‌اند با اثبات توانایی‌ و شایستگی‌های خود به بسیاری از این مناصب دست پیدا کنند.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زنان از جهت مشارکت و تصدی مناصب و مسوولیت‌های سیاسی - اجتماعی، همسنگ مردان از حق رای و انتخاب و نیز حق نامزدی و انتخاب شدن برخوردار شده‌اند با این وجود رسانه های معاند با دستاویز قرار دادن مشکلات زنان، می خواهند نیمی از جامعه را از حق خود محروم کنند.

یکی از بانوان تهرانی به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود برخی کاستی‌ها و مشکلاتی زنان دارند بر خود واجب می‌دانم که در انتخابات پیش‌رو شرکت کنم و به تمام بانوان ایرانی پیشنهاد می‌کنم به تخریب‌هایی که توسط رسانه‌های بیگانه در فضای مجازی پخش می‌شود گوش ندهند و برای سربلندی کشور عزیزمان حتما به پای صندوق‌های رای بیایند.

اما «اعظم»، بانویی که مدرک ارشد علوم سیاسی از دانشگاه تهران دارد نظری متفاوت با خانم قبلی داشت و گفت: خانم‌ها در ایران در حد همین چند روز انتخابات آزاد هستند و از آنها برای بالا بردن آمار شرکت کنندگان در انتخابات استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: چند سالی است که مدرکم را گرفته‌ام و به دنبال کار هرجا که فکرش را بکنید رفته‌ام اما برای پیدا کردن شغل در تهران یا باید پارتی و پول داشته باشی یا به خواسته‌های بیمارگونه یک مدیر یا صاحب شغلی مریض تن دهی.

این بانوی تهرانی خاطرنشان کرد: آیا رئیس جمهور آینده تضمین می دهد که می تواند این مشکلات را حل کند؟ اگر جواب مثبت باشد بنده هم رای خواهم داد.

زنی مسن با موهای سپید نیز به خبرنگار ایرنا گفت: من مادر ۲ شهید هستم و از روزی که انتخابات برای آری یا نه گفتن به جمهوری اسلامی برگزار شد در این کارزار شرکت کرده‌ام؛ قبول دارم که زندگی مردم از نظر اقتصادی و بازار کار سخت شده است اما هیچکدام از اینها دلیل شرکت نکردن در انتخابات نیست.

وی ادامه داد: نباید کاری کنیم که دشمن‌شاد شویم، شرکت در انتخابات وظیفه همه است و زن و مرد هم ندارد.

این مادر شهید یادآور شد: همانطور که در زمان جنگ تحمیلی زن و مرد دوشادوش هم بر علیه دشمن مبارزه می‌کردند در انتخابات نیز باید همدل باشیم و با چشم باز بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

دختری جوان که به ظاهر دانشجو بود هم به خبرنگار ایرنا گفت: من رای می دهم چون به نظرم که کشور در مرحله‌ای حساس قرار دارد و رای ما می تواند پشتوانه‌ای باشد که دولت آینده ما، بتواند در مجامع بین‌المللی از حقوق ملت ایران دفاع کند.

خانمی میانسال گفت: من ۲ فرزند دارم که آنان مدرک دانشگاهی دارند اما چند سالی است که بیکار هستند و این مرا بسیار آزار می‌دهد؛ تا دوره پیش در انتخابات شرکت می‌کردم اما امسال هرچه فکر می‌کنیم می بینم که شرکت کردن من در انتخابات تاثیری در آینده فرزندانم ندارد، پس رای نمی‌دهم.

وی ادامه داد: هیچ پدر و مادری دوست ندارند که فرزندانشان از آنها دور شوند و برای یک زندگی بهتر به خارج از کشور مهاجرت کنند اما ما به این نتیجه رسیده‌ایم که زندگی در ایران برای فرزندانمان مناسب نیست و برای ادامه تحصیل و ورود به بازار کار تصمیم گرفته‌ایم که بچه‌ها را به خارج از کشور بفرستیم که شاید زندگی بهتری را برای خود دست و پا کنند.

به گزارش ایرنا، زنان به عنوان نیمی از جامعه به طور قطع نقش موثری در چرخیدن چرخ اقتصاد و پیشرفت جامعه دارند و همیشه دوش به دوش مردان در عرصه های مختلف از جمله انتخابات شرکت و دین خود را به نظام و کشور ادا کرده اند اما به نظر می رسد باید بیش از پیش به مشکلات آنها توجه شود و با مهیا کردن زمینه های لازم، در عرصه تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور نقش آفرینی کنند تا افکارشان مورد سواستفاده برخی افراد مغرض و رسانه های معاند قرار نگیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha