۱۲۰ بنای تاریخی آذربایجان‌غربی نیازمند مرمت است

ارومیه- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: ۱۲۰ بنای تاریخی مرمت نشده و نیازمند مرمت در استان وجود دارد که از مجموع آن، ۵۰ بنای تاریخی نیازمند مرمت اضطراری است.

جلیل جباری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در راستای مرمت آثار تاریخی استان و جلوگیری از تخریب این بناها در سال های قبل ۱۰۷ بنا مرمت شد و با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی  استان امید است بتوان اعتبارات لازم را برای حفاظت سایر بناها تامین کرد.

وی اضافه کرد: این استان هزار و ۷۰۰ اثر ثبت شده ملی دارد که ۲۲۷ مورد از این آثار  شامل پل ها، بناها، خانه ها و قلعه های تاریخی نیازمند عملیات مرمتی و ادامه دار است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان اینکه حفاظت و مرمت برای این آثار ضروری است گفت: سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای حفاظت، مرمت و صیانت از بناها لازم است .

جباری ادامه داد: هم اکنون بنای تاریخی قلعه جوق، شهربانی ماکو و کلیسای سفید مراکان، در شهرستان خوی حمام محمد بیگ و کاروانسرای دره خان، در پلدشت سد پناه کندی، در تکاب حمام تاریخی روستای یورقون آغاج و دور باش، خانه اربابی این روستا، بقعه یعقوب انصاری، ساختمان صدا و سیمای ارومیه ، مسجد قره آغاج و وکیل باشی، مدرسه رازی و قلعه بردوک و سد جمال اباد در انتظار مرمت اضطراری هستند.

به گزارش ایرنا این استان هزار و ۷۰۰ اثر ثبت شده ملی و ۲ اثر ثبت شده جهانی شامل تخت سلیمان تکاب و قره کلیسای چالدران است؛ از جمله آثار ملی این استان می‌توان به مسجد جامع ارومیه، تالاب کانی‌برازان مهاباد، سه‌گنبد ارومیه، کاخ‌موزه و عمارت کلاه‌فرنگی ماکو، خان‌تختی سلماس، مقبره شیخ صدرالدین چالدران، موزه مردم‌شناسی ارومیه و مسجد سردار اشاره کرد.

تاکنون ۱۵ موزه اعم از باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، تاریخ طبیعی، ساعت و سایر موزه‌ها در استان ایجاد شده است، افزون بر ۱۱ هزار قلم اشیا در موزه‌ها و تعداد کثیری نیز در مخازن استان هم‌اکنون نگهداری می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha